Sumela

Klášter Sumela je v zalesněných kopcích nedaleko Trabzonu. Moje fotky plné sněhu pocházejí z kraje dubna 2011, kdy tady údajně měli  nejstudenější jaro za posledních 100 let.

Z Trabzonu se mi do Sumely podařilo dostat pouze v rámci organizovaného výletu jakési cestovky (jméno začínalo na E -- Lonely Planet uvádí, že tam jezdí cestovky Ulosoy a Metro.) Cena 25 TL (platilo v roce 2011). V ceně bylo vstupné do údolí. Odjíždělo se z Trabzonu v 10 ráno od zastávky Aydınlıkevler, pod mimoúrovňovou křižovatkou kousek od hlavního Atatürkova náměstí. Chce to zajít si tam den předem a zeptat se. Cesta trvá asi hodinu, takže je to tam v 11. Kolem 14.00 se jede zpátky, za ty 3 hodiny se dá stihnout výstup, prohlídka kláštera, sestup a oběd v restauraci u potoka. Rybí restaurace mi přišla velmi příjmná.

Začíná se v hlubokém údolí s parkovištěm, potokem a hospodou. Výstup mi trval asi 20 minut, ale docela jsem to hnal, takže průměrně by tenhle náročný výstup mohl zabrat těch 30 až 40 minut. (Říká se, že tam chtějí stavět lanovku, brrr.) Vstupné do kláštera je 8 TL, otevřeno od 9 do 18. Klášter super, řecký ortodoxní, zasvěcený Panně Marii, založen asi v 9. století. Nalepený na skálu, s komixovými malbami. V klášteře žili Řekové až do roku 1923 (do turecko-řecké války).

Kdybyste se snažili dostat do Sumely na vlastní pěst, místí znají toto místo zřejmě pod názvem Meryemana. Poblíž jsou vesnice Maçka a Coşandere. Údolí, ve kterém klášter Sumela stojí (nebo spíš visí), je národním parkem. Park se jmenuje Altındere Vadısı Milli Parkı. Dole na vrátnici parku se platí vstupné 3 TL za osobu a 8 TL za auto, takže relativně dražší park. Spát se v parku nesmí a jediné ubytování jsou nesmyslně předražené bungalovy u parkoviště.

  

 

Turecko > Východní Turecko > klášter Sumela

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.