Demre, Myra

Demre je takové normální městečko na jižním pobřeží Turecka, mezi Antalyí a Fethií, v oblasti starověké Lýkie. Ve městě údajně údajně působil svatý Mikuláš, z čehož se odvozuje jeho zdejší kult, silný hlavně v oblasti kolem kostela sv. Mikuláše.

Druhé zajímavé místo v bezprostřední blízkosti městečka jsou ruiny starověkého lýkijského města jménem Myra, z něhož se v podstatě zachovaly pouze skalní hrobky a amfiteátr.

Svatý Mikuláš

Kostel svatého Mikuláše stojí kousek západně od středu městečka Demre. U kostela je zajímavá zvláštní socha svatého Mikuláše, který nese na ramenou nějaké dítě (možná Ježíše? -- nevím, zas natolik tenhle mýtus neznám). Samotný kostel stojí  v malém parčíku a má vchod hluboko pod úrovní terénu, což si vysvětluji tak, že prostě v minulosti byla úroveň nížiny níže a první patro kostela bylo zaneseno (asi naplaveninami). Později pravděpodobně patro znovu vykopali, nebo možná udržovali celou dobu okolo ty ochranné zdi (ale to spíš ne). Do parčíku je ještě vstup volný, ale kdo chce sestoupit pod úroveň terénu a dostat se až ke kostelu, zaplatí vstupné 10 TL (asi 110 Kč). Těžko říct, zda se to vyplatí. My jsme přišli ke kostelu po zavírací hodině (někdy po sedmé), takže jsme byli dilematu platit/neplatit ušetřeni a přímo až ke kostelu jsme se nedostali. To asi tolik nevadí. V okolí je hodně prodejen svatých ikon. Hodně nápisů je v azbuce, asi sem jezdí spousta Rusů. Spíš bych to tipnul na mraky a hejna Rusů.

Myra

Myra, lokalita s ruinami, je od městečka asi 1 až 2 km severozápadním směrem. Také tam stojí vstupné 10 TL. V okolí vstupní branky má stánek spousta trhovců prodávající rozličné šmejdy a fresh džus ze zdejších pomerančů, takže sem asi jezdí hodně organizovaných zájezdů. Možná, že když přijede autobus Rusů do Demre k tomu kostelu Mikuláše, tak to potom rovnou otočí a jede ještě sem.

V samotné Myře (Myra) jsou zajímavé a fotogenické hlavně skalní hrobky. Typické lýkijské, jaké jsou k vidění třeba v Tlosu nebo ve Fethii. Tady jsou vysekané v mnoha patrech. Lézt se do nich nesmí, ale kdo má horolezeckou náturu a riskne konflikt se zdejší ostrahou, může se k nim dostat. Starověké divadlo, patrně až z římského období, je středně zachovalé. Kdo amfiteátry nezná, bude uchvácen. Kdo jich už viděl dvacet, toho tenhle kousek vůbec nevzruší.

V okolí Demre je relativně málo ubytovacích kapacit, jsou to takové ty dva obligátní nudné hotýlky s cenou 25 TL za osobu. Demre je trochu dál od moře a z nějakého důvodu se tady k moři na koupání nejezdí. Až dál do Kaše a Kalkanu. Demre leží na hlavní pobřežní silnici z Finike do Kaše, Kalkanu a Fethiye, takže dopravní spojení v pohodě.

 

  

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.