Kayseri

Relativně velké město uprostřed Malé Asie bývá zařazováno do Kapadokie, i když od turisticky nejznámější části Kapadokie je už kus na východ. Název je odvozen od někdejšího názvu Caesarea.

Určitě nejzajímavějším místem v Kayseri je relativně malé ohrazené staré město, které má uvnitř karavanseraje, mešity a městský bazar. Na bazaru běžně nakupují místní obyvatelé. Staré město je i na turecké poměry velmi malebné. Není tu sice nic, co by v jiných podobných místech nebylo, ale je tu milá koncentrace atributů, které dávají tureckým bazarům to jejich kouzlo. Balíky s bavlnou, provaznictví, sklady kovových součástek a uličky, které třeba vedou do starého karavanseraje plného džbánů. Karavansereay je ze 16. století, bazar je z 19. století, tedy relativně mladý. Za prohlídku stojí Kilicarsalská mešita na hlavním náměstí (Meydan).

20 km jižně za městem se tyčí velká sopka Erciyes Gaği, po většinu roku pokrytá sněhem. V širším okolí Kayseri se nacházejí solná jezera a málo úrodná zavlažovaná zasolená pole. U Kayseri je mezinárodní letiště, určené převážně na vnitrostátní provoz. Kayseri je dobré místo na poznání opravdu běžného tureckého života a pro výhodné nákupy, protože je tu relativně levně. Okolo města jsou stepi postupně přecházející v pouště. I mezi domy na předměstích Turci volně pasou dobytek, hlavně ovce.

V Kayseri je letiště Kayseri Erkilet Havaalani, na které létají pravidelné linky z Istanbulu, takže je kromě Nevşehiru dobrým začátkem pro individuální cestu do Kapadokie. (Přesně tak jsme to udělali při mé první návštěvě Turecka.) Přitom se musí přejet z letiště na autobusové nádraží (yeni otogar). Na autobusové nádraží jezdí klasický servis bus, tedy mikrobus zvaný zde též dolmuş. Z autobusového nádraží jezdí pravidelné spoje do všech velkých okolních měst. Směrem do Kapadokie to jezdí, například do Aksaray, Yeşilhisaru, Ürgupu nebo Nevşehiru.

Kdo se chce vydat na sopku Ercies Daği, měl by se vybavit na vysokohorskou turistiku.  Erciyes Dağı je hora vysoká 3917 metrů nad mořem, takže se na ni nedá chodit jenom tak. (Pro srovnání - Pico de Teide na Tenerife, nejvyšší hora Španělska, má pouze 3718 m.) Do sedla Tekir Kapı (výška pravděpodobně jen 2200 m) lze vyjet minibusem odjíždějícím z nového autobusáku, jezdí ale jenom párkrát denně. Na severní straně Ercies Dağı je hodně lyžařských areálů, nějaké ubytování a lanovky.


Mapa lyžařského komplexu na severním úbočí Ercies Dağı nad Kayseri.

Na jižním úbočí Ercies Dagi je patrný lávový výlev, který nemůže být moc geologicky starý.

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.