Východní Thrákie

Jako Východní Thrákie se označuje evropská část Turecka, víceméně od Istanbulu na západ.

Nejvýznamnější město Východní Thrákie je Edirne. Také jsem se podíval do Kirklareli, což je takové echt typické turecké město, i když je relativně blízko ostatních evropských států. Další velká města jsou Lüleburgaz, Uzunköprü a u moře Tekirdağ.

Hlavní tepnou Východní Thrákie je dálnice z Bulharska přes Edirne do Istanbulu. Většina cestovatelů jedoucích po zemi tuto trasu profrčí, aniž by se před Istanbulem někde stavovali. Možná je to trochu škoda, možná ne. Ve Východní Thrákii rozhodně není nic, co by se určitě při návštěvě Turecka nesmělo vynechat, snad kromě výše zmíněného města Edirne. Na druhou stranu turecký venkov je malebný. Jakmile přejedu hranici z Řecka nebo Bulharska, dostaví se známý kontrast mezi různými způsoby zemědělství, oblékání a chování (podle mě ve všech ohledech k lepšímu). První turecká vesnice za hranicemi, ačkoli je fakt blízko Evropské Unii, vypadá velmi podobně jako poslední turecká vesnice třeba kdesi v Kapadokii. Samozřejmě mešita, čajovna a vesničané oblečení v kvádrech. Všechno je pečlivě sklizené (narozdíl od Řecka, kde se nesklízí nic).

Zemědělství je ve Východní Thrákii intenzivní. Pěstuje se hlavně slunečnice na olej, zelenina a píce pro dobytek. Hnůj se vyváží na pole. Je teda fakt, že většinu terénu tvoří pole, ale když jsem projížděl kopce u Bulharské hranice (za hranicí je bulharský národní park Strandža), tak pole ustupovala pastvinám a lesům, bylo to dost malebné. Občas nějaké lomy.

Pokud Východní Thrákií projíždíte, doporučuji se zastavit právě v Edirne, protože tam jsou fantastické mešity. Sám o sobě Východní Thrákie zajímavý cíl na dovolenou není. Já tam ale byl na kole a to bylo docela zábavné. Terén je převážně rovinatý, jenom směrem k severu se zvedají hory Strandža, turecky Yıldız Dağlar. Nejvyšší hora Východní Thrákie Mahya Dağı tam má 1031 m n.m.

Západní hranici Turecka tvoří od Edirne k moři řeka Merič Nehri (řecky Evros, bulharsky Marica). Přitéká z Bulharska a u Edirne přibírá vodu Tundžy a Ardy. Mimochodem, řeku Ardu znám z Bulharska. Doporučím vám navštívit tam východní Rodopy nebo Krdžali. To jsou oblasti, kde dodnes také žijí Turci a turecky se tam dá domluvit.

Ačkoli Východní Thrákii omývají tři moře (Egejské a Marmarské z jihu, černé z východu), nemůžu říct, že bych znal nějaké pláže. Pokud v evropské části Turecka pláže jsou, nejsou zasažené masovou turistikou.

Do Východní Thrákie se většinou nepočítá Istanbul a Galipolský poloostrov, ačkoli jsou také ještě v Evropě.

Možná se ptáte, kde je tedy Západní Thrákie. Dříve se tak říkalo dnešní jižní části Bulharska, Strumské nížině. Dnes se ale název Západní Thrákie vztahuje na Egejskou Thrákii, tedy kus Řecka sousedící s Tureckem, podél pobřeží dál na západ přibližně až ke Kavale.

vychodni-thrakie-02.jpgvychodni-thrakie-03.jpgvychodni-thrakie-40444.jpgvychodni-thrakie-40445-kravy.jpgvychodni-thrakie-40453-vesnicka-mesita.jpgvychodni-thrakie-40462-traktor.jpgvychodni-thrakie-40463-meloun.jpgvychodni-thrakie-40468-dub.jpgvychodni-thrakie-40475-vino.jpgvychodni-thrakie-40477-pole.jpgvychodni-thrakie-40488-kravy.jpg

vychodni-thrakie-40489-pole-slunecnice.jpgvychodni-thrakie-75-lom.jpgvychodni-thrakie-76-kravy.jpgvychodni-thrakie-78.jpgvychodni-thrakie-81-hnuj-pole.jpgvychodni-thrakie-83.jpgvychodni-thrakie-84.jpgvychodni-thrakie-90.jpgvychodni-thrakie-95-vesnicka.jpg

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.