Side

Možná hledáte recenze hotelů v Side nebo zájezdy do Side.

Městečko Side je velmi oblíbené letovisko se starými římskými rozvalinami na pobřeží Středozemního moře, uprostřed oblasti nazývané Turecká riviéra. Přitažlivost Side je dána kombinací hezkých pláží, římských památek koncentrovaných u starého města a moderní pětipatrové zástavby, která si až na výjimky udržuje určitý styl a jednoduchost. Zázemím pro Side je nedaleké větší město Manavgat, které je vzdáleno asi 6 km (jezdí pravidelné mikrobusy a dá se to dojít), ve kterém je ještě levněji.

Obsah: Město - Pláže - Historie - Ubytování - Hudební festival - Výlety ze Side - Doprava - Hotely a recenze

Město Side

Side si pro sebe dělím na dvě od sebe velmi odlišné části.

V první části jsou na poloostrově soustředěné archeologické vykopávky, ruiny římských staveb a staré domy s obchůdky a uličkami. To je ta část Side, která se fotí a dává se do katalogů cestovek.

Druhá část města Side se táhne podél pobřežní západní pláže a sestává z desítek velkých nových hotelů, podél kterých v uctivé vzdálenosti prochází relativně rušná silnice. V těchto hotelích se nachází naprostá většina ubytovacích kapacit a pokud mohu soudit, i restaurací je v této hotelové části více. Kromě hlavní silnice, která prochází zhruba půl kiláku od moře, jsou mezi hotely úzké uličky, některé vedou až na pláž, ale nic jako pobřežní promenáda už podél moře nevede. To je na jednu stranu škoda (špatně se chodí na procházky), na druhou stranu to asi ocení klienti, kteří u svého hotelu vyžadují přímý přístup k moři. Hotely jsou velmi rozlehlé, mají vznosná jména, velké bazény a parky, ale v porovnání s Evropou nejsou tak drahé. Za hlavní silnicí směrem od moře už jsou jenom suchá pole nebo křoviny, občas nějaká zástavba. Tato hotelová zóna se táhne od starého Side směrem na západ celých jedenáct kilometrů. Postupně zástavba řídne a hlavní silnice se mění na čtyřproudovou, ale na konci pláže se dál staví. Nejsem si stoprocentně jistý, zda se celých deset kilometrů tohoto hotelového města stále označuje jako Side, ale protože na mapách není poblíž žádná obec, domnívám se, že ano. Odpovídá tomu i velké množství zájezdů, které české cestovky v Side nabízejí. Po pravdě řečeno teď rychle nevím, jestli existuje nějaké eMHáDéčko nebo dolmuše, které by z této hotelové zóny jezdily do starého Side. Určitě tam jezdí barevný turistický vláček tažený malovaným traktůrkem, ale nevím, jestli je to ten pravý způsob dopravy pro hrdé české objevitele dalekých krajů.

Jako třetí odlišná část Side by se dala označit relativně velká čtvrť rodinných a domků, menších hotýlků a různých jiných příjemných stavení v zahradách, která se nachází dál od moře směrem k Manavgatu, za parkovištěm a hlavním kruhákem. Předpokládám, že v této oblasti bydlí i docela dost Turků, mají tu obchůdky (i když poznatelně řidčeji než v jiných tureckých městech) a mešitu. Odsud už je to relativně blízko do města Manavgat, i když je to stále ještě spíše túra než procházka.

Staré město Side

Staré město s antickými památkami je důvod, proč se do Side jezdí. Celé se nachází na poloostrově úzkém pouze několik stovek metrů. Dominantou je každopádně veliký římský amfiteátr z druhého století. Za amfiteátrem už je na poloostrově městečko z menších jednopatrových domů z počátku dvacátého století v přibližně čtvercové uliční síti. Tam je spousta obchodů s cetkami zaplněná obchodníky (místy vlezlými). Až ke konci poloostrova blízko přístavu se čtvercová síť uliček rozpadá do zajímavé starší spleti domků, průchodů a zahrad. Nejvíc restaurací je evidentně kolem moře, asi nejvíc u jachtového přístavu. Vedle jachtového přístavu je také nejfotogeničtější část Side s ruinami starých řeckých nebo římských chrámů (největší je Apollónův), ze kterých se zachovaly sloupy a části zdí.

Zajímavější než chrám se sloupy u moře mi přišly antické ruiny mimo poloostrov, soustředěné před amfiteátrem. Jsou volně přístupné a místy označené informačními cedulemi. Většinou to jsou různé zdi a zbytky sloupů. Pokrývá je vavřínové roští nebo vysoká tráva. V rozvalinách se různě potulují turečtí podnikavci -- jeden se mi například pokoušel za pět lir prodat mapu Side, která se v informačním centru rozdává zdarma. Vstupné se platí do samotného amfiteátru, což je tuším zároveň Dionýsův chrám. Přes ulici naproti je nějaké muzeum, o kterém nic nevím, protože mi bylo líto obětovat na něj čas. Možná je to škoda, těžko říct.

Informační centrum se v Side nachází u velikého kruháku s obrovskou vlajkou mezi oběma částmi Side -- myslím starou část a hotelovou část. Pán v informačním centru byl velmi příjemný a otevřel nám i v sobotu, což je mimo otevírací hodiny (o víkend mají zavřeno). Kromě různých nástěnných map se dají vyfasovat i mapky Side a celé Turecké riviéry od Antalye po Alanyi. Nedaleko informačního centra se nachází i dobře označené veřejné parkoviště, které prý není drahé. Samotné staré město je pro automobily uzavřené, z parkoviště je to naštěstí kousek.

Podle průvodce Rough Guide se kdysi v nedávné minulosti (přelom letopočtu?) vzhled starého města prý výrazně změnil, když jakýsi nový starosta nechal zbourat boudy a stánky kolem přístavu zaměřené na turisty. Bylo to asi v oblasti Apollónova chrámu nebo v prostoru před amfiteátrem. Jestliže někde narazíte na informace, že Side je zničené turistickým ruchem, možná jde o chybné údaje z doby před touto změnou. Turistů je v Side skutečně hodně, ale nějak extrémně mi tu nevadili.

Pláže v Side

Okolí Side je extrémně výhodné na letní válečku u moře, ale i na surfování. Všechny pláže kolem Side jsou tvořeny příjemnou kombinací písku a drobných kamínků. Vlastně jsou převážně písčité, ale kamínky smíchané s lasturami jsou soustředěné v určitých pruzích a místech. Moře bývá teplé od jara do podzimu, já jsem se příjemně vykoupal už v dubnu.

Kolem Side se vyskytují tři pláže, které stojí za řeč. V první řadě je to veledlouhá západní pláž, kolem které stojí ta hotelová zóna. Moře je tu mělké a pláž udržovaná. Během sezóny jsou na pláži lehátka a slunečníky. Část lehátek a slunečníků patří k přilehlým hotelům a měla by být pro hotelové hosty bezplatná. Tu a tam je sprcha, většinou ale až v areálu hotelů.

Přímo ve starém městě je malá pláž na východním okraji poloostrova. Ačkoli je malá, rekreantů je na ní spousta, asi jsou to všichni obyvatelé penzionů ve starém městě. Sprchy jsem si nevšimnul.

Třetí pláž je opět velká a táhne se od starého města na východ. Dá se na ni dojít pěšky. Pokračuje velmi daleko, ale protože kolem nevede žádná silnice ani silnička, není tak vyhledávaná. Vlastně se tu hned u pláže můžete dostat mezi staré antické zříceniny a přímo na pláži stojí jakási zřícenina. Okolní křoviny suplují nepřítomnost převlékacích kabinek nebo toalet, ale není to tu tak strašné. Kdesi v dálce na východě je u této pláže další hotelová zóna zvaná tuším Pegasos World, která už ale asi patří k Manavgatu, těžko říct. Kus za ní je zaniklé slepé rameno řeky Manavgat a konečně plážové ústí téže řeky. Pokud se to této oblasti budete chtít vydat, vězte, že řeku Manavgat nelze nijak snadno překročit ani po pláži, ani jinde dál od moře. Nejbližší most je až na kraji města Manavgatu.

Historie Side

Založeno prý v 7. století před naším letopočtem. Prosperovalo na obchodu s otroky. Side bylo asi nejdůležitější ze čtyř měst předřímské i římské provincie Pamfýlie (společně s Termessosem, Perge a s Aspendosem). Podle tradice se tu potkával Marcus Antonius s Kleopatrou, než jim to Caesar zatrhnul. Město rozvrátili při své invazi Arabové v sedmém století a od té doby bylo pusté. Opuštěnost Side během celého středověku je mimochodem důvodem pro výraznou zachovalost antických památek v Side -- jinak by je lidé používali jako zdroj stavebního kamení. (Mimochodem památky samotného Říma se také prý zachovaly díky tomu, že Řím byl po většinu středověku částečně pustý.) Lidé se do Side vrátili až počátkem 20. století, byli to řečtí vysídlenci z Kréty vyznávající Islám a založili v antických rozvalinách rybářskou osadu. Že to byli Řekové, je dost patrné na dnešní architektuře "starého" města.

Název Side je prý odvozen od místního pradávného pojmenování pro granátové jablko. Granátové marhaníky se dnes vysazují do parků a na mezích mezi poli rostou jako plevel.

Ubytování v Side

Pokud jedete s cestovkou, s největší pravděpodobností budete ubytování v nějakém větším hotelu v hotelové zóně mimo staré město. Hotely jsou moderní, čisté a samozřejmě dost sterilní ve všech významech toho slova.

Typickou dovolenou u moře doporučuju vybírat přes nějakou větší agenturu, protože se pak snáze řeší problémy. Recenze hotelů v Side jsou asi nejlepší na Invii a nejvíc cestovek pod sebou má dovolená.cz - odkaz na Side zde.

Individuálním cestovatelům jednoznačně doporučuju vyptávat se ve staré zástavbě na poloostrově. Je tu dost malých penzionů. Mimo sezónu lze snadno sehnat stylový dvoulůžkový pokoj v ceně 20 lir, v sezóně za dvojnásobek. Někdy to chce ptát se trochu víc a smlouvat. Do velkých hotelů se naopak nevyplácí vůbec chodit, tamní provozovatelé se soustředí na skupinové zájezdy a individuálním cestovatelům nasazují nesmyslné ceny.

Na jídlo je paradoxně lepší vyrazit někam mimo hradby, ideálně až do vzdáleného Manavgatu, ale celkem slušné ceny jsou i v Side dál od moře v okolí mešity. Rybí speciality se podávají u moře, speciální jsou tam samozřejmě i ceny. Komu nevadí díra do kapsy, měl by si večeři v přístavu vedle starověkých sloupů dopřát, stojí to za to. V porovnání se západní Evropou je to stále láce.

Hudební festival

Každý rok na podzim se ve zdejším amfiteátru koná festival Culture and Art Festival. Například v roce 2019 to je od 15. do 23. září. Program je většinou od 19.00 do 22.00 večer. V amfiteátru vystupují velmi dobří umělci a velká část představení je bezplatná. Hrají tam umělci z celého světa. Informace se o tom hledají špatně, je potřeba hledat v turečtině pod názvem Kültür Ve Sanat Festival, případně Dünya Müzik Kültür Ve Sanat Festival.

 

Výlety ze Side

Nejjednodušší je to půjčeným autem, ale i hromadnou dopravou se dá levně dostat na mnoho zajímavých míst Turecké riviéry. Jak se dostat ze Side na hlavní silnici nebo do Manavgatu, to asi nechám na vaší zvyklosti, protože je to blízko a záleží na tom, kde v Side budete přesně bydlet. Z Manavgatu potom stačí chytat autobus jedoucí po hlavní pobřežní silnici a dopravovat se na jednotlivá místa:

  • Antalya - město na západě, miliónová metropole oblasti turecké riviéry, muzeum, letiště, pláže, staré město, paráda.
  • Alanya - menší město a letovisko na východě, hrad na kopci nad mořem.
  • Aspendos - římská lokalita s velmi zachovalým divadlem, se zříceninami na kopci, za kopcem je akvadukt
  • Perge - římská lokalita u Antalye

Půjčení kola v Side prý stojí 14 TL na den (asi 170 Kč).

Kromě toho cestovka může nabízet fakultativní zájezd na rafty do soutěsky Köprülü, což se individuálně podniknout moc nedá.

Nejlepší dny na výlety pryč ze Side jsou letní víkendy, protože během nich je Side úplně k prasknutí narváno výletníky z Antálie. Tehdy je lepší vzít roha do hor.

Doprava do Side

Side je dopravně poněkud závislé na nedalekém městě Manavgat. Do Manavgatu jezdí dolmuşe a taxíky (cena asi 4 TL), případně se dá dojít pěšky.

V Manavgatu zastavují všechny dálkové autobusové spoje hlavní společnosti (příznačně nazvané Manavgat) a do Side jezdí jenom různé menší domluše nebo příležitostné spoje. Při pohledu na satelitní snímek jsem si všimnul, že by se do Side dalo dojít i z otogaru (autobusového nádraží) v Manavgatu, protože otogar je vystrčený z Manavgatu hodně směrem k Side, je to vzdušnou čarou přes různá políčka asi 4 km.

Samotné Side má také svůj otogar (tj. autobusák), ale meziměstských spojů na něj jezdí o poznání méně než na otogar do Manavgatu. Otogar se nachází kdesi v okolí hlavního kruháku v Side, nedaleko informačního centra.

Autobusem se dá cestovat hlavně podél pobřeží. 60 km na západ je Antalya (jízdné  autobusem 20 TL), 60 km na druhou stranu je Alanya (20TL). Obě místa stojí za vidění. Nepříjemné je, jak špatně se dá ze Side dostat k různým zajímavostem ve vnitrozemí. Amfiteátr Aspendos je vzdálený asi jenom 30 km, a je zřejmě jedinou výjimkou, protože k němu prý jezdí pravidelný dolmuş. Na většinu dalších blízkých míst se nelze dostat buď vůbec, nebo přinejlepším přes otogar v Manavgatu.

Side 2024 - hotely a recenze

V Side jsou recenzované zejména tyto hotely: Altinkum Bungalovy, Tanyeli, Kervan, Alba Resort, Diamond Beach, Grand Prestige, Hera, Nova Beach Bungalow, Linda, Sunberk, Palm d'Or, Cesars hotel, Side West Resort, Bungalovy özlem Garden, Justiniano, Selge Beach, Side Corolla, Crystal Admiral Resort, Dogan, Golden Star, Kamelya World, Oleander, Ozside, Sandy Beach, Sirma, Stone Palace, Sun Beach, Terrace, Turan Prince, Venus, Washington Resort, Sertkaya, Sayanora & Park, Elis Beach, Artemis, Angora, Side Best, Side Kervan, Belinda, Pegasos World, Kumköy Beach, Asteria Sorgun, Hane Family, Hane Garden, Emirhan Hotel, Club Belinda, Bella Sun, Joy Nashira, Loyal, Club Sun Flipper, Laphetos Beach Resort & Spa, Desire Beach, Sultan of Side, Canseven, Seher Sun Beach, Club Tayyarbey, Özlem Garden, Selge Beach Resort, Side Star Beach, Royal Atlantis Spa & Resort, Sea World, Alba Queen, Kamelya Selin, Kamelya Holiday Village, Sun Flipper Beach, Side Corola, Pemar Beach Resort, Side Point, Holiday Point & Spa, Hane Family Resort, Sayonara, Turan Prince Residence, Club Turan Prince World, Selge Beach Resort & Spa, Lilyum, Kumköy Beach Resort and Spa, Narcia Resort Side, Jasmin Side, Side Star Alexandria Club, Hotel Sayanora, Turan Prince World, Club Side Coast, Olympians Hotel´s Sport & Spa, Hera Beach, Hera Park, Port Side Hotel Resort, Cenger Beach Resort. Zobrazit české recenze hotelů v Side.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Side v nabídkách všech cestovek.

 

Komentáře k této stránce - Side na diskusním webu najih.cz


Příjezdová cesta do Side


mapa zachycující stav poznání o podobě antického města


mapa Atlantiku kolem 1550 vyfocená v infocentru


infocentrum v Side


antické sloupy


volně přístupné antické zdi


antický areál severně od divadla


všudypřítomný turistický vláček jezdí mezi antickým městem a hotelovou oblastí, možná i do Manavgatu


moře v Side


antické divadlo


pohled z antického města na západní hotelovou oblast


uličky s prodejci cetek na špičce Side


začátek západní pobřežní promenády


fotograf


antické sloupy (možná jejich kopie) na špičce poloostrova


pět opět vztyčených sloupů, zbytky římsy a architrávu


přístav v Side


špička poloostrova je kvůli sloupům docela fotogenická


hospůdka u divadla


jídelní lístek v roce 2008 (YTL tehdy byla 12,50 Kč)


volně přístupné zbytky antického města za divadlem


východní pláž bez infrastruktury, ale dobrá na koupání


běžná zástavba v Side trochu dál od moře


normální silnice a auta


koryto místního potoka

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.