Perge

Perge je rozlehlé archeologické naleziště s vykopaným městem z římského období. Z laického pohledu to je prostě velký areál se spoustou sloupů, bran a nízkých zbytků zdí domů, to vše obklopené mohutnými, místy rozpadlými hradbami.

Asi nejpůsobivější je stavba, odkud vytékal pramen či vodovod vedoucí od městské centrální říčky s kaskádami (nyní samozřejmě suché). Na několika málo informačních tabulích se můžete o jednotlivých stavbách dozvědět, co vlastně byly. V porovnání s jinými římskými památkami je Perge středně zajímavý areál. Protože už jsem dost podobných míst viděl, neohromilo mě, ale očekávám, že lidem, kteří jsou mezi památkami jednou ročně, se Perge bude líbit a bude to pro ně něco nového.

Většina města ještě vůbec není vykopaná, mezi hradbami pasou Turci volně krávy a kozy. Vstupné do areálu stojí 15 YTL (asi 170 kč, od minula zdražili o 5 TL), lístky jsou magnetické a otevírají turniket směrem dovnitř (směrem zpět to jde samo). Kdo chce po česku ušetřit a má dobré nohy, může do Perge dojít okolo hradeb po severní silnici a před další vsí zahnout doprava směrem k nekropoli, tam mezi křovinami chybí velký kus plotu. Je pravděpodobné, že mezery v plotě budou i jinde, už jen kvůli tomu, že kráva se přes turniket protáhnout nedá. Aktualizace po třech letech: zkusil jsem se touto neoplocenou cestou protáhnout v květnu 2011, ale byl jsem neúspěšný. Cesta byla už natolik zarostlá a památky v bujném křoví vzdálené, že jsem to vzdal.

Mimo areál před pokladnou je velký stadion, do kterého je vstup volný (a Turkyně v něm prodávají onyxové šperky v ceně od 1 liry do 25 euro za tutéž věc, podle toho, kolik uhádáte) a o kus dál za silnicí je nepřístupný amfiteátr.

Při psaní tohoto textu jsem musel dost vzpomínat, jak se do Perge dostat, protože jsem přijel stopem a na kole, a tak tuhle drobnou informaci nemám v mozku uloženou. Ale po třech letech jsem si to zkusil znovu. Minibusy jezdí z Antalye, protože je to blízko (na kole asi 2 hodiny), do městečka Aksu, ležícího na hlavní silnici (jmenuje se to Aksu). Tam si lze vzít taxíka, ale dá se to i dojít, jsou to od silnice asi dva kilometry. Organizované výpravy často spojují výlet do Perge s návštěvou divadla v jiném římském městě Aspendos a se zbytky řeckořímských staveb v Side.

V helénském a římském období bylo Perge opravdu významným místem. Z paměti můžu vylovit údaj, že tudy minimálně dvakrát procházel Svatý Pavel. Matematik Apollónios z Pergé se proslavil tím, že dokázal sestrojit tečné kružnice ke třem daným kružnicím. Pokud se kružnice dotýkají a postup se stále opakuje, vznikne soustava kružnic, které plně zaplňují plochu. Apollónios také napsal dílo Kónika, pojednání o kuželosečkách. Výrazně tak ovlivnil budoucí vývoj matematiky (docela převratně) i gymnaziálního učiva (dle mého názoru spíše negativně, protože co je komu dneska do kuželoseček).

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.