Eufrat a Tigris v Turecku

Eufrat a Tigris, tedy turecky Firát a Didžle.

Dvě řeky, které se pak daleko v Iráku slévají do řeky Šat al Arab, daly jméno starověké Mezopotámii. (Mezopotámie znamená řecky meziříčí.) V Turecku Eufrat a Tigris teprve pramení, takže by se mohlo zdát, že zde budou jaksi menší, podobně jako je Labe menší v Děčíně než v Hamburku. Ale je to takhle:

  • Eufrat i Tigris relativně rychle sesbírají veškerou vodu v Tureckých horách.
  • Jakmile hory a horská údolí opustí, už mají průtok podobně velký jako potom dole v Iráku, kde už jsou jenom pole, pouště a velmi málo přítoků. (Hlavně Eufrat; Tigris pak ještě nějaké levobřežní přítoky má).

V Turecku lze obě řeky obdivovat nejčastěji při přejezdu mezi jednotlivými turistickými zajímavostmi. Neznám cestovku, která by u řeky zastavovala a nechávala turisty se kochat.

Eufrat

Eufrat (turecky Firát) je na mapě ten víc vlevo, tedy západněji. Přejíždí se cestou z Gaziantepu do Şanliurfy (aneb z Antepu do Urfy). Individuálnímu cestovateli doporučuji na chvíli zastavit v městečku Birecik, kde se řeka přejíždí. Na Eufratu je hodně přehrad a v Bireciku je jedna z mála možností vidět Eufrat v původním korytě. Dál už pokračuje do Sýrie.

Eufrat jsem také přejížděl trajektem cestou ze Sivereku do Kahty (u Nemrut Dağı), tam jsme jeli přes přehradu, konkrétně přes Ataturkovu. Atatürk Barajı se ta přehrada jmenuje a je to největší turecká přehrada.

Zdroje se liší v tom, jestli Eufrat někde pramení. Podle Wikipedie Eufrat nikde nepramení, protože vzniká splynutím řek Karas a Murat (pravděpodobně v přehradě Keban). V mapách je oproti tomu sice vidět řeka Murat, ale Karas se jmenuje dál Eufrat. Karas možná znamená něco jako "černá voda" (turecky "kara" = černý). Oba tyto toky (Karas i Murat) mají velmi dlouhý tok a jejich povodí spolu s Tigridem pokrývá podstatnou část východního Turecka.

Tigris

Tigris (turecky Dicle Nehri, tedy čteno Didžle) se někdy označuje též jako Tigrid. Je na mapě ten víc pravo (východněji) a přišel mi v Turecku jako menší tok. On teda sbírá vodu i později v Iráku, z perských levostranných přítoků. K Tigridu se jako turisté můžete dostat nejlépe v Diyarbakiru a pak v Hasankeyfu. V obou případech můžete obdivovat staré mosty. Oproti Eufratu má Tigris na svém tureckém toku velmi málo velkých přehrad (zatím). Turecké území opouští za městem Cizre, odkud nějaký čas teče po hranici Sýrie, než definitivně zamíří do Iráku.

 


Eufrat v Bireciku, kousek od syrských hranic


Atatürkova přehrada na Eufratu


čáp


trajekt přes přehradu na Eufratu


chlapi na trajektu přes Eufrat


břehy Eufratu ve středním Turecku


Atatürkova přehrada


Atatürkova přehrada


nějaká zátoka Atatürkovy přehrady


rozpis trajektů přes přehradu


Hasankeyf - řeka Tigris


Tigris v Hasankeyfu


Tigris v rovině u Diyarbakiru

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.