Acigöl a Mekegöl

Dvě hořká jezera nacházející se poblíž města Karapinar, na silnici Konya Eregli, v centrální části Anatolie. Acigöl vypadá jako sopečný kráter, ale prý to kráter není. Mekegöl je sopečná kaldera. Voda je v jezerech hořká a slaná. Alternativní názvy jsou Aci Gölü a Meke Gölü.

Mezi oběma zajímavými místy prochází relativně hodně frekventovaná silnice. Acigöl je kousek od jakéhosi silničního odpočívadla, možná je tam i benzínka, každopádně tam je hospůdka a toalety. Do Acigölu se dá dorazit pěšky velmi snadno, je to blízko a "kráter" začíná hned vedle silnice. Dolů vede pohodlná cesta, které dole obtáčí celé hořké jezero. Roste tam pár vrb, jinak nic moc. Na svazích žijí želvy.

Do Mekegölu je to dál. My jsme to jeli na kole asi deset minut, takže pěšky to zabere minimálně hodinu. Cesta vede mezi ploty chránícími zalesňovací projekty. Jinak by okolí tvořila poušť, případně hodně vypasená step. Nad Mekegölem není z civilizace nic, jenom stará opuštěná (asi vojenská) budka. Na Mekegöl je úchvatný pohled, je to jakási ikona tureckých sopek. Natáčely se tu i nějaké filmy, které potřebovaly zajímavé exteriéry. Cesta nikam dál nepokračuje, je potřeba vrátit se na silnici.

K Acigölu a Mekegölu se lze dostat asi nejlépe autobusem na trase Konya - Eregli. Je potřeba požádat řidiče předem, aby u Acigölu zastavil, normálně tu nestaví, leda až v Karapinaru. Karapinar je tuctové turecké zemědělské městečko utopené v polopouštích. To znamená, že je tu jeden horší předražený hotel a hodní lidé. Dokážu si představit, že by zde cestovky mohly dělat zastávku na cestě, když mezi Antalyí a Kapadokií vozí turisty na fakultativní výlety. Teď to ale nedělají.


Acigöl


Mekegöl

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.