Marmaris

Marmaris není nic moc. Rozhodně nedoporučuju jet přímo do Marmarisu na dovolenou. Má ale smysl jet do menších letovisek v okolí Marmarisu, které se v nabídkách cestovních kanceláří často také označují jako Marmaris (nebo aspoň jako oblast Marmaris). Příkladem takového menšího letoviska jsou třeba Akyaka, Turunç nebo Içmeler.

Vlastně je to nádherná hluboká zátoka uprostřed borovicových lesů, s dlouhou pláží táhnoucí se na jih. Na mysu nad přístavem stojí starý hrad. Dříve poklidná rybářská vesnička měla skvělou příležitost stát se turistickým centrem. Což se naneštěstí stalo.

Nevýhody Marmarisu jsou ruch, špína, špatné pláže a drahota. Jednak město v minulosti trochu překotně rostlo, takže je tu moc lidí a vysoká zátěž území. Za druhé je Marmaris vyhlášené jachetní kotviště, což zvedá ceny, protože večer chodí bohatší lidé z jachet popíjet a nakupovat na pevninu. Je tu moc aut a pláže hned u silnice. Navíc záliv je uzavřený a všechny oleje a špína, co se kolem jachet tvoří, zůstává u Marmarisu.

Staré uličky kolem hradu jsou dnes zastřešené, všechno je přizpůsobené turistům.

Všechno je samozřejmě relativní. Kdyby se relativní turecká drahota a špína Marmarisu srovnala s českými městy, tak je Marmaris levný a čistý. Dá se chodit na zajímavé procházky a kdo si odmyslí hlučné diskotéky, ten si užije i procházky kolem hradu a severního jachtového přístavu.

Hrad není nic moc. Vstupné stojí 5 TL. Je to osmanský hrad, který měl bránit přístav, takže relativně nový (odhaduji tak 17. století). Je docela malý, ale jsou z něj hezké výhledy.

Pobřežní třída se jmenuje Kordon a přechází na západ v Atatürkovu ulici. Aut je tu hodně. Asi největší ruch je kolem ústí jakési polovyschlé říčky, poblíž obchodního domu Tansaş. Ten tvoří jakési centrum města a dá se v něm sehnat všechno. Když jsem se zanořil trochu na východ do uliček, našel jsem napřed turistickou zónu s restauracemi a prodejnami šperků, ale kus dál už je to normální turecké městečko s kavárnami a obchůdky jako všude, jenom všechno trochu dražší. Kavárny a některé obchůdky fungují i v noci.

Pláže přímo ve městě nejsou úplně špatné, ale nekoupal jsem se tu, protože jsem se tu necítil dobře. Příliš rušné, řekl bych. Ani voda nevypadala čistě. Na pláži se často dělají různé atrakce nebo festivaly (viděl jsem zpívat moravskou kapelu), hraje se tu plážový volejbal (ale hřišť je málo). Pláž se táhne daleko na západ a v západní části je klidnější. Pořád kolem ní ale vede pobřežní silnice (Atatürk caddesi), i když je většinou vhodně oddělena parčíkem. V této oblasti stojí několik stovek hotelů. Plážová zöna fakticky končí až po devíti kilometrech v Içmeleru.

Ubytování

Marmaris je plný ubytovacích kapacit. Většina z nich je ale po celou sezónu rezervována různými cestovkami. I proto je v Marmarisu málo hotelů, které by stály o individuálního cestovatele, navíc jenom za vyšší ceny, než je v Turecku zvykem. Já jsem nakonec našel jednolůžkáč asi za 35 TL (asi 350 Kč, na Turecko hodně) kousek od informačního střediska, ale myslím, že jsem měl štěstí a běžné ceny jsou mnohem výš. Jak jsem zjistil další den, dá se ubytování shánět v Marmarisu leckde, ale nikdo se mě neptal, jestli něco nesháním (jako je to běžné v jiných turistických centrech). Rough Guide uvádí jenom v centru 14 různých ubytovacích zařízení, i když o všech levných hostelech jsem zjistil, že už neexistují (měl jsem s sebou knihu 7 let starou).

Luxusnější ubytování v soukromí je hlavně kolem jachtového přístavu. Chcete-li jet do Marmarisu na delší dobu, určitě doporučuju nějaké menší místo v okolí nebo větší hotel někde mimo centrum.

Doprava

Minibusy jezdí nejvíce z Muğly a Koyceğizu (u letiště Dalaman). Ačkoli je na kraji Marmarisu u lesa postavano nové autobusové nádraží, minibusy končí svou cestu u velkého obchoďáku Tansaş. V ruchu kolem obchodního centra Tansaş jsem se moc nevyznal, stojí tu taxíky a občas i nějaký ten minibus, ale nevěděl jsem, který kam jede. Vydal jsem se nakonec pěšky na ten nový autobusák, nebylo to ani moc daleko (asi 15 minut pěšky).

Marmaris může být zajímavým místem pro cestovatele, kteří chtějí navštívit Rhodos. Denně odsud odjíždí loď na Rhodos. Protože jsem věděl, že to bude drahé jak prase, tak jsem na Rhodos nejel, ale slyšel jsem, že zpáteční jízdenka stojí 35 euro (jednosměrné se prý neprodávají), i když je to na Rhodos asi jenom 40 kilometrů. Lodní společnost zřejmě kalkuluje s tím, že se tu v Marmarisu budou lidé nudit, a tak za trochu vzrušení rádi zaplatí jakékoliv prachy. Lodě odplouvají z přístavu, který je malý kousek na západ od hradu. Před nástupem do lodě probíhá hraniční a celní kontrola (jede se do jiného státu).

V okolí přístavu také hodně prodejců nabízelo výletové plavby po okolí. Bylo to levnější než na Rhodos a kdybych měl víc času, vůbec bych se tomu nebránil. Okolní pobřeží musí být velmi zajímavé, je totiž členité a porostlé lesem.

Organizovaní turisté se do Marmarisu dostávají nejčastěji letištními autobusy Havaş z letiště v Dalamánu. Výjimečně přijíždějí z letiště v Bodrumu. Na letiště se dá dojet tímto autobusem Havaş, měl by stát někde na začátku východního pobřeží u kanceláře THY. Ale Havaş jsou autobusy předražené, takže doporučuju jet do Dalamanu normálně minibusem s přestupováním.

Marmaris 2024 - hotely a recenze

V Marmarisu jsou recenzované zejména tyto hotely: Balim, Class, Club hotel Diana, Emre & Emre Beach, Hotel Kivilcim, Marmaris Park, Myra, Poseidon, Turunc. Zobrazit české recenze hotelů v Marmarisu.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Marmarisu v nabídkách všech cestovek.


místní autobusové ci mikrobusové nádraží u příjemného borového lesa


ulice od autobusáku k moři, běžný turecký frmol


turecká vlaječková výzdoba


jedna z uliček hradu


zvláštní drahé ubytování ve starém městě


stará čtvrť v podvečer


mapa města Marmaris, co se fasuje v informačním centru


jachtový přístav


socha rybáře


fontánka u přístavu


docela hezké uličky kolem hradu


koryto, kudy se valí voda, když v kopcích náhodou prší


záběr na hrad pes záliv z jihu


jižní pláž


beach volejbal na jižní pláži, zrovna nějaký turnaj


dvorek jakéhosi domku v Marmaris se slepicemi

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.