Kemer

Možná hledáte  recenze hotelů Kemer.

Menší moderní letovisko na pobřeží Středozemního moře asi 40 km jižně od města Antalya. V Kemeru je relativně draho, protože sem jezdí hodně Rusů a Němců. Prostředí je hezké, parky udržované, služby kvalitní. Kemer je vhodný pro vyznavače náročnější dovolené, kteří nechtějí každou chvíli řešit nějaké drobnosti a rádi se spolehnou na kvalitní, i když dražší služby. Hned za obcí Kemer se vypínají obrovské vápencové hory národního parku Olimpos.

Obsah: Městečko Kemer - Pláže a koupání - Ceny - Ubytování - Výlety k památkám - Doprava

Městečko Kemer

Těžko v Kemeru hledat něco jako centrum, půdorys je docela pravoúhlý. Nejstarší a nejhustší domy se koncentrují kolem staré hlavní silnice, nejvýstavnější je hlavní pěší zóna vedoucí od křižovatky k přístavu, která je na starou hlavní silnici kolmá. Většinu zástavby tvoří rodinné domy, poblíž moře velmi často proměněné v penziony nebo rovnou jako malé hotely postavené. Velké hotely jsou blízko pláží a musím říct, že jich je zde v Kemeru únosné množství a nevypadají špatně. Nejsou přímo na pláži, jsou od ní odděleny parkem s udržovanou pěšinou pro pěší (nesmí se na ní na kole), což vypadá obzvlášť dobře. Ve městě má hodně domků a penzionů zahradu a místy jsou rozmístěny parky, takže je tu dost příjemně. Zelený dojem ještě umocňují strmé kopce s borovicemi, které se zvedají prakticky hned za posledními domy. Vypadá to, že Kemer se bude ještě rozšiřovat pár set metrů na jih, kde jsem viděl nezastavěné parcely.

Po severním okraji městečka se táhne vádí (údolí), ve kterém je asi v zimě nebo časně na jaře potok. Vádí je docela hezky udržované, skoro jako park. Ještě severněji se dá dostat do severní hotelové zóny s většími hotely obklopenými sériovou zástavbou malých hotelových domků. Tyhle hotely už jsou trochu megalomanštější, jsou relativně nové. Druhý potok je jižně od města, vlévá se na jižní pláži.

Kousek od akvaparku, na konci pěší zóny je infocentrum, ve kterém se mluví lámanou angličtinou a dostanete málo podrobné mapy.

Nevýhodou Kemeru (i když mnozí to chápou jako výhodu) je, že tu není opravdový turecký život. Neuvidíte moc pouličních prodavačů ani Turky spěchající ráno do práce, není tu voda v restauraci zdarma a Turci si s turistou popovídají jen kvůli šanci na zisk a nikoli z náklonnosti. Na tyhle věci je třeba z Kemeru někam vypadnout (do hor nebo aspoň do Antalye).

Běžné slovo kemer znamená v turečtině pásek, pás, oblouk nebo pruh. Obec Kemer se pravděpodobně jmenuje podle pásu písku na pláži nebo podle vystouplého poloostrova.

Jako "Kemer" se z marketingových důvodů někdy označují i okolní obce oddělené od Kemeru lesnatými kopci. Jde zejména o obce Göynuk a Belbidi na severu a Ağva na jihu a o jejich velké hotelové oblasti podél pobřeží. Sám jsem v těchto místech nebyl a zatím nedokážu o jejich kvalitě referovat. Nemusí to být špatné, ale počítám, že budou ještě víc odříznuté od běžného tureckého života (někdo to má rád, někdo ne).

Pláže a koupání

V Kemeru jsou pláže fakticky dvě, oddělené jachtovým přístavem a parkovým poloostrovem. Písek na plážích je jemný, pláže dlouhé, udržované a čištěné, místy kamínky. Malá část jižní pláže na jižním konci za ústím potoka je soukromá a nepřístupná. V sezóně je pláž plná slunečníků a lehátek. Nevím, zda mají hotely pro své hosty lehátka zdarma, spíš bych si tipnul, že se za ně extra platí. Moře je normální, dá se stačit tak patnáct metrů od břehu, víc ne. Bazény jsou u asi všech větších hotelů u moře a tak ve třiceti procentech u penzionů dál od moře. Přímo v centru Kemeru je poblíž jachtového přístavu akvapark. Akvapark patří k menším, jsou tu asi jenom 3 tobogány a dva bazény. Vstupné neznám.

Ceny

V Kemeru je hodně restaurací, ale jsou výrazně turistické a vlastně docela drahé. Bohatší místní se stravují dál od moře v restauraci Paša Kebab. Restaurace u moře a na hlavní třídě mají menu kolem 250 Kč (po přepočtu). To se sice dá, ale na Turecko je to hodně. Ceny šponují Rusové a Němci (jezdí sem spíš východní).

Relativně laciná samoobsluha s hlavními potravinami se dá najít na staré hlavní silnici, asi půl kiláku od moře (u vádí).

Získal jsem pocit, že v Kemeru bude asi relativně laciný nákup módního koženého zboží, protože to tady Rusové nakupují na kufry. Těžko říct jestli z toho něco koupit. Na rozdíl od Ruska se u nás tyhle kožené mafiánské bundy nenosí a nemáme tu v zimě takovou zimu. O cenách se smlouvá. Pokud budete chtít kůži nakupovat, počítejte s klasickými obchodnickými triky, podobně jako při nakupování v Tunisku.

Obchodníci v Kemeru hovoří dobře anglicky, německy a rusky. Ceny nabízejí i podle národnosti zákazníka, ale na Čechy nemají kolonku, jsme pro ně spíš varianta Rusů. Další informace o cenách v Turecku.

Ubytování

Velké hotely žijí z velkých zájezdů německých a ruských cestovek, takže v nich mi přišlo individuální ubytování nesmyslně předražené (kolem 700 na noc pro jednoho). Cestovky samozřejmě dokážou uhádat množstevní slevu hodně níž. Ale je dobré sledovat recenze hotelů. Plánujete-li v Kemeru klasickou dovolenou u moře, je lepší jet s velkou agenturou, protože ta umí lépe řešit problémy. Na dovolena.cz mají ale rozbité hledání lokality Kemer, takže zbývá hledat Kemer na Invii.

Individuální cestovatelé míří do penzionů dál od moře. Kemer je co do cen ubytování jedním z nejdražších míst Turecka, protože je tu hezky a jezdí sem Rusové a Němci. Začátkem sezóny se dá dvoulůžkáč sehnat se štěstím za 500 Kč na noc (pro oba), v sezóně těžko říct. Chce to obejít více penzionů a ptát se. Nejlacinější penziony jsou ty nejdál od moře. Úroveň ubytování je na svou cenu velmi dobrá.

České cestovky, pokud jsem zjistil, jezdí do těch velkých hotelů u moře. Ceny zájezdů do Kemeru jsou samozřejmě na Turecko nadprůměrné, ale když se to přepočítá, tak to vychází docela dobře. I když je Kemer nóbl místo, stále je v porovnání se zbytkem středomoří relativně lacino.

Klimatizace je všude a neplatí se za ni (což třeba znalci Řecka ocení); v parných létech je klimatizace životně důležitá. V koupelnách jsou běžné sprchové kouty. Všechny toalety jsou samozřejmě evropské.

Příjemné je, že v Kemeru je velmi nízký dopravní ruch (obchvat vede v kopcích), a tak je tady ticho.

Výlety z Kemeru k památkám

  • Phaselis - zříceniny starověkého města v lese, nedaleko Kemeru, asi 10 km na jih. Dostupné dolmuší, nechte si zastavit na křižovatce před vesnicí Tekirova.
  • Olimpos - ruiny města. Opodál Chiméra, což jsou hořící vývěvy zemního plynu. Pláž Çirali. Dostupné spíše autem. Nebo je to na celodenní výlet: Dolmuší na jih na křižovatku na Çirali, potom pěšky dolů, prohlídka Olimpos, koupání, prohlídka Chimér, výšlap k silnici, dolmuší nebo stopem do Kemeru.
  • Perge - starověké město u Antalye
  • Aspendos - starověké město s nejzachovalejším amfiteátrem a obrovským akvaduktem
  • Termessos - vysoko položené zachovalé ruiny starověkého města
  • Demre - rodiště svatého Mikuláše
  • a samozřejmě Antalya, velké město s historickým centrem a s vodopády Düden

Výlety do hor jsou z Kemeru možné bezprostředně pěšky. Nebo se dá dolmuší vyjet pár kilometrů za město a odsud se vydat do národního parku Olimpos. Jsou tam značené cesty. Nejznámnější je značená Lýkijská stezka, která má ale v oblasti Kemeru časté odbočky (není to jen jedna trasa).

Lanovka na Tahtalı

Zajímavý může být výlet na horu Tahtali. Vede na ni kabinová lanovka (turecky Olympos Teleferik). Má 2 kabiny, jezdí střídavě nahoru a dolů, každá pojme 80 pasažérů. (Uvedena do provozu 2007, doba jízdy 10 minut, překonává výškový rozdíl 1635 m). Využívají ji kromě turistů také paraglidisté a v zimě lyžaři. Vrchol Tahtalı se nazývá též Lýkijský Olymp. Za cestu nahoru a dolů si říkají v sezóně 25 €, děti polovinu, jednosměrná polovinu, v zimě 15 € (ceny 2017). Nahoře je bistro, prodejna lyží a báječná možnost projít se po horách ve výšce 2366 metrů nad mořem (zde doslova nad mořem). Ke spodní stanici lanovky se dá dostat pěšky z křižovatky na hlavní silnici, ale také tam každou celou hodinu z křižovatky jezdí mikrobusy a chtějí asi 50 Kč za člověka. Od té doby, co je kolem Phaselis silniční tunel, ale nevím, kde ty mikrobusy staví. Dříve stavěly na křižovatce, která už je ale dnes nad tunelem.

Alternativní výlet do hor z Kemeru je taxíkem, třeba do Gedelme. Stojí asi 4 české stovky jedna cesta.

Doprava do Kemeru

Z Antalye jezdí do Kemeru pravidelné mikrobusy každou čtvrt hodinu. Mikrobusy staví jednak na obchvatové silnici (asi 2 km od moře), jednak zajíždějí až na jakési náměstíčko s nízkými budovami úřadů. Některé mikrobusy tady končí, jiné pokračují po pobřeží dál na jih do městečka Tekirova. Jenom opravdu málokterý spoj - asi jenom AK03 - jede úplně na jih do rajčatového města Kumluca nebo do silniček národního parku Olimpos a dál na Kaş. Jízdenka mikrobusem z Antalye do Kemeru stála asi 70 Kč (po přepočtu) a je tedy jenom o málo dražší než by byly běžné autobusové spoje, které ovšem do Kemeru nejezdí. Vyjedete-li si z Kemeru do Antalye nebo naopak, nemělo by vás překvapit, že mikrobus v Antalyi každou chvíli na různých parkovištích na něco čeká, ale dá se to vydržet.

Chcete-li se vypravit do národního parku Olimpos, asi nejlepší je půjčit si v Kemeru auto. Stojí to na den asi 900 Kč, benzín stojí jako u nás nebo o něco dražší. Autem se dají nejlépe projet různé antické památky na pobřeží jižně od Kemeru. Hlavní silnice se jižně od Kemeru motá v kopcích a na pobřeží k památkám se dá dostat pouze po malých silničkách. Asi nejzajímavější a nejpohodovější místo je pláž Çirali s antickým městem Olimpos a ohňovou strání Chimera.

Stopem se z Kemeru jezdí dobře do Antalye i na jih z křižovatek na hlavní silnici. Musí se jít kilák a kus od moře. Ty křižovatky jsou dvě (druhá jižnější je napojení staré silnice na novou), ale je to asi jedno, kde se mává. Další informace o Turecké dopravě.

Kemer 2024 - hotely a recenze

V Kemeru jsou recenzované zejména tyto hotely: Yelken Blue Life, Dragos Beach, Kemer Reach, Club Victoria, Kemer Resort, Kemer, Club Phaselis, Arma´s Beach, Matiate, Berkay, Catamaran Resort, Fantasia de Luxe, Gelidonya, Kami, Marti Myra, Meder Resort, Orange County Resort Hotel, Peker, Selimhan, Unsaphire, Gonul Palace, Carelta Club, Diamond Garden, Queen Elizabeth Elite Suite&Spa, Daima, Anatolia Beach (Arma´s Beach), Sailor´s Beach Club, Havana, Joy Kiris World, Justiniano Wish Grand Kemer, Hydros Holiday Village, Crystal Deluxe, Leo Arma, Simena Sun Club, Kemer Dream, Erkal Resort, Salima Club, Viking Nona Beach, Greenwood Resort, Larissa Club Akman Park, Kemer Beach, White Lilyum, Stone House, Rose Residence Beach, Arikan Inn, Crystal flora beach, Maxim Resort, Feronia Hills, Corinthia Club Tekirova Resort & Spa. Zobrazit české recenze hotelů v Kemeru.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Kemeru v nabídkách všech cestovek.

Dovolená Kemer v nabídkách na tomto webu

 

Komentáře k této stránce - Kemer na diskusním webu najih.cz


Mustafa Ertuğrul Aker, pomník


Informační cedule o Mustafovi Akerovi


pláž v Kemeru, pohled na sever


průzračná voda u pláže


menší jižní pláž za poloostrovem


hodinová věž


uvnitř v mešitě

 


parkové fontány


turecké paní v parku


skála nad Kemerem


pláž v Kemeru


hotely dál od moře


jedna z hlavních nákupních ulic


pravděpodobně ruské turistky


v Kemeru se normálně hraje fotbal


nákupák BIM


restaurace Paşa kebab z venku


jídelní lístek v Kemeru


hospody umí připravovat ryby


vyfocená orientační mapka Kemeru


hospoda s ruskou kuchyní, štít psaný azbukou


hřiště s nočním osvětlením a asi i s umělou trávou


běžná zástavba dál od moře


nově se stavějí další hotely


nové hotely blíž u hor


park


občasné koryto řeky nebo potoka v městském parku


večerní fotka pláže


poloostrov v Kemeru za molem


zahrádky běžných tureckých domů v Kemeru připomínají Bulharsko

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.