Alanya

Alanya je středně velké město na pobřeží Středozemního moře, východní okraj tak zvané Turecké riviéry. V Alanyi je zajímavý hrad na vysokém kopci, který opticky odděluje město od moře. Mně se Alanya líbila kvůli tomu, že zde žije hodně Turků, takže je jakž takž vidět normální život a ceny jídla jsou relativně nízké. V Alanyi je velká spousta ubytovacích zařízení, které si navzájem konkurují, což udržuje nízko i ceny ubytování.

Nepleťte si města Alanya a Antalya. Antalya je jiné, miliónové město 120 km západněji, mimochodem taky hezké letovisko.

Obsah: Město - Pláže a koupání - Ubytování - Hrad a výlety - Doprava - Hotely a recenze

Město Alanya

Vypadá jako normální turecké město, v tom je největší přednost. Sice existuje cosi jako nablýskané turistické centrum kolem jachtového přístavu, ale zbytek města je v pohodě. Najdete tu normální prodejny, normální kantýny, kavárny a restaurace účtující docela rozumné turecké ceny.

Alanya má odhadem tak 90 tisíc obyvatel, možná víc. Až na některé hotely roztroušené podél pláží je Alanya město relativně hodně koncentrované, leží totiž mezi prudkými kopci a mořem. Dopravní ruch není ve městě úplně zanedbatelný, ale příjemný je obchvat. Obchvat vede těsně na úpatí těch kopců, takže sice je ještě ve městě, ale většinu města tranzitní doprava tedy neruší. Kromě obchvatu procházejí Alanyí od západu k východu dvě široké ulice, které bych nazval bulvárem. Ten jižní bulvár vede zpočátku podél moře. V místech, kde kolem moře vést nemůže (tam je hora s hradem) vytváří asi nejživější ulici Alanye se spoustou obchůdků. Hádejte, po kom se tenhle bulvár jmenuje (nemůžete se splést).

Velmi zajímavá čtvrť je severní úbočí hradního kopce. Zbytek Alanye (kromě hradu a okolí přístavu) tvoří novostavby, ale tady jsem nacházel starší domy, malé mešity a zvláštní zahrady. U přístavu stojí také malebná čtvrť, evidentně postavená Řeky. Obchody s cetkami mě nijak nenadchly, ale parky u přístavu ano. Jsou relativně bohaté, dobře udržované a velké.

Na západním okraji Alanye je relativně velký obchoďák, ve kterém lze lacino nakoupit.

Pláže a koupání

Pláže jsou v Alanyi výborné. Jsou dvě, rozdělené samozřejmě kopcem s hradem, jinak mi ale přišly úplně stejné. Jsou obrácené na jih, s rovným pobřežím. Západní pláž (zvaná též Kleopatřina) je asi 3 km dlouhá, východní pláž měří asi 15 km a táhne se daleko za město. Fakt spousta místa. Moře je docela mělké, ještě tak 30 metrů od moře jsem stačil. A teplé, už v dubnu se dá koupat. Otevřené pobřeží přeje za větrného počasí velkým vlnám, ale podle statistik tu fouká mnohem méně než v Řecku. Z některých hotelů je to na pláž dál (zeptejte se cestovky). Na výhodní pláži se do moře vlévá několik říček, jedna větší asi jen 2 km od města. Čirá studená sladká voda je zajímavá změna a dá se použít místo sprchy na odsolení kůže. Na téhle říčce se asi 5 km daleko v kopcích staví nová přehrada, kousek od jeskyně Dim.

Bazény mají jenom některé hotely, zpravidla ty hned u moře nebo hotely na západním okraji Alanye. Pečlivě se zeptejte cestovky.

Uprostřed Alanye (kousek od centra na západ) je středně velký akvapark se dvěma tobogány a čtyřmi skluzavkami. Vstupné neznám, udělal jsem jenom pár fotek tobogánů.

Ubytování v Alanyi

V Alanyi je spousta hotelů, většina v pěti- a šestipatrových domech. Mimo vrchol sezóny velké množství hotelů s mnoha pokoji tlačí cenu za ubytování nízko. Úplně bez smlouvání a vyptávání se dá dostat na cenu 20 YTL za osobu a noc (asi 250 Kč) a kdyby se smlouvalo, půjde to ještě níž. Kvůli velké konkurenci si hotely platí své naháněče, kterým za přivedené klienty platí nějaké drobné. Tyto šestipatrové hotely stojí prakticky všude kolem centra v téměř pravoúhlé síti. Nejsou přímo u pláže, některé jsou od moře i dost daleko, ale stojí v příjemném prostředí normálních ulic mezi podobnými tureckými domy. Hotelů přímo na pláži je v Alanyi málo. Jsou jenom tam, kde pobřežní silnice trochu uhýbá od moře. Některé další hotely jsou blízko moře za silnicí, obvykle s bazénem. Hotely v Alanyi jsou staré většinou jen 10 až 15 let, někdy i méně, a tak jsou příjemně moderní.

Další ubytovací kapacity jsou roztroušené kolem několikakilometrové pláže i docela daleko od centra města Alanya. Jsou to většinou větší hotely, někdy i architektonicky dost odvážné, s bazény a bungalovy. Specializují se na hromadné zájezdy přes cestovky včetně českých. České cestovky ale naštěstí dost vozí klienty právě do města, obvykle na západní konec, kde je víc hotelů blízko pláže a s bazénem. Protože cestovky většinou zaplní celý hotel, dokážou v sezóně usmlouvat ceny lépe než individuální cestovatel.

Asi všechny hotelové pokoje v Alanyi mají televizi, klimatizaci a příslušenství. Záchody jsou evropské. Shánět něco horšího a levnějšího asi nemá moc cenu.

Hrad a výlety

Dominantou města Alanya vždycky byl a bude hrad. Stojí na velmi vysokém kopci, který je ze tří stran obklopen mořem. Určitě má smysl ho navštívit, už kvůli fotkám a pohledu na město z výšky. Pěšky je to k hradu vycházka na celý den, autem na hoďku. Nahoru k hradu jezdí i každou hodinu jedna linka místních autobusů (naneštěstí si nepamaduju číslo). Já jsem nahoru jel na kole a byla to hodně upocená dvouhodinovka, hrad je fakt vysoko. Cestou se prochází / projíždí hradbami. Na hradbách je zajímavá jednak spodní bašta (pozdější dostavba, dělová věž na ochranu přístavu), za druhé úzká vstupní brána s perským nápisem. Že je brána turisticky významná, poznáte podle stánků s prodavači cetek. Vedle brány byl později proražen krátký tunel, aby projela větší auta. Kousek dál je zajímavá stará původně řecká vesnička se zahrádkami a zídkami. Odbočkou doprava se dá dojít k mešitě a na hřbitov porostlý rozmarýnem. Do hradu se platí vstupné, je to vlastně jenom vrcholová plošina s několika starými stavbami.

Hodně dlouho jsem ten zdejší systém hradeb nemohl pochopit, protože se mi zdálo, že stojí na špatném místě a že zbytečně vede také po hřebenu kopce. Až druhý den mi došlo, že dvojice hradebních linií nechrání celou oblast kopce s hradem, ale pouze jednu část jeho úbočí. V tu chvíli jsem pochopil, že podobnost s petřínskou Hladovou zdí není náhodná, neboť ta taky chránila úbočí Malé strany a vznikala v podobné době, jako toto opevnění v Alanyi. Alanyjská pevnost byla mimochodem postavena na obranu proti Křižákům. Ještě před postavením těchto hradeb měl na hradě ve 13. století působit jakýsi sultán Aladin Keykubat.

Západně pod hradem má být i jakási jeskyně Dalmataš. Lidé, kteří v ní byli, tvrdí, že to za to nestojí. Jedna krápníková místnost dlouhá 50 metrů a vysoké vstupné. Pod hradem se dá doplavat nebo na lodi doplout do malinkých jeskyní Fosforlu a Konsarlar. Něco úplně jiného je jeskyně Dim asi 12 km východně od Alanye v kopcích, ta je druhá nejdelší v Turecku. Případně 15 km na severovýchod má být jeskyně Kadiini s obrovskými stalaktity.

Kromě výletu na hrad je dobrý nápad zajít si na sever do kopců. Hned za městem začínají pomerančovníková a banánová políčka, někde se pěstuje ubohá zelenina a jinde roste křoví.

Info od Štěpánky: Zajímavé místo je Dimçay, kus za Alanyí. Turci tam jezdí na výlety. Jsou tam restaurace ve stromech u vody, dělají tam pikniky. Jsou tam nějaká stará obydlí a nedaleko i velké vodní dílo, nejspíš nedostavěné na věky.

Vzdálenější výlety:

  • Perge - starověké město u Antalye
  • Aspendos - starověké město s nejzachovalejším amfiteátrem a obrovským akvaduktem
  • Side - starověké město na mysu, letovisko
  • Antalya - centrum Turecké riviéry, velkoměsto, památky, staré město

Výlety na východ, kam se normálně nejezdí:

  • Mamure Kalesi, též Anamur Kalesi u města Anamur, hezký hrad hned u silnice. GPS 36.0814, 32.8954. 70 km od Alanye.
  • Jeskyně Nebe a peklo, turecky Cennet ve Cehennem. Dvě jeskyně opředené mýty v pohoří Taurus v Mersinské provincii. 1 km od hlavní silnice u městečka Narlıkuyu. GPS 36.4521, 34.1060. 150 km od Alanye.

Doprava

V Alanyi ještě nestojí žádný nový otogar (autobusák), a tak linkové autobusy a mikrobusy staví na starém otogaru jen asi 500 metrů od centra, ale už ve městě. Linkové autobusy z Alanye směrem na Incekum, Manavgat a do Antalye odjíždějí velmi často, jede jich asi deset denně. Jízdenka například do Antalye stojí 10 YTL, do Manavgatu polovic.

Protože je Alanya docela dlouhé město rozložené podél moře, jezdí tu pravidelně lokální autobusy a dolmuše. Na dolmuše se mává. Jízdenka stojí něco málo přes 1 YTL, takže asi 15 Kč. Není potřeba moc řešit, odkud kam dolmuše jede, protože stejně potřebujete jen ze západu na východ nebo opačně (snad s výjimkou hradu).

Nejbližší letiště je 120 km daleko u města Antalya. Je to po dálnici, ale občas jsou tam semafory. Cesta z letiště trvá asi 90 minut.

Alanya 2024 - hotely a recenze

V Alanyi jsou recenzované zejména tyto hotely: Mesut, Best House, Blue Fish, Eftalia Aytur, Kleopatra Beach, Club Turtas, Mirador, Sea Bird Beach, Kleopatra Life, Micador, Eftalia Resort, Fatih, Gold Safran, Alperbey, Azak, Caretta Beach, Doris Aytur, Glaros, Grand Uysal, Güral, Holiday Park Resort, Kandelor, Kleopatra Ikiz, Panorama, Remi, Sara, Saritas, Sunshine, Green Fugla, Happy Dreams Beach, Plaza, Royal Palm, Blue Wave, Titan Select, Kleopatra Euro, Merlin Laris Hotel. Jinak je jich tam o mnoho víc. Do oblasti Alanya se totiž běžně počítají i lokality Konakli a Incekum. Zobrazit všechny české recenze hotelů v Alanyi.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Alanyi v nabídkách všech cestovek.

 

Komentáře k této stránce - Alanya na diskusním webu najih.cz


internetová kavárna u autobusového nádraží


velká západní pláž se siluetou kopce s hradem


západní pláž


akvapark v Alanyi


běžná ulice v typické pětipatrové zástavbě


češme je spolehlivý zdroj vody, vlevo moje staré expediční kolo


není zvláštní, když jsou na domech pověšené turecké vlajky


ulice Alanye nemají nouzi o zeleň


střechy hotýlků pod hradem u přístavu


alanyjský přístav východně od hradu


hradby hradu postavené v podobné době jako naše Hladová zeď


obranná věž v hradebním systému


brána do části hradu


siluety na hradbách při západu slunce


část ulic v Alanyi se kvůli turistům proměnily v pěší zóny


přístav v podvečer


přístav v noci, na kopci svítí hradby


běžný pohled z okna v nějakém hotelu


střechy domů Alanye, v pozadí hrad. Foceno z půdy mého hotelu


pohled z hotelu do vnitrozemí - relativně brzo se zvedají hory


podél moře na východ jsou časté parky, zde s fontánkou


pobřežní cesta na východ od centra


východní pláž


děti vystrojené při příležitosti dne dětí (konec dubna)


řeka Oba Çayı


ústí řeky Oba Çayı


východní pláž


detail písku na pláži


kluci běžně hrají fotbal na ulici


nadživotní velikost plakátů s Atatürkem je dost běžná


akvapark Alanya focený přes plot


běžná benzínka, ceny z roku 2008


detail hradeb z dálky


západní část Alanye z hradu

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.