Didim (Didima)

Zříceniny starého velikého Apolónova chrámu stojí na okraji tureckého města Didim, poblíž letoviska Altinkum.

Město Didim, označované také jako Yenihisar (nový kopec), je skoro normální turecké město. Nenormální z něj dělají jenom trochu vyšší ceny než ve zbytku Turecka a přítomnost velkého množství Angličanů a Welshanů, kteří jezdí na dovolenou do svých apartmánů v nedalekém letovisku Altinkum.

Důvodem, proč jsem se do Didim vypravil, jsou zbytky starého řeckého Apolónova chrámu Didima. Chrám stojí na okraji města Didim. Ke chrámu se dá dostat buďto pěšky, nebo ještě snadněji místními dolmuşi. Jiná možnost je nechat se vysadit přímo z minibusu (řekněte Apolon Didima), pokud cestujete po frekventované lince Söke Altinkum.

Apolónův chrám je jedním slovem velkolepý. Byl stavěn za dynastie Seleucidů (následníci Alexandra Velkého) na místě, kde už dlouho předtím stála věštírna a následně menší chrám. Chrám se ani po stovkách let výstavby nikdy nepodařilo dokončit, také z důvodu příchodu křesťanství jako oficiálního římského kultu.

Vstupné do areálu chrámu a archeologického naleziště je tuším 5 TL (nemám ho poznamenané). Kdo chce volit českou cestu, mohl by zkusit prolézt mezi zídkou a plotem poblíž žlutého nápisu Didima, asi by se tam dalo projít, ale přijde mi to nefér. V areálu je kromě zbytků chrámu se třemi dochovanými iónskými sloupy k vidění hlava Medůzy (symbol místa) a studna. Sochy z chrámu se převážně nacházejí v Britském muzeu.

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.