Internet a data v Turecku

Na telefonování funguje roaming, i když je dražší než v EU. Roaming do Turecka není zdarma jako v EU.

Mobilní data jsou v Turecku přes roaming velmi drahá. Proto je potřeba používat jenom wifi nebo si sehnat místní SIM kartu. S místní SIMkou je víc trápení než užitku, takže vřele doporučuji využívat jenom místní wifi (nezapomeňte si vypnout datový roaming). Ale pokud skutečně po mobilních datech toužíte, tak čtěte:

Mobilní data přes tureckého operátora

Jednorázová návštěva Turecka

V Turecku si lze SIM kartu koupit, ale je potřeba počítat s tím, že po 60 dnech (nebo dříve) přestane fungovat. Pokud do Turecka jedete jenom jednou, tak vám to nevadí. Prostě si kupte SIMku, přesvědčte se, že funguje, kupte si data a hotovo.

  • v obchodě budou chtít vidět pas se vstupním razítkem
  • a budou si opisovat číslo a typ telefonu
  • a ověřte si dotazem, že zde uváděné informace jsou platné (psáno na jaře 2015)

SIMka stojí u Turkcellu asi 350 Kč a 1 GB dat na týden stojí asi 90 Kč, ceny 2014, ověřováno 2018. Ostatní operátoři mají ceny podobné, ale trochu vyšší. Často se objevují nabídky typu "turistická karta", což je to, co chcete.

Některé telefony nemusejí turecká data zvládnout, i když česká zvládají. Zkuste víc telefonů a případně si udělejte hotspot.

Teoreticky může nastat problém s tím, že se blokace může objevit dříve než po 60 dnech, ale to už je riziko. Turecká byrokracie mele.

Data při opakované návštěvě Turecka

Problém nastává po 60 dnech nebo při opakované návštěvě Turecka. Po 60 dnech by se měly mobil a SIMka zablokovat. Smskou dorazí blokovací hlášení: "<číslo> IMEI nolu cihaz kayit disi listesinde oldugu icin <datum> da kullanim disi birakilacaktir. Hattiniz acik kalacaktir. Bilgi icin 4440532".

Pak jsou jen dvě možnosti:

  1. koupit si novou simku a použít jiný telefon (zablokované bude oboje)
  2. nebo si telefon a SIMku zaregistrovat u vlády a zaplatit daň asi tisícovku. K tomu je ale potřeba mít v Turecku pracovní vízum.

Takže já to dělám tak, že si před každou cestou, na které budu potřebovat data, půjčím od někoho starší mobil, který umí udělat wifi hotspot. Nebo skočím do bazaru, kde jim za něj dám třeba 5 stovek nebo méně, pokud má třeba rozbité sklo. Nesmí to být ale úplná plečka, protože ho pak dávám do ruky Turkovi v obchodě při nákupu SIMky. Potom tento laciný telefon používám jen jako wifi hotspot, tedy jako wifi vysílač. Zapnu v něm hotspot a spáruji jej se svým normálním telefonem přes wifi. Je to docela dobré řešení a data můžou využívat i kamarádi.

Když jedu příště, vezmu si jiný špatný mobil, protože ten minulý už je s obrovskou pravděpodobností blokovaný.

Přemýšlím o tom, že si v Turecku koupím nějaký špatný mobil v bazaru. Když jsem se ale po mobilu sháněl v roce 2017, chtěli za něj kolem 1500 Kč. Zajímavé - v Turecku jsou drahé i bazarové telefony. Asi je prodražuje ta vládní licence a lidé se fuknčních přístrojů nechtějí zbavovat.

Ještě k nákupu SIMky

SIMky se nejlépe nakupují ve velkých městech, kde jsou turisté. Tam umí anglicky a chápou potřeby turistů. Máte-li možnost koupit SIMku na letišti, neváhejte ani minutu. Další možnost nemusí vůbec nastat a na letišti prodávají jenom to, co funguje. Klidně za ni dejte o pár stovek víc (v praxi tedy až 500 Kč).

turecko-telefonovani-data-5055
Podle tohoto letáku jsem koupil svou první tureckou SIMku od nějakého stánkaře před půlnocí v Antalyi. Leták byl arabsky a mluvili jsme spolu rusky, ale pohoda.

V iPhone 5 jsem měl problém s daty, prostě nefungovaly. Dali jsme simku do telefonu kamaráda s Androidem a ten nám pak dělal wifi hotspot.

Před nákupem SIMky se vyplatí přepnout rozhraní telefonu do angličtiny, protože je pravděpodobné, že Turek bude potřebovat nastavit nějaké parametry připojení. V češtině by to nezvládl.

Pozor na zavádějící informace, které vám můžou prodejci dávat. Pro Turky je nepředstavitelné, že by se SIMka z jednoho telefonu mohla dát do jiného telefonu. U nich to totiž je všechno strašně regulované. Takže když jim ukážete, jak vyndaváte z telefonu simku, tak to budou považovat za podezřelé. Kupujete-li simku jinde než na letišti, kde to chápou, tak říkejte, že je mobil nový nebo koupený v bazaru, ale v Evropě. Nemá smysl předstírat, že telefon je registrovaný v Turecku, když není.

Dokud SIMka funguje, dá se dokupování dat dělat posíláním SMSek, pokud máte kredit. Jestli ho nemáte, stačí navštívit krámek operátora, ukázat mu položku v ceníku (třeba 1GB na týden), zaplatit mu a nechat si dobít.

turecko-telefonovani-data-5061
Informace o používání internetu uvádí, kolik zbývá dat a do kdy platí.

Turecké SIMky zvládají 3G rychlost. Jestli i LTE (4G), to úplně nevím.

Rozměry SIMky

Měli byste vědět, jaký rozměr SIMky se do vašeho telefonu strká. Existuje velká, stará normální SIMka, mikro SIM a nano SIM pro nejnovější telefony. V obchodech to umějí ustřihnout, ale ne v každém.

GPS

V Turecku bez problémů funguje GPSka (ostatně jako všude). Ačkoli trochu žere baterku, tak si lokalizaci nevypínám, abych mohl v případě ztráty mobilu použít Android Device Manager nebo Find My iPhone. To jsou aplikace, které dokážou na mapě lokalizovat nebo uzamknout telefon, stačí znát heslo.

Roaming

Roaming, pokud jsem si všimnul, se mi v Turecku zapíná automaticky u všech tří českých operátorů. Akorát se nezapne, pokud u českého operátora nemáte aktivován žádný roaming (např. nová čísla u O2) a je potřeba si ho napřed aktivovat. Doporučuju to zkontrolovat před odjezdem. Ceny za volání přes roaming do Česka jsou samozřejmě dražší než volání u nás. Jak Turecko není v Evropské unii, tak si dovolím zdůraznit, že ceny roamingu jsou výrazně vyšší než ceny normálního českého volání.

Data jsou hodně drahá, doporučuji datový roaming vypnout. Pro případ nouze existují balíčky roamingových dat. Nevím, jak je to u jiných operátorů, ale O2 nabízí balíček 10 MB za 200 Kč. To je sice drahé, ale v nouzi dobré. Objednává se smskou v určitém tvaru, najděte si to prosím u svého operátora. Já na to mám v mobilu předem staženou aplikaci, která za mě tu smsku pošle (pro O2 aplikace "O2 v zahraničí").

Porovnával jsem ještě karty přes mezinárodní roaming, např. globalsimcard. Telefonování se dá skousnout, ale cena za data je opět brutální. Cena za megabajt v Turecku je 0,54 dolaru za MB u Vodafone a Turkcel, ale jenom 0,12 dolaru za MB u AVEA. To dělá i u AVEy 120 dolarů za GB a takový zloděj není ani naše O2.

Dobrá vychytávka se dá používat v západních letoviscích, které jsou blízko velmi Řecku, takže na ně dosvítí mobilní signál z Řecka (takže Kušadası a okolí, Çeşme, možná Bordum, možná Kaš). Tam se pak při správném nastavení operátora možno využívat bezplatný EU roaming. (Je potřeba zadat natvrdo nějakého řeckého operátora, aby se to nepřepínalo na drahý roaming přes Turecko.)

Turečtí operátoři

  • Vodafon
  • Türkcell
  • Avea

Türkcell je nejdražší (průměrně 6 Kč za minutu), ale funguje nejlépe. Nemá příliš mnoho programů a tarifů. Avea poskytuje velmi laciné hovory do vlastní sítě Avea. Vodafon je také levný, akorát má hodně tarifů a umožňuje do jiných sítí volat také relativně lacino. Nemá smysl psát sem přesné ceny, protože existuje spousta balíčků a očekávám, že se to bude měnit.

Kromě výše uvedených operátorů existuje hodně operátorů virtuálních.

Mezinárodní předvolba Turecka je +90 nebo 0090.

Wifi

Wifin je v Turecku relativně hodně. Jsou standardní součástí nabídky ubytování. Často jsou v hospodách, hlavně v turistických oblastech. Chcete-li k wifi heslo, zeptejte se "wifi šifrası var mı?" nebo tak nějak. To důležité je to slovo šifra, tedy heslo.

Dost často používám jenom wifiny a na mobilní data kašlu. Stejně by pak člověk byl jenom přilepený na sklo mobilu a to je v Turecku škoda. Mapy mám off-line a ostatní nepotřebuju.

Wifi od AVEA

Na letištích a v centrech měst je často wifi od operátora AVEA. Ten tvrdí, že kdo si nastaví přes AVEA ručně roaming, může používat jejich wifinu. Ale nepovedlo se mi to rozběhat. Návod zmiňuje, že stačí nastavit roaming a pak poslat nějakou esemesku s kódem na číslo 4321. Ale žádné heslo jsem tak nikdy smskou nedostal. Odhaduji, že problém je s tím číslem 4321, asi by to chtělo nějakou předvolbu. Zkoušel jsem různé, ale nefungovalo to.


Návod říká, že stačí v nastavení dát ručně operátora na roaming a pak poslat smsku s textem WiFi na číslo 4321.

Pokud na to přijdete, budu rád za informaci. Dám ji sem pro ostatní cestovatele.

Off-line mapy

Od té doby, co jsem objevil aplikace na off-line prohlížení map, už v Turecku ani moc on-line data nepotřebuji. Off-line aplikací na mapy je víc. Téměř všechny používají mapové podklady z OpenStreetMaps, ale ty jsou většinou dost dobré. Moje nejoblíbenější appka jsou klasické české Mapy.cz, případně světově nejrozšířenější Maps.me. Stačí si na wifině stáhnout mapy Turecka a v terénu už je to pak bez problémů dostupné.

Internetové kavárny

Kolem roku 2008 jsem vídal mnohem více internetových kaváren než v roce 2015. Ale stále se dají potkat. Dá se v nich napsat mail, stáhnout fotky z foťáku, vypálit cédéčko a tak různě.

Pozor přitom na tureckou klávesnici. Místo písmenka i má ı a v mailech to pak vypadá divně.

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.