Počasí v Turecku

Turecko je relativně teplá země, ale v zimě je chladno a běžně sněží. Koupání doporučuji od května do října.

Obsah: Sezóna - Antalya a jižní pobřeží - Izmir a západní pobřeží - Istanbul - Velké rozdíly mezi oblastmi - Srážky - Vnitrozemí Turecka

Sezóna

Koupací sezóna v Turecku (podobně jako v Řecku):

 • začíná v květnu, kdy už se dá koupat a je horko
 • a končí v půlce října
 • od listopadu začíná víc pršet

Další informace o tureckém počasí s grafy po měsících.

Turistické oblasti

Většinu lidí zajímají teploty v turistických oblastech, tak jsem tomu přizpůsobil výběr prezentovaných dat. Když to trochu zjednoduším, tak:

 • většina letovisek na jižním pobřeží je v okolí města Antalya
 • a letoviska na západním pobřeží jsou plus mínus kolem města Izmir

Proto jsem vybral Izmir a Antalyi pro ukázky teplot.

Antalya a jižní pobřeží

Antalya, průměr denních maximálních teplot, graf po měsících

Na jižním pobřeží Turecka se nachází tak zvaná Turecká riviéra kolem velkého města Antalya. Do Turecké riviéry patří i letoviska Alanya, Side, Manavgat, Belek a Kemer. Většina turistů navštěvujících Turecko míří sem, na Tureckou riviéru. Jaké jsou průměrné teploty v tom velkém městě, v Antalyi, ukazuje graf:

Můžete si všimnout, že teploty jsou velmi podobné těm kolem Izmiru, i když je Antalya výrazně jižněji a víc na východ. Jaro má turecká riviéra příjemné, protože z blízkých hor stéká spousta potoků a řek, které krajinu ochlazují. Naopak na podzim teplo vydrží déle, proto se dá na koupačku na Tureckou riviéru dá běžně jezdit i v říjnu.

Aktuální počasí na Turecké riviéře:

Click for Antalya, Turkey Forecast

Click for Alanya, Turkey Forecast

Pro koupající se turisty je podstatná také teplota moře. Uvedený graf se je z dat z Antalye, tedy z Turecké riviéry, ale velmi dobře odpovídá i teplotě vody na západním pobřeží.

Turecko, průměrná teplota moře, graf po měsících

Z grafu je vidět, že se v Turecku dá koupat od května do října. Já jsem se na své první cestě koupal u Side i v dubnu a taky to bylo příjemné.

Oproti tomu kolem Istanbulu je teplota moře obvykle o tři stupně chladnější. Do Istanbulu se ale nejezdí na koupačku, proto sem ani nedávám graf.

Poslední důležitá věc pro koupací turistiku jsou hodiny slunečního svitu. Trochu jsem to zprůměroval, takže graf přibližně sedí pro celé Turecko.

Turecko, počet hodin slunečního svitu, graf po měsících

Z grafu je patrné, proč sezóna končí v půlce října a ne později, i když moře je v říjnu v Turecku ještě velmi teplé. V říjnu prostě už není dost sluníčka na opalování.

Izmir a západní pobřeží

Izmir leží na západním pobřeží, tedy u Egejského moře. Okolí se jmenuje Egejská riviéra a zahrnuje letoviska jako Bodrum, Kuşadasi nebo Çeşme. Klima má Egejské riviéra středomořské a je tu teplo jako v Řecku.

Izmir, průměr denních maximálních teplot, graf po měsících

Klima v Izmiru nejlépe vystihuje turecké turistické oblasti. Pro představu: v České republice je průměrná červencová teplota 23 °C. Takže na přelomu dubna a května je na Egejské riviéře teplo jako u nás v červenci.

Srážky v západním Turecku, graf po měsících

Na Egejské riviéře (tedy kolem Izmiru) během sezóny prší velmi málo. Opět pro představu: v Praze naprší v červenci průměrně 67 mm srážek. Graf přibližně odpovídá i jiným turistickým oblastem Turecka (s výjimkou Istanbulu): v sezóně prostě nezmoknete.

Aktuální počasí Egejské riviéry:

Click for İzmir, Turkey Forecast

Click for Bodrum, Turkey Forecast 

Istanbul

Istanbul má trochu jiné počasí než zbytek Turecka, protože je relativně na severu a zároveň je hodně u moře. Teplotní průměry jsou následující:

Istanbul, průměr denních maximálních teplot, graf po měsících

Když se to porovná třeba s Prahou, tak v Istanbulu je průměrně přibližně o 8 stupňů tepleji.

V Istanbulu také prší méně než v českých zemích. Na rozdíl od jiných míst Turecka, kde se srážky velmi liší podle ročního období (v zimě hodně prší, v létě skoro vůbec), se v Istanbulu srážky rozkládají víceméně rovnoměrně a vrcholí v květnu, kdy v Istanbulu prší průměrně dokonce trochu víc než u nás.

Click for Istanbul, Turkey Forecast

Velké rozdíly mezi oblastmi

Turecko je veliká země

 • s proměnlivým reliéfem
 • s různými vzdálenostmi od moře
 • s různým převládajícím směrem větrů

takže co oblast, to trochu jiné počasí. Zjednodušeně se dá Turecko rozdělit na tři typy oblastí.

  klima obecně léto zima
Teplá pobřeží - Egejská oblast a pobřeží středozemního moře (Izmir, Antalya) středomořské klima v létě teplo až horko, spíše sucho zima mírná, vlhká
Vnitrozemí, východní a jižní Anatolie kontinentální klima s extrémy v létě horko a hodně sucho zima chladná až krutá, deště a sněžení podle vzdálenosti od moře
Severní pobřeží přiléhající k Černému moři a okolí Marmanského moře (Istanbul) mírné klima v létě tak akorát, občas srážky mírná zima, mlhy, na horách deště

Jestli do Turecka jedete na letní dovolenou, zajímá vás ten první řádek tabulky. Je to ale zjednodušené.

 • Takže v létě teplo až horko a moc neprší.

Srážky

Dešťové strážky v Turecku, graf po měsících z měst Antalya, Izmir, Istanbul, Trabzon a Ankara

Na grafu si můžete porovnat srážky z různých míst Turecka. Je vidět, že v Turecku obecně prší podobně jako u nás (máme průměr asi 42 mm za měsíc), ale jsou větší rozdíly mezi obdobími a oblastmi.

 • Ve vnitrozemí, dál od moře, prší po celý rok málo.
 • V létě v Turecku prší jen na severním pobřeží (např. Istanbul, Trabzon) a v ostatních oblastech v létě neprší.
 • V zimě v Turecku průměrně prší hodně moc, nejvíc na horách u jižního teplého moře, například tedy u Antalye (vrcholy grafu). Nejméně pak v zimě prší kolem Istanbulu.

 Zimní srážky jsou převážně dešťové, ale ve východní části země a na vysokých horách převážně sněží. Sníh se tam může místy udržet až do počátku května, většinou ale mizí při oblevách už v předjaří. Hodně záleží na nadmořské výšce. Například v Kapadokii v dubnu je sníh už jenom na Ercies Daği u Kayseri. Turecká lyžařská střediska (například na Uludağu) fungují většinou od prosince do února, déle jenom zřídka.

Vnitrozemí Turecka

Čím dál na východ, tím víc má klima kontinentální ráz. Kontinentální klima znamená:

 • velké rozdíly mezi zimou a létem
 • horké léto a chladná zima
 • málo srážek
 • velké odchylky od dlouhodobého průměrů

Proto je potřeba brát grafy průměrných teplot s rezervami. Například v době psaní tohoto článku (v prosinci 2010) má být ve Vanu průměrně 3 °C, ale je tam 14 °C.

Vnitrozemí turecké Anatolie je vysoko položené a relativně daleko od moře. Proto tam je většinou chladno a sucho. Některé oblasti jsou sice zavlažovány řekami stékajícími z pobřežních hor, ale většina území jsou aridní pastviny, polopouště, údolní slaniska a příležitostná pole.

Hlavní město Ankara leží přibližně na hranici suché vnitrozemní a vlhké severní oblasti. Kvůli vyšší nadmořské výšce má průměrné teploty trochu nižší. V porovnání s nedalekým Istanbulem má ale už kontinentální klima s chladnějšími zimami a teplejším létem.

Ankara, průměr denních maximálních teplot, graf po měsících

Jak se také dá najít na grafu srážek (někde výše na této stránce), ani do Ankary si nemusíte brát deštník. V zimě ale budete potřebovat teplé oblečení. Ačkoli je průměrná maximální teplota v lednu 4 °C, v průměru v lednu v Ankaře mrzne po 23 dnů. To jsou ty velké rozdíly typické pro kontinentální klima, o kterých jsem psal výše. A dál na východ jsou rozdíly ještě větší.

Click for Ankara, Turkey Forecast

U dalších míst z tureckého vnitrozemí uvedu jenom aktuální stav z www.wunderground.com.

Konya, centrální oblast, víc na jihu

Click for Konya, Turkey Forecast

Nevşehir, tedy Kapadokie

Click for Nevsehir, Turkey Forecast

Trabzon, tedy pobřeží Černého moře

Click for Trabzon, Turkey Forecast 

Van, poslední větší město na východě

Click for Van, Turkey Forecast 

Potřebujete-li detailnější informace o klimatu nebo počasí, zeptejte se mě mailem. Mám k tomu docela dost zdrojů, ale nechtěl jsem vážené čtenáře této stránky unavovat přemírou podrobností.

pocasi-antalya-80819
Mapa slunečního osvitu Turecka


Začátek října na západním pobřeží


Konec dubna u Antalye


10. října v Güzelçamlı


Koupačka 27. dubna v Side

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.