Aspendos

Ruiny akropole významného města z římského období a úžasně zachovalé římské klasické divadlo (možná nejzachovalejší na světě), ve kterém stále občas probíhají koncerty. Vstupné na běžnou prohlídku divadla a akropole stojí asi 130 Kč (10 YTL v roce 2008).

Většina turistů prý udělá tu chybu, že si z Aspendosu prohlédne pouze divadlo. To je sice nádherné (postavené z římského betonu, výborně zachovalé včetně jevištní části, což je neobvyklé), ale víc zajímavostí se dá vidět na kopci, tedy na akropoli. Zde nejsou památky tak hezky zachovalé, jako se zachovalo divadlo, ale i tak to stojí za vidění. Akropol je porostlá křovím a protkaná pěšinkami turistů a paseného dobytka. Monumentálně vypadá hlavně bývalá bazilika, dnes výrazně narušená.

Z místa bývalých hradeb je vidět i mohutný akvadukt vedoucí z kopců od řeky Koprülü. Akvadukt je na mnoha místech pobořený, ale i tak je to největší vodovodní stavba, jakou jsem snad kdy kde viděl. Protože jsme měli kola, jeli jsme se podívat na akvadukt i kus na sever od Aspendosu. Nevím, jestli bych to udělal, kdybych šel pěšky, protože to znamená nejméně 3 km cesty, ale možná jo, protože to za to stojí.

Jak se tam dostat

K památkám v Aspendosu naneštěstí nejezdí žádná dobrá pravidelná doprava, ale podle informací z Rough guide by měly existovat linky dolmuşů z Antalye a ze Side (cena asi pět lir). Pokud přímé dolmuşe neobjevíte, jeďte dálkovým autobusem na lince Manavgat - Antalya. Jestli to půjde, nechte si zastavit u Seldžuckého mostu přes Koprülü, to je odbočka z hlavní silnice na Aspendos. Kromě toho, že je most sám o sobě hezký (je nově opravený), jsou to odsud na Aspendos jen 3 km pěšky a cesta je v pohodě, vede po silnici podél řeky přes vesničku. Cestou je také rybí restaurace nad splavem (s Jeronýmem jí říkáme U šíleného šéfa, i když se asi ve skutečnosti jmenuje Belkis restoran). Do restaurace se možná dostanete s cestovkou, protože se sem často jezdí na plánovaný společný oběd.

Jestliže autobus u odbočky nezastaví, jeďte do Šeriku a odsud si na posledních 5 km vezměte taxíka. Pěšky by se to dojít dalo taky, ale cesta není příjemná (můžete zkusit stopovat). Přes Šerik taxíkem to doporučuju vzít na zpáteční cestě, protože možná na odbočce nebudou autobusy stavět. Můžete zkusit stopovat, lidi tu berou, ale hlavní silnice je široká a auta jezdí rychle.

Další možností, jak se do Aspendosu dostat, je koupit si předražený zájezd do Aspendosu od cestovky (místní cestovky bývají lacinější než fakultativní výlety od českých cestovek). Výlet bývá spojen i s návštěvou dalších antických památek v Side nebo Perge, případně i na Termessos.

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.