Ankara

Hlavní město Turecka, dříve nazývaná též Angora nebo Galatie. Moderní město, které se bouřlivě vyvíjí od dvacátých let dvacátého století, kdy se stalo hlavním městem. Ankara má něco přes milión obyvatel. Zajímavé je centrum s vládními budovami, staré město a zbytky římského města.

V Ankaře není až tak moc zvláštních věcí, protože je to nové město. Následující místa ale za návštěvu pravděpodobně stojí. Já jsem v Ankaře nebyl, ale mám hotovou rámcovou přípravu na dvou nebo třídenní návštěvu. Zde je:

Ulus, staré město. Ikdyž pro obyvatele asi není příjemné mít tohle místo v sousedství, Ulus je původní osídlení z doby římského impéria. Nachází se tu: první dva parlamenty moderního Turecka, Ankarský hrad, technické muzeum Rahmi Koc (prý zajímavé), muzeum anatolské civilizace (určitě zajdu), zříceniny římských lázní (pravděpodobně stejné jako všude jinde) a etnografické muzeum (asi vynechám). Uvnitř hradu to asi nebude žádná bomba, ale mohla by tam být zajímavá tržiště a na hradbách hospody s výhledem.

Kizilay, živé městské centrum s mnoha obchody.

Ulice Tunali Hilmi nahoře nad Kizalay. Moderní obchody, hezké kavárny. Okolní ulice budou luxusní a vhodné na procházku nebo na prohlížení obchodů (jestli s sebou budu mít nějakou kočku).

Atakule: velká ankarská věž. Je odsud vidět celá Ankara. V okolí hezké parky (Segmenler parki).

Anitkabir je mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele moderní Turecké republiky. Je doporučované k návštěvě, uvnitř je zajímavé muzeum.

Nejhezčí "shopping mall" v Ankaře, na který jsem dostal doporučení, je Ankamall. Jede se tam metrem na stanici Akkopru.

Technická universita Středního východu. Nejlepší univerzita Turecka s hezkým kampusem, který se dá navštívit.

Zoo. Není to asi žádná bomba a je těžké se tam dostat, ale pokud zbude čas.

Počasí v Ankaře

Ankara, průměr denních maximálních teplot, graf po měsících

Click for Ankara, Turkey Forecast

Více o tureckém počasí.

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.