Kalkan

Kalkan je městečko na Tyrkysovém pobřeží. Původně romantická rybářská obec se stala natolik vyhledávaným turistickým cílem, že se poněkud přeplnila. Možná nejsem příliš objektivní, ale Kalkan se mi z městeček na Tyrkisovém pobřeží líbil nejméně. Vlastně v obou případech, kdy jsem Kalkan navštívil, jsem si dal čaj, otočil se a jel pryč.

Přitom nevylučuji, že by tu mohlo být hezky. Hotýlky jsou pěkné, městská pláž čistá. Odradila mě spíš neupravenost ulic, poněkud vyšší ceny ubytování, příliš mnoho poutačů a v horní části městečka i docela rušná doprava. Také dispozice města na prudkém svahu způsobuje některé nepříjemnosti a větší hluk motorů snažících se vyjet příkré ulice. Mnoho domů postavených v posledních desetiletích v rámci hektické developerské zástavby vypadá blbě.

Přesto má Kalkan několik trumfů, proč v něm pár dnů zůstat. Jednak se po kopcích dá chodit po Lýkijské stezce. Kdo si půjčí kolo, auto nebo skútr, může se podívat na pláž Patara, objet si Xanthos, Kekova, Letoon a možná i soutěsku Saklıkent. Cestovky prodávají výlety lodí a lety padákem. I samotná silnice na východ do města Kaš je dost romantická a vede kolem několika malých hezkých pláží, z nichž nejslavnější je pláž Kaputaš. Restaurace a hotýlky blízko moře mají vysoký standard, protože sem jezdí hodně Britů. Pro jachtaře je zajímavý hezký jachtový přístav, jediný mezi Kaşem a Fethiyí. Atmosféra se v létě velmi podobá Řecku - ostatně jde původně o řecký přístav. Protože je Kalkan hodně na jihu, málokdy je tu ošklivo (uvádí se 300 slunečných dnů v roce).

V Kalkanu staví všechny autobusy, které projíždějí Tyrkysové pobřeží od Fethiye do Antalye. Minimálně zastaví aspoň na horní silnici.

  

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.