Ani

Ani je zvláštní archeologická a historická lokalita na hranicích Turecka s Arménií. Samotné středověké město Ani leží ještě v Turecku, za hraniční řekou už je Arménie. Město je tvořeno ruinami domů a kostelů. Nikdo v něm nebydlí, jenom vojáci hlídají hranice. Areál středověkého města obklopují mocné hradby a kaňon řeky. Platí se vstupné 5 TL (asi 60 Kč) a rozhodně to stojí za to.

Do Ani se dá dostat z města Kars, výpravy organizuje pan Celil Ersozoglu. Za svezení do 40 km vzdáleného Ani si účtuje od 20 do 40 TL (v roce 2011 asi 200 až 400 Kč), podle toho, jak naplní auto. Nutno říct, že to už je cena vyšší, ale mnoho jiných možností, jak se do Ani dostat, vpravdě neexistuje. Ani totiž leží na konci silnice, která nikam nepokračuje (protože dál je jenom Arménie a hranice jsou uzavřené).

Ani ve své největší slávě bylo hlavní město středověké arménské říše. Ta historie je spletitá, pořádně jí nerozumím, ale to království bylo křesťanské, různě od 9 do 14. století bojovalo s Byzancí, Seldžuky a s Gruzínci, až jej v podstatě vyvrátili Mongolové a dorazil Timur.

Zápis z deníčku:

24.4. neděle, Ani. Sraz v autě v 9, zůstávám v hotelu o den déle, protože bych se nestihnul sbalit. V autě už je Thomas, Natasha a Sophi. Ani je docela fajn místo. Cestou Celil vypráví zmatenou angličtinou historii turecko-arménských vyvražďování. V Ani trávíme 3 hodiny, což je tak akorát. Pevnost nepovolená. Třetí kostel Jiřího docela ukrytý za terénní vlnou. Vstupné do Ani 5 TL, šlo by to obejít údolím zprava, ale bál bych se. 5 TL je beztak docela málo.

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.