Milas

Středně malé turecké město Milas ležící poblíž Bodrumu. Pro turisty je Milas dobrá příležitost k poznání normálního tureckého života, protože se nachází blízko letovisek a památek. Na výlet do Milasu může padnout celý den, nebo se dá prohlédnout během přestupu na jinou trasu.

V Milasu je levně, protože tu žijí normální Turci, kteří mají normálně nízké platy. Čaj se tu dá sehnat za padesátník (6 Kč) a chleba za liru (12 Kč).

Z památek stojí za pozornost:

  • zbytky římské brány Baltali Kapi,
  • zbořený Diův chrám s čapím hnízdem na sloupu,
  • mosty přes vyschlé koryto stavěné v osmanském stylu
  • stará mešita Orhan Camii

To všechno je kolem stanice minibusů severovýchodně od starého města. Přímo staré město na vršku Hisarbaşi je zajímavé spíše svou normálností a malými krámky a kavárnami v pidiúzkých, ale pravidelných uličkách.

Historie města začíná v Karské, předřecké době. Město původně bylo v místě dnešní pevnosti a archeologické lokality Peçin Kale. Někdy během stěhování města na nové místo přišli Řekové, ti byli ovládnuti Římany, Byzanc, nakonec Turci, prostě klasika. Město bylo v minulosti významné hlavně díky těžbě mramoru, ale bylo to i regionální centrum.

V Milasu jsou dvě důležité autobusové zastávky. Konečná autobusů je na novém autobusovém terminálu asi 2 km severozápadně od centra, takže turistům doporučuji vystoupit dříve. Nejlépe na Inönu Caddesi, na které leží také stanoviště minibusů. Minibusy odsud jezdí na všechny směry. V případě potřeby se z nového autobusového nádraží lze snadno dostat do bezplatně centra pomocí servisního busu (ostatně jako všude v Turecku).

Ubytování v Milasu se dá najít na druhé straně městského vršku (z pohledu stanoviště minibusů). V ulici Kaiağa Caddesi jsou hotely Akdeniz, Cinar a Yezer. Bez smlouvání vyjde nocleh se snídaní pro jednoho na 35 lir, dá se usmlouvat na 30 nebo níž. Takže není levné, ale čisté, s wifinou a funguje to všechno dobře. Poblíž této ulice jsou také zajímavé zeleninové trhy a krámky se železářským zbožím.

Velmi bízko Milasu (asi 10 km) je mezinárodní letiště označované jako Bodrum, i když do Bodrumu je to z něj ještě asi 30 km. Z Milasu se na letiště dá dostat různými způsoby:

  • odkudkoli taxíkem draho,
  • letištním busem společnosti Havas, draho a nevím odkud,
  • za 2 TL minibusem ze stanoviště minibusů (SV pod kopcem) jedoucím do Bodrumu a vystoupit si na křižovatce u letiště. Potom zbývají asi 2 km, ty se dají dojít nebo dostopovat (mně zastavilo první auto).

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.