Ölüdeniz

Ölüdeniz je jednak městečko nedaleko Fethiye, jednak přírodní rezervace s lagunou a jednak věhlasná pláž.

Název Ölüdeniz znamená "mrtvé moře". Označuje lagunu, která sice je spojena s mořem, ale zřejmě tak úzce, že nedochází k dostatečné výměně vody. Proto v minulosti byla v laguně tmavší a "mrtvější" voda. Nyní mi přišlo, že už to tak hrozné není. Laguna má přibližně trojúhelníkový tvar a leží od městečka na západ.

Poloostrov či spíše široká písečná kosa, která lagunu odděluje od moře, je národní park. Platí se do něj vstupné (7 TL v roce 2016) a prochází přes turnikety. Čistě teoreticky by bylo možné do parku projít po pláži mimo plot a turnikety, ale chodí tam hlídač. Na poloostrově je parčík, sprchy, prodejny nápojů, půjčovny lehátek a loděk. Dokážu si představit, že bych tu proflákal půlden nebo i víc.

Kromě laguny s pláží, parčíkem a národním parkem, do kterého je placený vstup, má městečko Ölüdeniz dlouhou veřejnou a volně přístupnou pláž, jen je to prostě daleko od té laguny. Na pláži často přistávají paraglajdisté, kteří sem létají z nedaleké asi 2000 metrů vysoké hory Baba Dağı. Přímo u pláže mají kanceláře cestovky, které let padákem nabízejí. Z letmých nabídek, které jsme dostávali, soudím, že jeden let vyjde na 1 až 2 tisíce Kč s půjčením padáku a dopravou na horu.

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.