Asijská část Istanbulu

Asijská část Istanbulu je obrovská, žije v ní něco kolem miliónu lidí. Pro běžného cestovatele se ale zdejší oblast scvrkává na veliké urbanistické celky plné velkých domů, jedno autobusové nádraží, letiště a starou čtvrť Üsküdar.

Z Evropy do Asie vedou dva silniční mosty postavené vysoko nad hladinou Bosporu. Po mostě jezdí taxíky, dolmuşe a místní eMHáDéčko. Kromě toho se na druhý břeh dá dostat lodí, nejčastěji z centrální zastávky Eminonu.

V asijské části Istanbulu leží letiště Sabiha Gökçen. Jak se dostat na Sabiha Gökçen popisuji na stránce o Dopravě v Istanbulu.

Üsküdar

Üsküdar, ačkoli jde o místo s relativně starší zástavbou, nic super úchvatného nenabízí. Alespoň tedy v porovnání s evropskými částmi Istanbulu. Ale asi stojí za návštěvu, obzvlášť když se spojí s plavbou přes Bospor. V antickém období se toto místo nazývalo Chrisopolis a bylo založeno už v 7. století př.n.l.

Harem

Autobusové nádraží v asijské části Istanbulu leží na břehu Bosporu. Dá se sem dostat trajektem nebo přímo nějakým autobusem z hlavního Istanbulského otogaru, který leží v evropské části města. Ačkoli některé linky uvádějí jako startovní místo otogar Harem, ve skutečnosti často jezdí z evropského otogaru. Také se do blízkosti autobusové stanice dá dostat z asijského letiště Sabiha Gökçen autobusem E10.

Most přes Bospor

Přes Bospor vedou dva silniční mosty:

  1. Most Bogaziçi blíže městu
  2. a dále od města most Fatih Sultan Mehmet

Mám za to, že přes žádný z nich nelze přejít pěšky. Byla by to ostatně pěkná štreka, mosty jsou oba dlouhé přes kilometr.

 

 

Turecko > Istanbul > Asijská část

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.