Aksaray

Větší město v centrální Anatolii. Centrum města je zajímavé hlavně tím, že zde probíhá normální život. Aksaray je nejčastějším výchozím bodem pro výlety do kaňonu Ihlara.

Mně osobně se v Aksaray líbilo z Turecka asi úplně nejvíc, určitě co se týká první cesty. Bylo to vlastně první "chudé" město, které jsem navštívil, tak asi proto. Hlavně se mi líbilo, jak se tu ještě drží tradiční řemesla a oděvy -- pekař chodí v bílém, kominík v černém, automechanici v montérkách. Všude na ulicích prodavači zeleniny s naloženými dvoukoláky, paní prodávaly jogurt a preclíkáři preclíky.

Autobusová nádraží jsou v Aksaray typicky dvě. Starý otogar leží na dvoře uzavřený mezi jakési baráky, vyjíždějí odsud minibusy. Velký nový otogar je asi dva kilometry za městem. Tam staví dálkové autobusy (nabírají benzín, řidiči odpočívají). Nový autobusák spojuje s městem pravidelný bezplatný servis bus, jak je v Turecku běžné.

Ubytování v Aksaray lze najít jenom v centru v několika málo hotelích. Na cestovatele tu fakt nejsou moc připraveni, takže hotelů je málo, konkurence nízká a ceny vysoké. Za tři lidi se nám podařilo uhádat pokoj ze 65 TL, ale smlouvali jsme dlouho. Normálně byla 65 TL cena za dvoulůžkáč. Ale to bylo v roce 2008, po letech bych čekal cenu vyšší.

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.