Belek

Moderní plážový resort na pobřeží Středozemního moře v centrální části Turecké riviéry. Nádherná dlouhá pláž obestavěná příjemnými hotely. Moře je krásně čisté, pláž má modrou vlajku.

V Beleku je dost draho, ceny šponují turisté, hlavně Němci a Rusové. Výhodou hotelů v Beleku je jednak blízkost pláží a moře, za druhé velmi příjemné parkové prostředí. Nevýhodou je určitá sterilita a umělost tohoto místa, prostě se vůbec nedostanete mezi Turky. Až 4 km na sever je městečko Karadayi a 7 km větší město Şerik, ve kterém je už normálně a lacino.

Centrum městečka - Hotely - Pláž - Golf - Výlety za památkami - Doprava

Centrum městečka Belek

Někdejší centrum malého městečka Belek je zcela přestavěné a moderní. Uličky mi přišly velmi hezké, krásně dlážděné, s hezkou zelení. V parku jsou časté fontány, vedle hlavní mešity je kýčovitý umělý vodopád. Tato oblast "centra" leží trochu stranou od moře, až za golfovými hřišti a silnicí. V centru jsou i nějaké hotely, hlavně na východ u centrální silnice. Od zbytku světa je centrum odděleno línou řekou (myslím, že řeka se jmenuje nějak jako "hořká voda").

Hotely

Pokud budete v Beleku shánět ubytování a budete se chtít koupat, je velmi důležité, v jaké části Beleku to bude. Luxusní hotely obklopují pobřeží. Píšu "luxusní", ale dokážu si představit, že ceny nebudou nijak našponované. Moje fotky pochází většinou z hotelu Papillon Ayscha, který se mi moc líbil hlavně kvůli parkům a bazénům. Kdo se rád koupe v moři, měl by chtít sem do těchto přímořských hotelů.

Trochu horší hotely jsou poblíž toho centra. Nejsou špatné, ale problém může být přístup k moři. Pláž je totiž v Beleku zcela obestavěná hotelovými areály, takže se k moři bez zaplacení poplatku vůbec nedá dostat! Vstup na "veřejnou" pláž stojí 1,50 TL za člověka (asi 17 Kč). Není to moc, ale otráví to. Další věc je, že od centra to je na městskou pláž pěšky docela dálka, takže se nedá jen tak si skočit od moře pro jiné sandály a za dvě minuty být zpátky. To je naopak možné u těch pobřežních hotelů, které tímto doporučuju.

Pláž

Koupání v Beleku je fantastické. Pláž je písečná s jemným světlým pískem, dno se svažuje povlovně, takže je dlouho mělko. Voda je obvykle prohřátá a čistá, pláž v Beleku dostala modrou vlajku.

Jak už jsem zmínil, pro bezstarostné koupání v Beleku je potřeba být ubytován v nějakém zdejším hotelu. Všechny jsou u pláže, takže to není problém. Vzdálenost hotelového pokoje bývá od moře 50 až 350 metrů.

Golf

V Beleku se tu hraje golf, obrovská oblast mezi pobřežními hotely a centrální silnicí pokrývají golfová hřiště. Sám golf hraju málo (spíš tenisákem a z legrace), takže to není nic pro mě a nic o těch hřištích nevím. Vstup na ně je určitě placený, ale možná že mají smlouvu s nějakým hotelem na slevenky, jak to tak v podobných letoviscích bývá.

Belek je kvůli Golfu velmi oblíbený i v zimě, tedy vlastně po celý rok. Luxusní hotely a blízké letiště splňují požadavky i náročné klientely.

V Beleku se hraje také tenis. Na zdejších kurtech se v květnu pořádá turnaj Turkish Open.

Výlety z Beleku k památkám

  • Perge - starověké město
  • Aspendos - starověké město s nejzachovalejším amfiteátrem a obrovským akvaduktem
  • Termessos - vysoko položené zachovalé ruiny starověkého města
  • Side - starověké město na mysu, letovisko
  • Phaselis
  • Olimpos a Chyméry u Čirali

Cestovky také nabízejí dvoudenní nebo vícedenní fakultativní zájezdy do Kapadokie nebo do Pamukkale. Zatímco Kapadokii celkem doporučuji, i když je to děsná dálka, tak Pamukkale je spíš zklamání.

Doprava z Beleku do Antalye

Do Beleku se dá dostat z Antalye minibusem. Stačí si na hlavní silnici stopnout bus do města Şerik (čti šerik), stojí to asi 5 TL. Šerik leží na hlavní "dálnici". V Šeriku se musí vystoupit a přestoupit na místní bus do Antalye, který jezdí asi jednou za půl hodiny. Je to kousek (asi 10 km), jízdenka stojí 2,50 TL (asi 30 Kč). Autobus zastavuje u centra a konečnou zastávku má u městské pláže (to je ta, jak se na ni platí vstupné). Zpáteční cesta je inverzní: napřed busem do Šeriku (zastávka je před kruhákem). V Šeriku se na minibusy mává rovnou na zastávce na té hlavní dvouproudové silnici.

Belek 2019 - hotely a recenze

V Beleku jsou recenzované zejména tyto hotely: Adam & Eve, Adora Golf Resort, Arcadia Golf Resort, Asteria Bellis, Aydinbey Famous, Belconti Resort, Belek Beach Resort, Cesars Temple Resort, Club Ali Bay Belek, Club Asteria Belek, Cornelia De Luxe Resort, Cornelia Diamond Golf Resort, Crystal Family Resort & Spa, Crystal Hotels - Family Resort, Crystal Paraiso Verde, Dyadom Hotel Resort, Ela Quality Resort Hotel Welness & Spa, Gloria Serenity Resort, Iberostar Bellis, Justiniano Club Belek, Kaya Select, Letoonia Golf Resort, Limak Atlantis, Limak Atlantis Resort, Papillon Ayscha, Papillon Belvil, Papillon Belvil Hotel & Holiday Village, Papillon Zeugma, Paraiso Verde, RIU Kaya Belek, Rixos Premium, Sensimar Belek Resort and Spa, Siam Elegance Hotels & SPA, Sirene Belek Golf & Wellnes hotel, Vera Club Hotel Mare, Vera Club Hotel Paradiso Verde, Vera Mare , Viva Paradiso Hotel. Zobrazit české recenze hotelů na Beleku.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Beleku v nabídkách všech cestovek.

 


zadní vchod do hotelu Soho Club


okolí hotelů Beleku je porostlé borovicemi na písečných dunách


vstup na městskou pláž


hotel Magic club Life


vstupenka na městskou pláž - obyvatelé hotelů to mají zdarma


moře a pláž Belek


do moře vybíhají mola. Dá se zkusit windsurfing.


Belek je optimální pro rodinnou válecí dovolenou u moře


megahotel Maxx Royal Belek Golf Resort

 


altánky na molech


informační cedule o modré vlajce - to je známka čistoty moře


park hotelu Adam a Eva


pláž některého z hotelů focená z mola


parková úprava hotelových zahrad je perfektní


palmy, tráva, letničky


bazén a tobogány u hotelu (pravděpodobně) Limak Arcadia Golf Resort


parčíky


parčík asi v Paloma Grida Resort


dál od moře už mají velké hotely jednodušší stavby


věž hotelu Paloma Grida Resort


vícepatrové hotely pro ubytování většího počtu hostů


oplocená golfová hřiště začínají hned za hotely


centrum Beleku


Belek, jakési náměstíčko


Belek, mešita


Centrum Beleku


Řeka Acısu Deresi


Acısu Deresi


Pole za řekou


Fotky z města Şerik

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.