Beyoğlu = Istanbul za Zlatým rohem

Čtvrti Beyoğlu, Galata a Şişli a náměstí Taksim. Leží severně od hlavního poloostrova Istanbulu, od něhož je odděluje zátoka Zlatý roh. Místní říkají, a já jim docela věřím, že tady v Beyoğlu je skutečné centrum Istanbulu, měřeno třeba ruchem a nákupními příležitostmi.

Čtvrť Beyoğlu se v minulosti nazývala Pera. "Tradičně osídlena Evropany a nemuslimskými menšinami. Od 19. století symbol nevázaného života evropského stylu." (citace z Kar, Pamuk).

Z pohledu ze starého města a od Sultanahmetu leží Beyoğlu za zátokou zvanou Halič, což znamená Zlatý roh. Přístavy u ústí zátoky do Bosporu se nazývají Eminönü a naproti Bogazkoy. Přes Zlatý roh vedou ze starého města do Beyoglu dva mosty. V "přízemí" jednoho mostu je mnoho turistických restaurací, které podávají ryby ulovené rybáři na mostě.

Dominantní stavbou Beyoğlu je Galatská věž. Je vidět na všech fotkách. Dostat se k ní dá od vody prudkými uličkami, stojí docela na kopci, ač se to nezdá. Na Galatskou věž mohou turisté vyjet výtahem za 13 TL (asi 120 Kč). Kolem Galatské věže jsou zajímavé uličky. Věnují se vždycky jenomu řemeslu nebo sortimentu. Našel jsem tu například několik ulic, na kterých prodejny prodávají pouze hudební nástroje (kolem ulice Nakkaş).

Kousek severně za Galatskou věží, na Tunelovém náměstí, začíná hlavní třída Beyoğlu s názvem Istiklal Caddesi. Jezdí po ní starodávně vypadající, plně funkční tramvaj. Istikal je příjemná ulice na procházku. Budovy v okolí jsou možná nejvýstavnější v Istanbulu, je to tady prominentní adresa. Prodejny oděvů kolem téhle ulice mi přišly jedny z nejlépe zásobených v Evropě. Nějaký ten kostel, pár mešit, prodavači kaštanů, socha na počest armády, prostě turecká klasika. Třída Istikal končí na náměstí Taksim meydani. Uprostřed kruháku na Taksimu je samozřejmě socha Atatürka. Dříve tu stavily autobusy, nyní nevím, kam se přesunuly. Taksim je velice rušným centrem Istanbulu, protože má v podzemí dvě přestupní stanice nových linek metra.

Za Taksimem na východ a severovýchod začínají příjemné parky, hlavně park Mačka. V něm je dokonce lanovka přes údolí. Parky se dá postupně dolů projít až k fotbalovému stadionu Beşiktaş Istanbul.

 


Most přes Zlatý roh plný rybářů

istanbul-81455
Galatská věž, dominanta Beyoğlu


Jedna z uliček Beyoglu


kostel ve dvoře u hlavní ulice, zasvěcení jsem zapomněl


Památník tureckých vítězství v letech 1923 a 1973


Ulice Istikal s historickou tramvají


Ulice Istiklal


Náměstí Taksim


Kulturák na náměstí Taksim


Pohled přes Zlatý roh na Beyoğlu


Beyoğlu s dominantou -- Galatskou věží


Pohled na Topkapi přes Bogazkoy z Galatské věže

istanbul-40046-gezi-parki
Gezi park

istanbul-40051-gezi-parki
Gezi park na náměstí Taksim


Park Maçka


Park Maçka


Vnitřek chrámu nejsvětější trojice poblíž Taksimu

Turecko > Istanbul > Beoğlu

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.