Pořiďte si do Turecka kartu Revolut. V Turecku funguje výborně, dá se s ní platit a vybírat z bankomatů. Hlavní výhodou je, že všechny měny konvertuje za středové kurzy a je úplně bez poplatků.
Jediný poplatek je za poslání karty. Když použijete můj odkaz na Revolut, měli byste ušetřit 140 Kč za poslání karty. Nemusí to ale vždycky fungovat, někdy jsou tam jiné výhody. Kdyby tam ty výhody po registraci nebyly, napište mi, pošlu vám částku za poslání karty osobně.
Revolut je dobré zařídit online ještě před cestou do zahraničí. Protože je to normální bankovní účet, vyžaduje fotku občanky. Všechno to probíhá přes tu jejich aplikaci. Při registraci musíte zadat své telefonní číslo, na které pak přijde smska s odkazem na stažení aplikace. Volte účet Standard, ten je úplně bez poplatků. Aplikací pak požádáte o kartu.
Nejlepší je zřídit si virtuální kartu. Tou se dá platit prakticky okamžitě na webu (třeba za letenky) nebo si ji dát do mobilu (do Apple Pay na iPhone, do Google Pay na Androidu). Není tak potřeba čekat, než dorazí fyzická karta.
Fyzická karta dojde do schránky asi za čtyři dny po objednání.
Nový účet si nabijete z jiné své karty (bez poplatku) a můžete s ní v tu chvíli normálně platit v obchodech a vybírat z bankomatu. Na turecké liry, eura a další měny konvertuje automaticky při placení, nebo si můžete zkonvertovat předem. Tu konverzi předem je výhodné udělat ve všední den v pracovní dobu, protože přes noc a o víkendu mohou mít kurzy trochu horší (jistí se pro případný posun trhu v době, kdy jsou trhy zavřené).
Žádný háček v tom není, Revolut má normální evropskou bankovní licenci. Poplatky v programu Standard nemá, protože se snaží získávat klienty. Já kartu a účet občas používám i doma, ideálně na okamžité placení mezi kamarády. Ale nejlepší je na konverzi měn.
České banky si při konverzi korun na Eura strhávají přibližně dvě až čtyři procenta (nejslušnější karta "Mbank svět" jedno procento), Revolut asi 0,1 procenta. Pokud jde o směnu české koruny na turecké liry, tak na té si banky přihazují 3 až 7 procent, protože mají mezibankovní styk často přes Euro. Takže to je drahé. Já na dovolené obvykle utratím kolem 10 tisíc, přes českou kartu by mě to jenom na nevýhodném kurzu stálo 300 až 700 Kč.
Revolut má také výběry z bankomatů zdarma po jistý limit (obvykle 4500 Kč, ale podívejte se v aplikaci). Jak už opakovaně píšu, je vhodné vybírat pouze v bankomatech ING a Halk Bank, protože ostatní účtují další poplatek za použití zahraniční karty (typicky 7 %). Při výběru i při platbě vždycky odmítněte DCC, je to taky kurzově nevýhodné. DCC je situace, kdy částku k platbě vidíte v jiné než místní měně. Nejlepší je samozřejmě platit přímo tou kartou, to už v Turecku jde běžně skoro všude.
Podívejte se na můj odkaz na Revolut, je tam obvykle nějaká výhoda pro nové klienty. Kdo potřebuje s registrací poradit, klidně mi napište.
Z jiné české karty. Ideálně v korunách. Převod je okamžitý a bez poplatku. Revolut by se vás po registraci měl sám zeptat na číslo karty. Variantu dobití z jiné karty osobně preferuju. Případně je i možnost dobíjet přes Apple Pay nebo Google pay. Další možnost je normálně poslat peníze z jiného účtu, protože s Revolutem dostanete i normální bankovní účet, který má IBAN. Posílání na něj ale nemusí být rychlé ani bezplatné, protože jde o zahraniční banku, i když má sídlo v EU. Takže doporučuju dobíjet kartou.
Primárně doporučuju dát si Revolut kartu do mobilu do Apple Pay nebo Google Pay, ale také doporučuju nechat si poslat fyzickou kartu Revolut ze tří důvodů. Jednak protože mobil se může vybít, jednak protože v Turecku jsou občas ještě terminály na magnetickou pásku, která mobil číst neumí. A za třetí při objednání služeb jako je letenka nebo ubytování občas v Turecku tu kartu chtějí fyzicky vidět. Několikrát se mi také stalo, že fyzickou kartu chtěli vidět na letišti a ověřovali, že s touto kartou byla letenka placená (to už je ale déle, to by jim dneska neprošlo). Ale prostě si ji s sebou beru, kdyby něco. Pokud vám karta do odletu poštou nepřijde, klidně vyražte bez ní, ale budete ji mít na příště.
Když se budete registrovat přes můj odkaz, měli byste mít poslání fyzické karty zadarmo. Jinak stojí poslání asi 150 Kč (posílají to asi z Litvy). Kdyby to náhodou zadarmo nefungovalo (stává se), napište mi a pokud vás uvidím v referalech, rád vám poštovné budu refundovat.
Při prvním placení fyzickou kartou vyžaduje karta PIN i při malé částce. To je normální, karta se tím aktivuje.
Revolut kartu je výhodné si dát hned po instalaci do mobilu, aby s ní šlo mobilem platit. Dá se to udělat dvěma způsoby.
Osobně doporučuji si placení mobilem vyzkoušet ještě před odcestováním, ideálně hned po nainstalování Revolutu a zřízení karty. V takovém případě volím typ karty Virtual. Pokud to v ČR funguje, bude to fungovat i na cestách.
Výhoda placení mobilem je v tom, že u větších částek nemusím zadávat PIN (ověřuje se kamerou nebo otiskem prstu). V případě Revolutu je výhoda v tom, že kartu můžu používat a platit s ní v obchodech, ještě než mi fyzicky přijde plastová karta. Bez přehánění se dá říct, že se takhle dá platit kartou bez poplatků za konverzi kurzu čtvrt hodiny po instalaci aplikace.
Jasně že jo.
Výhoda platby s internetem je v tom, že mi prakticky okamžitě tu platbu zahlásí i aplikace Revolut, takže nezávisle na terminálu obchodníka vím, že proběhla. Většinou to vím asi o půl sekundy dříve než ten obchodník. (Jak si lacino zřídit v Turecku mobilní data probírám na stránce o telefonování a datech.)
Tři základní:
Standard - to je ta plastová karta, která přijde poštou. Zároveň je ale vidět v aplikaci a dá se vložit do mobilu a platit s ní mobilem (Apple Pay, Google Pay). Také se s ní dá platit přes internet (letenky, eshopy apod.) a vybírat v bankomatech (s limitem asi 4500 Kč za měsíc, další výběr je za drobný poplatek).
Virtual - virtuální karta, která nemá fyzickou podobu. Ale to je jediný rozdíl. Dá se vložit do mobilu (Apple Pay, Google Pay, doporučuju). Platby přes internet v pohodě. Nejde použít v bankomatu.
Disposable, česky asi Jednorázová. Vygeneruje na každou platbu jiné unikátní číslo, které po platbě přestane fungovat. Vhodná pro platby po Internetu v eShopech nebo v ubytování, kterým moc nevěříte. Nevhodná pro vkládání do mobilu.
Protože Revolut má limitovaný výběr z bankomatu na ekvivalent 4500 Kč na měsíc. Pak sice jde vybírat taky, ale už za malý poplatek. Krom toho si některé Turecké banky účtují za výběry další poplatky (k tomu mám další info na stránce o penězích).
Naopak za platbu kartou nebo mobilem nic neplatím.
V Turecku jsou platební terminály na karty už úplně běžné i v malých obchůdcích.
Kromě Revolutu můžu platit i českými kartami, ale tam je právě problém s těmi jejich kurzy. Běžná česká banka mě na směně kurzu při placení v tureckých lirách obere asi o 4 procenta. Při placení Eurem v EU to tak strašné není, ale i tam to jsou 2 až 3 procenta. Jediná trochu lepší je mBank a jejich karta Svět (ne jiná), ale i ta mimo Evropu taky nic moc kurzy nemá.
Při platbě kartou si Revolut sám vybere měnu, kterou zaplatí. Typicky tutéž, kterou požaduje obchodník (v Turecku turecké liry). Pokud není dost požadované měny, automaticky se zkonvertuje z jiné měny, která na účtu je (třeba koruny).
V pracovní dny v pracovní hodiny.
Konverze v noci a přes víkend jsou trochu méně výhodné (asi o procento), protože se Revolut musí jistit proti posunu kurzu do obchodních hodin.
Z toho důvodu asi se vyplatí zkonvertovat si měnu klidně předem, v pracovní den. Pokud vím, že ji budu potřebovat, naklikám si třeba v pátek dopoledne pár tisíc tureckých lir a z toho pak přes víkend platím. Ten rozdíl v kurzu není nic moc, pár korun, ale mě baví nedávat zbytečně bankám vydělat.
Revolut má na konverzi měn za nejvýhodnější kurz limit asi 25 tisíc Kč měsíčně. Nikdy jsem víc na cestování myslím nepotřeboval. Pokud potřebujete víc, platíte horší kurzy nebo využijte placených programů.
Podle mě spíš ne. Já používám bezplatný program Standard. Je to fakt úplně zadarmo, až se tomu občas divím.
Hlavní háček je v tom, že ačkoli jsou dražší programy účtovány za měsíc, ve skutečnosti se jejich objednáním zavazujete ke dvanácti měsíčním platbám. Když to chcete po měsíci zrušit, jsou tam velké pokuty.
Jeden čas jsem si platil program Premium kvůli zahrnutému cestovnímu pojištění a vyššímu limitu na směnu. Ale zrušil jsem to. Stálo to přes 2 stovky a ta cestovní pojišťovna byla nějaká holandská. V krizových situacích raději sázím na rodnou češtinu (nebo na prémiové pojištění typu Alpenverein).
Nebo kamkoli na cesty.
Co doporučuju udělat:
Hlavní výhody:
Karta přijde poštou v hezkém vysouvacím pouzdru
V prvním kroku se musí zadat telefonní číslo, protože to je
identifikátorem účtu
Do aplikace se musí vyfotit občanka, protože to je normální bankovní
účet
Největší výhoda Revolutu jsou fantastické směnné kurzy
Kdo chce, může si měnu konvertovat předem, nebo automaticky při
platbě nebo výběru
V aplikaci mám přehled, co jsem kde platil.
Na platbu přes internet (typicky ubytování) používám virtuální
kartu. Po platbě ji zase uzamknu.
Kdo kartu používá, může sám posílat pozvánky