Kačkar

Kačkar je pohoří na severu Turecka. Na této stránce mám stručné informace pro zkušenější horaly, kteří Kačkar chtějí zkusit navštivit, případně přejít. Kačkar vypadá jako Alpy bez německých turistů. Protože má třítisícovky, často se používá pro aklimatizaci na Ararat.

Píše se to Kaçkar, čte se to Kačkar. Já to zapisuji s č místo ç z lennosti.

Nejbližší letiště ke Kačkaru jsou Trabzon, případně z jihu Erzurum. Dál je potřeba dostat se autobusem nebo autem.

  • Výchozí bod na přechod Kačkaru je Kavrun.
  • Na výstup na nejvyšší horu Kačkaru je výchozí bod Olgunar.

Do Kavrunu se dá dostat busem přes Pazar a Ayder. Přestupuje se v Pazar, ne v Ardešen, ačkoli by to na mapě vypadalo logičtěji. V Ayder se přestupuje na taxík. V Ayderu je minerální bazén, možná turecké lázně, vstupné asi 60 Kč. Tam je ještě normální civilizace.

Kavrun je shluk chatrčí, jedno z toho je hospoda. Jinak krávy a igelity. Mají elektriku.

Běžný přechod je přes Naletleme Geçit, tedy z Kavrunu na jihovýchod a dojít do Olgunaru. Spaní se dá u jezera Büyukdeniz Gölü, což je trochu na jih od cesty. Ještě na začátku července to chce mít aspoň nesmeky, je tam dost sněhu. Cíl v dalším údolí je Olgnar.

Z Kavrun se přímo na vrchol Kačkar dagi nedá dobře dostat. Sice tam vede cesta, ale jak je to severní svah, tak je tam hodně sněhu. Jít tam na těžko je nemyslitelné. Jedině nalehko, s mačkami, cepínem a zkušenostmi.

V Olgunaru je občerstvovna Yusuf Amaca, mívají někdy jídlo typu salát, omeleta, dá se nabít mobil (jsou zařízení na nabíjení asi 30 mobilů najednou). Tam někdy viděli turisty. V 6 ráno odsud prý startuje dolmuš, nevíme kam, ale znamená to, že se do Olgunaru lze dostat autem nebo busem.

Na nejvyšší vrchol Kaçkaru se chodí právě z Olgunaru z jihu. Údolím se dojde do Dilberdüzü camp, což je obrovská louka používaná jako basecamp (základní tábor). Horní camp je dál na západ u jezera Deniz Golu, kde je místo přesně na šest stanů (na 7 už ne). Výška necelých 3400. Na vrchol Kaçkaru je to ještě 500 výškových metrů a výstup je velmi obtížný, místy asi tak trojkové lezení, cesta se blbě hledá. Tento výstup na vrchol a trvá 4 hodiny (plus sestup, takže asi 7), kdo je hodně namakaný, dá to za 2 a půl (tam i zpět 4 a půl). Lepší tam jít v srpnu, kdy je méně sněhu.

Kdo touží po kompletním přechodu Kačkaru, může jít dál na jih. Dá se projít do vesnice Sınakonaklar. Tam není vůbec nic, turisty asi nikdy neviděli, ale dál cestou dolů už občas někdo jede autem a dá se stopnout. Zrada je dole v údolí řeky Čoruh, kde je nová přehrada, takže se nedá dostat na hlavní silnici - ta je na druhém břehu za přehradou. Musí se jet celkem dlouho směrem na Ispir po mizerné cestě podél přehrady.

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.