Manavgat

Středně velké město fungující jako zázemí pro turistickou oblast Side, asi 4 km od moře. V Manavgatu je pravidelná pravoúhlá pětipatrová zástavba s relativně velkým množstvím pensionů, ale ve větštině domů pravděpodobně bydlí obyčejní Turci. V nabídkách cestovních kalendáří lze Manavgat docela často vidět jako samostatnou pobytovou destinaci se spoustou volných míst, takže velká část bytů je evidentně používána pro turisty. Manavgat proto zařazuji někam na pomezí turistických a normálních měst, možná trochu blíže městům normálním, protože se tu dá najíst a nakoupit za normální turecké ceny.

V Manavgatu se dá dobře a relativně levně najíst a nakoupit (v porovnání se Side nebo Belekem). Do Side jezdí pravidelné minibusy. Dá se to i dojít pěšky (já jsem to jel na kole a bylo to fakt krátké). Manavgatský otogar (autobusové nádraží) zároveň funguje jako celkem slušný dopravní uzel, protože právě tady poprvé staví autobusy přijíždějící na pobřeží z vnitrozemí od Koniyi. Podél moře na západ jezdí do Antalye z otogaru autobusy přibližně jeden za hodinu (60 km, 10 až 20 TL), na druhou stranu na východ do Alanye (tatáž vzdálenost a ceny).

V Manavgatu je ve vzduchu cítit moře. Nejvíc se mi v Manavgatu líbila řeka Manavgat s mnoha kotvícími výletními loděmi, na kterých se po tyrkysově modré řece můžete svézt. Některé české cestovky dokonce plavbu po řece městem prodávají jako fakultativní výlet.

Řeka Manavgat je v horách přehrazena dvěma přehradami. Vyšší je Oymapınar barajı, ke které se pořádají i fakultativní turistické zájezdy, někdy nazývané Zelený kaňon. V rámci zájezdu se jede lodí po přehradě do malebné soutěsky. Ještě výš po řece je pak národní park Altınbeşik Mağarası.

Kızılağaç

Asi 10 km na východ od Manavgatu je turistická vesnička Kızılağaç (čte se K-z-lá-ač a znamená to červený strom). Pro dovolenou je vhodná kvůli tomu, že jsou tam hotely přímo na pláži. Vesnička má kromě hotelů i drobné zázemí a mešitu.


pohled na hlavní ulici z pokoje náhodného hotelu


podivný parčík na svahu kopce


běžná ulice Manavgatu


místní doprava - dolmuš


blankytně modrá voda řeky Manavgat


řeka manavgat


zdroj vody = češme


běžná zástavba na předměstí Manavgatu

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.