Istanbul - Bospor

Turistické plavby po Bosporu vyrážejí z přístaviště Eminönü a staví takév Üsküdaru na asijské straně. Existuje delší a kratší varianta výletu po Bosporu. Fotky jsou jen z kratší varianty, která se otáčí už za druhým mostem (to je most Fatih Sultan Mehmet) a trvá asi hodinu a půl. Projížďka stojí 12 TL (asi 110 Kč v roce 2015).

Během projížďky komentuje turecký průvodce stavby, které jsou vidět na pobřeží. Jsou to často výstavní baráky, ale jak je celý výklad v turečtině, našinec z toho moc nemá. Je možné vyžádat si plánek a sledovat, kolem čeho jedete, ale kromě vládných budov a sídla bývalého sultána je to trochu o ničem, jak nemáme souvislosti. Zajímavý je podjezd dvou silničních mostů. Asi nejlepší podívaná je na pevnost rumeli na západním břehu Bosporu. Má velké věže, stojí u nejužšího místa Bosporu (proto hned vedle vede také most) a v minulosti evidentně svými děly účinně bránila nepřátelským lodím v průjezdu průlivem.

V závěrečné části plavby, poté co ještě jednou zastaví v Uskudaru, se loď vydá na obhlídku dívčí věže, Kız kulesi. Je to osamělá věžovitá stavba na malém ostrůvku uprostřed jižního vjezdu do Bosporu.

GPS pokladen a přístaviště v Eminonu: 41.01837, 28.97098

 

Turecko > Istanbul > Plavba po Bosporu

O Turecku: hlavní stránka - kam jet - proč dovolená v Turecku - doprava - ceny - peníze - počasí - ubytování - jídlo - výlety - o Turecku

Zájezdy: srovnání zájezdů do Turecka

Popis destinací: Antalya - Side - Kemer - Alanya - Belek - Bodrum - Fethiye - Marmaris - Kapadokie - Istanbul

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.