Kaş

Kaş (vyslovuje se Kaš) je turecké městečko na pobřeží, které se v této oblasti nazývá Tyrkysové. Jedná se fakticky o letovisko, protože ubytovací zařízení tvoří značnou část zdejší zástavby. Město ožívá hlavně v letní sezóně. Je zaměřené spíše na západní klientelu, i když v poslední době do této oblasti začínají jezdit i Rusové. Atmosférou i okolní vegetací se Kaš velmi podobá Řecku. Není to myslím náhoda, protože za mořem už jsou řecké ostrovy, zde konkrétně nejvýchodnější řecký ostrov Kastelórizo. Tam se dá zajet lodí z přístavu.

Hory se od moře rychle zvedají, a tak většina městečka leží už na svazích, spíše ale mírnějších.

Kaš je typické městečko Tyrkysového pobřeží a má všechno, co zde lze očekávat: jachtový přístav, obecní pláž (docela hezkou), mešitu, hlavní ulici pojmenovanou po Atatürkovi, půjčovny aut, skútrů i kol, malé antické divadlo, spoustu ubytovacích kapacit a lehce vyšší ceny než zbytek Turecka. Lýkijské hrobky, samozřejmě. Kdo má auto a jede po pobřežní silnici z Antalye do Fethie, může Kaš i objet, protože hlavní silnice vede po kopcích. Ale možná by to byla škoda, přeci jen to tu má určitou atmosféru. Kaş jsem si oblíbil mnohem víc než asi 30 km vzdálený Kalkan, což je formálně hodně podobné letovisko. Do Kaše jezdí minimálně dvakrát denně mikrobusy z Antalye. Dobře se mi tu cestovalo i stopem.

S kamarády jsme poprvé bydleli v hotýlku Santosa Pansiyon kousek dál od moře, kde jsme uhádali cenu 20 TL za jednoho. Ale byl to rok 2011 a bylo ještě před sezónou, takže bych běžnou cenu v roce 2014 (kdy píšu tento text) očekával kolem 80 až 100 TL za dvoulůžkáč. Ubytování jsme našli tak, že jsme zajeli autem k přístavu a nechali se odchytit někým, kdo ubytování nabízel.

V roce 2016 jsem při své druhé zastávce v Kaşi už do stejné ulice Süleyman Çavuş cd. šel najisto. GPS 36.2004, 29.6377. Ubytovali jsme se v jiném pensionu Ani, protože se nám prostě líbil. Měl čisté pokoje, balkónky a hezkou terasu. Cena 70 TL za dvoulůžkáč a noc se snídaní byla v roce 2016 velmi solidní. Na terase pensionu Ani obsluhuje nějaký Američan, který je první večer zábavný, ale další dny už otravný, jak všechno stále opakuje. Povídá hlavně o tom, kam všude se dá chodit po okolí. Klidně to zopakuje osmkrát.

Kaşem prochází Lýkijská stezka. Hezký půldenní pěší výlet se po ní dá udělat na jih, do malého přístavu Limanağzı, kde se navíc dá po značené stezce udělat malý, asi šestikilometrový okruh.

Další možnost výletu je vyjet autobusem do hor a sejít pět kilometrů po Lýkijské stezce zpět do města. Vesnička v horách, kam se dá zajet, se jmenuje Çukurbağ. Kousek za ní ještě víc do hor je za vesničkou Pınarbaşı antické řecké město Phellos.

Samotný Kaš se rozkládá nejenom kolem přístavu, ale i podél sinice dál ve svahu a také na západním poloostrově. Jméno Kaş znamená v turečtině "obočí". Nevím, jestli je to odvozeno od tvaru poloostrova nebo od tvaru úzké kosy, která chrání přístav.

V Kaši je možná nejteplejší počasí z Turecka. Slunečnou dovolenou jsem si tu užil už koncem března.

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.