Termessos

Termessos je staré opuštěné řecké město vysoko převysoko v kopcích. Nejbližší město (asi 40 km) je přímořská Antalya, jižní moře je tedy nedaleko. Do Termessosu se dá dostat pouze půjčeným autem nebo s nějakou cestovkou. Lokalita je tak vysoko v horách, že sem žádné eMHáDéčko nejezdí.

Ačkoli jsem Termessos navštívil v pochmurném deštivém květnovém ránu, šlo určitě o jeden z mých nejlepších turistických zážitků z Turecka. Možná tomu deštivost a pochmurnost toho rána spíše přispěla, nevím.

Termessos se kromě archeologické lokality jmenuje i národní park, který zahrnuje okolní hory. Vjezd do národního parku je odbočka z hlavní silnice z Antalye někam na severozápad, asi do Burduru. Vstupné do parku se platí ještě dole, tuším, že to bylo 5 TL. V parku je úchvatná příroda typická pro středomořské hory, ale fakticky se nelze dostat jinam než na silnici vedoucí nahoru do Termessosu a potom do samotných rozvalin.

Rozvaliny jsou obrovské, jejich obchůzka mi trvala něco kolem 3 hodin a to jsem se moc neflákal. Auta nebo autobusy musejí končit na parkovišti, dál už se jde pěšky. Nezaznamenal jsem, že by se vybíralo další vstupné nebo parkovné, možná jenom v sezóně. Od parkoviště vede pěší stezka celkem příkře vzhůru. Dojde se k hradbám a potom k bráně (docela jsem byl rád, že mám hlavní výstup za sebou). Podle plánku se dají obejít nejzajímavější místa, která jsou ve vrcholové části v podstatě pohromadě. Nejúchvatnější je určitě amfiteátr. Zvláštní je tím, že má na pozadí hory, což ho činí mezi desítkami tureckých řeckých amfiteátrů jedinečným. Není největší, ale je tak velký, že se mi celý nevešel na jednu fotku širokoúhlého olympusu SZ-20. Dále jsou ve vrcholové partii zajímavé nepřístupné podzemní sklady, promenáda (stoa), agora a spousta různých staveb, hodně chrámů.

Na zpáteční cestu na parkoviště se nabízí druhá pěšina vedoucí kolem skal s různými jeskyňkami, skalními hroby a malbami.

 

Turecko > Turecká riviéra > Termessos

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.