Fethiye

Fethiye (čti fethyje) je město a jediné větší letovisko v části tureckého pobřeží, které se často nazývá Tyrkysové pobřeží. Na západ od města leží moře, v jižním zálivu u starého města je krásný přístav. Relativně velký kus cesty z jižního centra na sever (asi 4 km) leží hlavní hotelová oblast přiléhající k pěkné pláži Çaliş (Čališ), oddělená od předměstí tokem jakési řeky, která se vlévá do zálivu.

Fethiye není tak známé letovisko, má ovšem docela velkou ubytovací kapacitu jak v soukromí ve starém městě, tak v nových hotelích, takže je tu středně draho až relativně lacino. Ubytování se dá snadno najít v jižním centru, případně se dá sehnat od jižního centra západně ve dvou čtvrtích nad přístavem ve svahu. Minimální cena byla v době mé první návštěvy (2011) 25 TL na osobu a noc, při druhé návštěvě (2016) jsme se dostali na 40 TL za osobu a noc se snídaní.

Ve městě probíhá normální turecký život, což znamená, že se v centru lze lacino, nebo kvalitně najíst. Asi nejzajímavější mi přišla sestava restaurací obklopující rybí trh (balık bazaar, GPS 36.62116, 29.11159). Na trhu si vyberete rybu (nebo si necháte doporučit) a pak vám ji za 6 TL v nějaké okolní restauraci rovnou připraví a obloží přílohami. Nejlidovější lokantu Ziyade Lokantası s výbornými saláty jsme našli na Ataturkově ulici (GPS 36.62209, 29.11764).

Nevýhodou Fethie je menší možnost výletů do okolí, pokud se tedy nespokojíte s procházkami po kopcích v celkem hezkých borovicových lesích, nebo si nepůjčíte auto. Pak je naopak možností spousta, protože Fethiye leží skoro uprostřed starověké Lýkie se spoustou skalních hrobů a římských památek.

Hlavní atrakce Fethie jsou právě skalní hroby nad městem. Lze si je zdálky přibližně prohlédnout přes plot, nebo zblízka za lístek v ceně 8 TL. Podobných hrobů je v oblasti spousta i na jiných místech, konkrétně tyto nad Fethií jsou zřejmě opravdu nejhonosnější.

Přímo ve Fethii lze také u silnice navštívit rozpadající se starověké řecké divadlo.

Jízdenka dolmuší po městě stojí 1,50 TL, dá se takhle dojet až na pláž Čališ.

Fethiye - hotely a recenze

V Fethiyi jsou recenzované zejména tyto hotely: Alize, Dorian, Lykia Botanica Beach & Fun Club, Malhun, Nazar Garden, Ölüdeniz Resort, Remes. Zobrazit české recenze hotelů v Fethiyi.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Fethiyi v nabídkách všech cestovek.

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.