Belek

Moderní plážový resort na pobřeží Středozemního moře v centrální části Turecké riviéry. Nádherná dlouhá pláž obestavěná příjemnými hotely. Moře je krásně čisté, pláž má modrou vlajku.

V Beleku je dost draho, ceny šponují turisté, hlavně Němci a Rusové. Výhodou hotelů v Beleku je jednak blízkost pláží a moře, za druhé velmi příjemné parkové prostředí. Nevýhodou je určitá sterilita a umělost tohoto místa. 4 km na sever je městečko Karadayi a 7 km větší město Şerik, ve kterém je už dost normálně a lacino.

Centrum

Někdejší centrum malého městečka Belek je zcela přestavěné a moderní. Uličky mi přišly velmi hezké, krásně dlážděné, s hezkou zelení. V parku jsou časté fontány, vedle hlavní mešity je kýčovitý umělý vodopád. Tato oblast "centra" leží trochu stranou od moře, až za golfovými hřišti a silnicí. V centru jsou i nějaké hotely, hlavně na východ u centrální silnice. Od zbytku světa je centrum odděleno línou řekou (myslím, že řeka se jmenuje nějak jako "hořká voda").

Hotely

Pokud budete v Beleku shánět ubytování a budete se chtít koupat, je velmi důležité, v jaké části Beleku to bude. Luxusní hotely obklopují pobřeží. Píšu "luxusní", ale dokážu si představit, že ceny nebudou nijak našponované. Moje fotky pochází z hotelu Papillon Ayscha, který se mi moc líbil hlavně kvůli parkům a bazénům. Kdo se rád koupe v moři, měl by chtít sem do těchto přímořských hotelů.

Trochu horší hotely jsou poblíž toho centra. Nejsou špatné, ale problém může být přístup k moři. Pláž je totiž v Beleku zcela obestavěná hotelovými areály, takže se k moři bez zaplacení poplatku vůbec nedá dostat! Vstup na "veřejnou" pláž stojí 1,50 TL za člověka (asi 17 Kč). Není to moc, ale otráví to. Další věc je, že od centra to je na městskou pláž pěšky docela dálka, takže se nedá jen tak si skočit od moře pro jiné sandály a za dvě minuty být zpátky. To je naopak možné u těch pobřežních hotelů, které tímto doporučuju.

Golf

V Beleku se tu hraje golf, obrovská oblast mezi pobřežními hotely a centrální silnicí pokrývají golfová hřiště. Sám golf hraju málo (spíš tenisákem a z legrace), takže to není nic pro mě a nic o těch hřištích nevím. Vstup na ně je určitě placený, ale možná že mají smlouvu s nějakým hotelem na slevenky, jak to tak v podobných letoviscích bývá.

Belek je kvůli Golfu velmi oblíbený i v zimě, tedy vlastně po celý rok. Luxusní hotely a blízké letiště splňují požadavky i náročné klientely.

V Beleku se hraje také tenis. Na zdejších kurtech se v květnu pořádá turnaj Turkish Open.

Výlety z Beleku k památkám

  • Perge - starověké město
  • Aspendos - starověké město s nejzachovalejším amfiteátrem a obrovským akvaduktem
  • Termessos - vysoko položené zachovalé ruiny starověkého města
  • Side - starověké město na mysu, letovisko
  • Phaselis
  • Olimpos a Chyméry u Čirali

Cestovky také nabízejí dvoudenní nebo vícedenní fakultativní zájezdy do Kapadokie nebo do Pamukkale. Zatímco Kapadokii celkem doporučuji, i když je to děsná dálka, tak Pamukkale je spíš zklamání.

Doprava z Beleku do Antalye

Do Beleku se dá dostat z Antalye minibusem. Stačí si na hlavní silnici stopnout bus do města Şerik (čti šerik), stojí to asi 5 TL. Šerik leží na hlavní "dálnici". V Šeriku se musí vystoupit a přestoupit na místní bus, který jezdí asi jednou za půl hodiny. Je to kousek (asi 10 km), jízdenka stojí 2,50 TL. Autobus zastavuje u centra a konečnou zastávku má u městské pláže (to je ta, jak se na ni platí vstupné). Zpáteční cesta je inverzní: napřed busem do Šeriku (zastávka je před kruhákem). V Šeriku se na minibusy mává rovnou na zastávce na té hlavní dvouproudové silnici.

Belek - hotely a recenze

V Beleku jsou recenzované zejména tyto hotely: Adam & Eve, Adora Golf Resort, Arcadia Golf Resort, Asteria Bellis, Aydinbey Famous, Belconti Resort, Belek Beach Resort, Cesars Temple Resort, Club Ali Bay Belek, Club Asteria Belek, Cornelia De Luxe Resort, Cornelia Diamond Golf Resort, Crystal Family Resort & Spa, Crystal Hotels - Family Resort, Crystal Paraiso Verde, Dyadom Hotel Resort, Ela Quality Resort Hotel Welness & Spa, Gloria Serenity Resort, Iberostar Bellis, Justiniano Club Belek, Kaya Select, Letoonia Golf Resort, Limak Atlantis, Limak Atlantis Resort, Papillon Ayscha, Papillon Belvil, Papillon Belvil Hotel & Holiday Village, Papillon Zeugma, Paraiso Verde, RIU Kaya Belek, Rixos Premium, Sensimar Belek Resort and Spa, Siam Elegance Hotels & SPA, Sirene Belek Golf & Wellnes hotel, Vera Club Hotel Mare, Vera Club Hotel Paradiso Verde, Vera Mare , Viva Paradiso Hotel. Zobrazit české recenze hotelů na Beleku.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Beleku v nabídkách všech cestovek.

Belek na srovnávači zájezdů - můj experimentální web pro agregace nabídek dovolených.

 

 


Centrum Beleku


Řeka a pole za řekou


Fotky z města Şerik:

 

hlavní stránka - kam jet - proč do Turecka - doprava - ceny - peníze - počasí - hory - o Turecku

Zájezdy do Turecka: hledání na Invia - last minute - na dovolená.cz

Antalya - Side - Kemer - Alanya - Belek - Bodrum - Fethiye - Marmaris - Kapadokie - Istanbul

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.