Soğanlı

Soğanlı jsou dvě vesnice jižně od turistické centrální Kapadokie. Název Soğanli nějak souvisí s cibulí, čte se to [soanl'], já zjednodušeně zapisuji jako Soganli.

Turistů do Soganli jezdí relativně málo, obzvlášť když se to porovná s Goreme, které je jen asi 20 km severně. V okolí Soganli je ale podobná hustota skalních, erozních a archeologických památek jako v centrální Kapadokii, jenom to tu prostě není tak známé. A svahy jsou vyšší, skály mají ještě horní vrstvu z velmi tvrdého tufu. To vytváří stolové hory rozvrásněné hlubokými údolími. V jednom z těch údolí leží dolní a horní Soganli. Obě vesničky jsou spojené silnicí a potokem, jsou asi 3 km od sebe. Silnice je slepá, z horního Soganli to už nikam nepokračuje.

Nikam do skal ani do vesnice se v době mé návštěvy neplatilo vstupné, pouze u vjezdu do horní vesnice si tři výrostci hrají na mýtnou stanici. Napřed chtěli snad dvě liry na osobu a vypadali, že by i smlouvali, ale když jsem jim prostě projel, tak na ně prasklo, že nemají žádné právo peníze vybírat, a pak už se nás jenom snažili lákat do své restaurace. Je možné, že dnes už se nějaké vstupné občas platí. Vždycky ale chtějte lístek s hologramovým proužkem a uvedenou cenou.

Zajímavé lokality kolem horního Soganli jsou docela dobře značené, takže nebudu ztrácet čas jejich vypisováním a popisováním. Výborné mi přišly hlavně kostely, jsou vytesané ve skalách a mnoho jich má krásnou výzdobu. V bočním údolí stojí za vidění Kubbeli Kilise, prokletý kostel.

Soğanlı je asi nejlépe dostupné po vlastní ose na kole nebo skútru (dají se půjčit v Göreme). My přijeli na vlastních kolech z Yeşilhisaru a pokračovali jsme směrem na Taşkinpaşa..

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.