Artemidin chrám v Efesu

Blízko areálu Efesu a ještě blíže městu městu Selçuk se nacházejí pozůstatky chrámu bohyně Artemis. Šlo o jeden ze sedmi divů světa.

V minulosti chrám bohyně Artemis stál také na mořském břehu, ale dost jinde než město Efes. K chrámu se dá dostat blbě, je lepší svézt se do Selçuku a pak návštěvu chrámu spojit s návštěvou mešity Isa Beye a hradu sv. Jana. Na místě někdejšího chrámu není dnes nic. Přesněji řečeno je tu velká louže, malá louže, jeden novodobě vztyčený sloup, pár základů zdiva a kus někdejšího stropu chrámu.

Chrám bohyně Artemis byl postaven celkem třikrát. První verzi, která byla zařazena mezi oficiální divy světa, podpálil roku 356 jakýsi Herostratos. Udělal to kvůli tomu, aby se proslavil. Což se mu tedy povedlo. Druhé zničení mají na svědomí Gótové roku 262, ale i potom byl chrám obnoven. Chrám mohl být definitivně zničen až po zničení vlivu bohyně Artemis Efezské, což se povedlo křesťanům. Od roku 401 byl chrám používán jako skladiště stavebního kamene.

Artemis je řecká bohyně lovu, panna, odpovídající římské Dianě. Efeská Artemis má roli odlišnou, totiž ochránkyně, pramatky, rodičky a bohyně plodnosti. Bývá zobrazována s mnoha prsy a odpovídá tak předřecké bohyni Kybelé. V pohanském panteonu zaujímá Artemis Efezská roli, která docela odpovídá roli Panny Marie v panteonu katolickém. Lze to demonstrovat i obrovskou pozlacenou sochou Panny Marie postavené kousek v kopcích při silnici na jih.


Obří Socha Panny Marie

K chrámu Artemis se dá dostat nejlépe ze Selçuku. Stačí sledovat silnici vedoucí na západ (ukazatel asi na Kuşadası) a po asi kilometru a půl příjemné cesty po chodníku pod platany vedle silnice se v jednu chvíli odbočí vpravo po úzké silničce mezi živé ploty. Je tam cedule s ukazatelem. Pár desítek metrů a tam to už je.

Chrám má souřadnice 37.949591, 27.363960.


Artemidin chrám v Efesu  

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.