Kam do Turecka

Obsah: Turecká riviéra - Egejská riviéra - Tyrkysové pobřeží - Istanbul - Kapadokie - Velká města - Neobjevené vnitrozemí - Černomořské pobřeží - Archeologie

Turecká riviéra

Nejčastější a i nejrozumnější volba českých cestovatelů míří na Tureckou riviéru, když si chtějí užít koupání, sluníčko a kapku exotiky. To je nížinná oblast na jižním pobřeží Malé Asie okolo města Antalya. Spousta velkých pláží, hodně ubytování. Výborné možnosti cestování po vnitrozemských památkách (4 antická města) nebo do nedalekých hor, například do národního parku Olimpos. Letiště je u největšího města Antalya.

Větší letoviska na Turecké riviéře jsou od západu: Kemer, Antalya, Belek, Side, Incekum a Alanya.

Rozcestník o Turecké riviéře. Výběr dovolené na Tureckou riviéru.

Egejské pobřeží (Egejská riviéra)

Větší letoviska v oblasti Egejské riviéry jsou Çeşme, Kuşadasi, Altinkum, Bodrum, Oblasti od Marmarisu na východ se říká také Tyrkysové pobřeží.

Tady jsou hory přímo u moře, většinou. Letoviska jsou u kopců jaksi hezčí, tedy i průměrně dražší. Turci z jiných oblastí říkají, že jak je tu moc turistů, už jsou zdejší Turci zlí, protože jim jde moc o peníze -- to ale nemůžu potvdit, možná to platí pro Marmaris. Moře je velmi čisté, inu Egejské. Dost se to tu podobá Řecku. Přes moře už jsou vidět řecké Dodekanéské ostrovy. Výlety se dají podnikat do vnitrozemí, do Efesu, Milétu a kus dál je to i do profláknutého Pamukkale nebo do Bergamy (Pergamon). Navštívit se dá i Izmir, třetí největší turecké město, a národní park Dilek. Dobrým cílem výletu je i letovisko Bodrumu (antický Halikarnas) s divem světa Mauzoleem a hezkým hradem. Egejská riviéra je dobrá volba pro lidi vyžadující většinou trošku vyšší standard a hezké prostředí (dají se samozřejmě najít i low-endy). Ubytování se v zásadě dělí na dva typy: na ubytování v historických centrech a v jejich okolí a na ubytování v nových moderních komplexech kdesi na poloostrově. Oboje má svá pozitiva. Na rozdíl od Turecké riviéry netvoří Egejská riviéra jednorodou oblast, je to spíše více roztroušených měst a hotelových oblastí v různých velkých zálivech dost daleko od sebe.

Egejská riviéra je význačná hlavní tím, že zde ve starověku byly výzmané řecké městské státy (převážně Iónské a Dórské). Co se řeckých památek týká, vyrovná se tato oblast kontinentálnímu Řecku, akorát se to málo ví. Jsou tu města jako Efes, Milét, Smyrna, Pergamon atd. Většina z nich byla významná i v římském a byzantském období, takže zásadních památek je tu skutečně šíleně moc, až to člověka přestává bavit (2 divy světa atp.). Trajekty jezdí i na řecké ostrovy a i když jsou předražené, představují možnost na zajímavý výlet a srovnání Turecka s Řeckem (dle mého názoru z toho Turecko vychází výrazně lépe).

Rozcestník o Egejském pobřeží, výběr dovolené na Egejskou riviéru.

Tyrkysové pobřeží

Hornatá oblast v západní části jižního pobřeží Turecka mezi Tureckou riviérou a Egejskou riviérou. Tedy přibližně od Marmarisu na východ a od Kemeru na západ. Patří sem letiviska Marmaris, Dalyan, Fethiye, Kalkan a Kaş. Letadla s turisty přistávají buďto na letišti v Bodrumu, Antalyi nebo v Dalamanu nedaleko Fethiye. Tato část pobřeží není moc vhodná pro davovou turistiku, protože u moře nebývá moc místa na stavění. O to víc se tu daří třeba provozovatelům paraglydingu, turistických plaveb nebo potápění.

Istanbul

Evropské velkoměsto se vší moderností. Je dobré se do Istanbulu podívat aspoň na chvíli. Jestli je někde na světě křižovatka dějin nebo civilizací, tak je to asi tady. Pohledy na Bospor a na už trochu východní šrumec jsou prostě kouzelné. V Istanbulu se dá dobře nakupovat, když zmizíte z turistických bazarů a jdete do nějakých normálních obchodů. Z Istanbulu létá spousta letadel a jezdí hodně autobusů, takže doporučuju Istanbul nevynechat. Na delší pobyt to ale asi není ono, válečka u moře je tu asi úplně nepředstavitelná. Když mám v Istanbulu čas týden nebo víc, jedu ještě do Bursy. Výběr aktuálních eurovíkendů do Istanbulu.

Kapadokie

Češi se do Kapadokie dostávají většinou jenom v rámci fakultativních zájezdů. Sehnat přes českou cestovku ubytování v Kapadokii je totiž dost obtížné. Naštěstí není problém jet tam na vlastní pěst a nějaké ubytování si usmlouvat v Goreme nebo jinde. Toulání po skalních kostelích a v kapadockých údolích určitě stojí za tu trochu námahy. Leťte do Nevşehiru nebo Kayseri.

Velká města

Kromě Istanbulu jsou v Turecku další velká města plná běžného tureckého života Mně se nejvíc líbilo v nenápadné Burse, druhém nebo třetím největším tureckém městě. Ankara, hlavní město Turecka, leží ze strategických důvodů ve vnitrozemí. Krásné je pobřežní město na březích Egejského moře Izmir, ležící na místě starověké Smyrny a obklopen úžasnými řeckými památkami. Izmir je asi mentálně nejotevřenější západu a má i vlastní metro.

Neobjevené vnitrozemí

Turecko je obrovské. Není úplně všude připraveno na turisty, ale možná o to je to zajímavější. Nějaký nuzný nebo škrobený hotel se dá sehnat ale nakonec všude. Setkání s Turky v normálním světě mi dost otevřelo oči, najednou je ta země extrémně příjemná, milá a domácká. Není ale snadné se do neobjeveného Turecka dostat, chce to asi cestovat na vlastní pěst. Soupis zajímavých lokalit mám zatím jen pro východní Turecko.

Archeologie

Území Turecka je velmi bohaté na archeologické vykopávky a různá lokální muzea. Chtěl bych vypíchnout jenom 4 podstatné lokality, protože to jsou absolutní světové špeky:

  • Hattuşaş -- hlavní město Chetitské říše, 80 km východně od Ankary, poblíž města Boğazkale
  • Trója -- asi nejslavnější archeologická lokalita vůbec, v severozápadní špičce Malé Asie
  • Çatalhöyük -- neolitické, dobře rekonstruované vykopávky staré 9500 let poblíž města Konya
  • Göbekli Tepe -- neolitická lokalita, nejstarší sakrální místo na světě, staré asi 10 tisíc let. Město starší než Jericho, poblíž města Şanlıurfa

Černomořské pobřeží

Pobřeží Černého moře je pro koupací turistiku nezajímavé, hlavně kvůli reliéfu. Po většině břehu to vypadá tak, že shora do moře padají prudké svahy, mezi mořem a horami je rušná silnice a moře je rychle hluboké. Pláže jsou tu zřídka. Občas se dá něco najít, ale není to ono a pláže nemají žádné zázemí. V diskusi poradil Laky následující:

"Nejlepší je to v Kiyiköy, malém rybářském městečku na evropské části Turecka, nebo pak v Amasře, která je kousek za Safranbolem."

Z turistických zajímavostí černomořského pobřeží můžu doporučit pouze Samsun, Trabzon se zajímavými bazary a starým městem a Rize, kde se pěstuje turecký čaj.

 

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.