Do Turecka autem

Obsah: Kudy jet - Co je potřeba - Vyplatí se to? - Autem po Turecku

Kudy jet

Z Prahy je to do Istanbulu asi 1700 km po silnicích a dálnicích různé kvality. Cesta trvá přinejmenším 28 hodin, spíše víc, obzvlášť pokud odpočíváte. Některé hraniční přechody mohou být zasekané, a tak se to může protáhnout.

Doporučuji trasu

  • přes Budapešť
  • do Srbska kolem Bělehradu,
  • potom do Sofie a přes Plovdiv
  • na hraniční přechod do Edirne. V Edirne se můžete rozhodnout, jestli dál pojedete přes Istanbul, nebo jestli moře překročíte v Dardanelách (to pokud máte namířeno na západní pobřeží k Egejskému moři někam k Izmiru.

Ačkoli jsou možné různé varianty tras, ve všech případech se jezdí přes Bulharsko. Proto bych si dovolil odkázat na svůj starší článek o cestování autem do Bulharska. Velmi výživné čtení je také 15 stránek komentářů k tomuto článku, kam lidé píšou různé své tipy a postřehy.

Z mapy není vidět jedna důležitá věc. Z Bulharska do Turecka se nedá projet kolem Černého moře. Pokud budete chtít cestou do Turecka navštívit bulharské pobřeží, pěkně si zajedete. Z podobného důvodu asi nedoporučuji cestu přes Rumunsko, protože by vás to hodilo hodně na východ.

Na hranicích je bezcelní zóna, kde je levný benzín a nafta. V Turecku jsou pohonné hmoty relativně drahé.

Co je potřeba

Turci na hranicích u auta kontrolují majitele. Musíte mít samozřejmě všechny doklady a pojištění v pořádku, ale ještě navíc je potřeba, aby auto bylo napsáno na jméno toho, kdo řídí. Jet půjčeným nebo firemním autem do Turecka může vést k tomu, že vás tam nepustí. Stejně tak na výjezdu z Turecka. Asi je to kvůli pašování aut.

Na hranicích je tedy potřeba nechat si zapsat auto do pasu, doporučuji na tom trvat.

Web českého ministerstva zahraničí tvrdí, že je při příjezdu do Turecka potřeba na hranicích trvat na zapsání auta do pasu. Teoreticky to pak může být požadováno při výjezdu.

Do Turecka samozřejmě potřebujete platný pas. Ten se hodí i při cestě přes Srbsko, i když ta podle posledních zpráv stačí na přejezd občanka. Řidičák a zelená karta jsou pro cestu do zahraničí doufám samozřejmost.

Most přes Bospor a některé dálnice se dají přejet jenom s čipovou samolepkou HGS, do které se nabíjí kredit. Dá se koupit na hranicích a některých benzínkách. Samolepka HGS stojí asi 120 Kč. Kredit se odečítá na mýtných branách nebo automaticky a vychází asi 0,40 Kč na kilometr dálnice.

Vyplatí se to?

Benzín na jednu cestu z Prahy do Isntanbulu stojí něco mezi 3 a 4 tisíci, plus něco stojí dálniční poplatky. Dohromady to je asi 8 až 9 tisíc Kč na obě cesty. Pojedete-li ve čtyřech lidech, je to levnější než nejlevnější sehnatelné zpáteční letenky a přibližně stejně drahé jako autobus. (Počítám to jako cestu z Prahy do Istanbulu.)

Nevýhodou je čas strávený na cestě a určité nepohodlí (nebo naopak pohodlí, záleží na autě).

Během cesty mohou vzniknout neočekávané situace. Určitě bych nejel bez dobrého pojištění, takže to je nutné taky připočítat k nákladům.

Alternativou je do Turecka letět a auto si půjčit až tady. Půjčovné na 1 den podprůměrného auta vyjde asi na 25 euro (50 TL, 600 Kč). Tak si to přepočítejte.

Autem po Turecku

Cestování autem popisuji na stránce doprava v Turecku. Takže jenom v rychlosti: vlastním dobrým autem bych se do Turecka bál. Leda bych měl nějaký starší vůz, u kterého už na nějakém ťukanci nezáleží. Kvalita silnic je v Turecku dobrá (vlastně v průměru lepší než u nás), ale jsou úseky, na kterých je to divočina. Obzvlášť když se ty úseky přestavují -- pak se klidně několik dlouhých kilometrů jezdí po prašném štěrkovém povrchu se zbytky frézovaného asfaltu.


Dálnice v Istanbulu


parkoviště ve městě Konya


auta v Kušadasi


mýtná brána focená z letadla

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.