Kayseri

Relativně velké město uprostřed Malé Asie někdy bývá zařazováno do Kapadokie, i když je už kus na východ. Název je odvozen od někdejšího názvu Caesarea. (Já jsem zde přes rok uváděl chybný zápis Kaiseri.)

Určitě nejzajímavějším místem v Kayseri  relativně malé ohrazené staré město, které má uvnitř karavanseraje, mešity a městský bazar. Na bazaru běžně nakupují místní obyvatelé. Staré město je i na turecké poměry velmi malebné. Není tu sice nic, co by v jiných podobných místech nebylo, ale je tu milá koncentrace atributů, které dávají tureckým bazarům to jejich kouzlo. Balíky s bavlnou, provaznictví, sklady kovových součástek a uličky, které třeba vedou do starého karavanseraje plného džbánů. Karavansereay je ze 16. století, bazar je z 19. století, tedy relativně mladý. Za prohlídku stojí Kilicarsalská mešita na hlavním náměstí (Meydan).

20 km jižně za městem se tyčí velká sopka Erciyes Gaği, po většinu roku pokrytá sněhem. V širším okolí Kayseri se nacházejí solná jezera a málo úrodná zavlažovaná zasolená pole. U Kayseri je mezinárodní letiště, určené převážně na vnitrostátní provoz. Kayseri je dobré místo na poznání opravdu běžného tureckého života a pro výhodné nákupy, protože je tu relativně levně. Okolo města jsou stepi postupně přecházející v pouště. I mezi domy na předměstích Turci volně pasou dobytek, hlavně ovce.

V Kayseri je letiště Kayseri Erkilet Havaalani, na které létají pravidelné linky z Istanbulu, takže je kromě Nevşehiru dobrým začátkem pro individuální cestu do Kapadokie. (Přesně tak jsme to udělali při mé první návštěvě Turecka.) Přitom se musí přejet z letiště na autobusové nádraží (yeni otogar). Na autobusové nádraží jezdí klasický servis bus, tedy mikrobus zvaný dolmuş. Z autobusového nádraží jezdí pravidelné spoje do všech velkých okolních měst. Směrem do Kapadokie to jezdí, například do Aksaray, Yeşilhisaru, Üg'upu nebo Nevşehiru.

Kdo se chce vydat na sopku Ercies Daği, měl by se vybavit na vysokohorskou turistiku. Každopádně do sedla lze vyjet taky minibusem odjíždějícím z nového autobusáku, jezdí ale jenom párkrát denně.

 

 

 

hlavní stránka - kam jet - proč do Turecka - doprava - ceny - peníze - počasí - hory - o Turecku

Zájezdy do Turecka: hledání na Invia - last minute - na dovolená.cz

Antalya - Side - Kemer - Alanya - Belek - Bodrum - Fethiye - Marmaris - Kapadokie - Istanbul

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.