Nakupování v Istanbulu

V celém Turecku je mnoho věcí výrazně levnějších než v Evropě, proto turisté nakupovat chtějí. Do Istanbulu se tedy jezdí také nakupovat. Sestavil jsem samostatnou stránku o tom, co v Turecku nakupovat, na které jsou další fotky. Tato stránka je přímo o nakupování v Istanbulu.

V Istanbulu nejvíc svádí Velký bazar. Velký bazar lze najít relativně snadno ve čtvrti Fatih. Ze Sultanahmetu se stačí vydat po tramvajových kolejích po hlavní ulici starého města Divan Yolu, a pak stačí na zřejmém místě odbočit doprava (na sever). Velký bazar je rozlehlá soustava zastřešených uliček a průchozích domů v horní oblasti staré části Istanbulu. Něco zde nakupují i místní, ale přišlo mi, že většina obchodů existuje jen kvůli turistům. Hodně se tu prodávají látky, obecně textil a starožitnosti. Co se týká textilu, tak tu není nejlevněji. Velký bazar se jmenuje Kapalı Çarşı, což znamená "krytý trh", podle toho, že má zastřešené uličky.

Mnohem lepší kšefty lze udělat v uličkách v okolí Velkého bazaru. Pokud jde o drobné podnikání, úžasné jsou uličky čtvrti Cağaloğlu pod Velkým bazarem směrem k Eminönü. Jsou tady uličky, ve kterých se všichni podnikatelé soustředí na jeden obor. Tak lze najít uličku klenotníků, uličku s galanterií, uličky s prodejem koženého zboží nebo žrací ulici.

Bazar s dobrotami jsme objevili poblíž Eminönü. Jmenuje se Misir Çarşisi, tedy "Egyptský trh" a je v něm k dostání všechno, čím je Turecko typické. Spousty oříšků, medu, karamelu a dalších cukrovinek. Hlavně tu mají na prodej lokum. Lokum je takové jako želé, lehce sladké, ale ne moc, obalené škrobem a moučkovým cukrem, aby se nelepilo. Problém Egyptského trhu jsou turisticky vyšponované ceny. Všude jinde nakoupíte za polovičku. Tady se vyplatí kupovat jenom vzorky na ochutnání.

Textil a oděvy je lepší nakupovat za Zlatým rohem v Beyoğlu, v oblasti kolem Taxim. Tam jsou normální obchody a ceny mají oproti Velkému bazaru průměrně nižší.

Nekupujte nic od pouličních prodavačů v okolí památek, zejména v Sultanahmetu, pokud ty šmejdy potom nechcete brzo zahodit. Prodávají například flétny ney a primitivní klarinety, jenomže ty prostě nehrají.

Hudební nástroje se dají nejlépe nakoupit v Beyoğlu. Kousek od Galatské věže jsou dvě uličky, ve kterých jsou jenom prodejny hudebních nástrojů. Kromě klasických evropských nástrojů tu mají turecké bubny, saazy, neye, balabány a podobné věci.

Istanbul dodržuje to, co je i v jiných tureckých městech velmi typické -- všechny obchody jednoho typu se soustředí v jedné ulici. Pamatujte na to. Je to prostě jinak než u nás, kdy se obchod snaží pozicovat tak, aby jeho konkurenti byli daleko. Tady zřejmě koncentrací obchodníci dávají najevo, že si věří, že mají lepší produkty než jejich konkurence.

Ceny v Istanbulu

Kromě zboží sem dávám i jiné ceny: TL znamená Turecká lira a v době sledování cen měla hodnotu asi 10 Kč. Kurs sice dávno neplatí, ale přidejte si v duchu nulu a máte to v českých korunách:

Ceny zboží

kožená peněženka 10 TL
vlněná šála 5 TL
slušné pánské kalhoty 15 až 25 TL
mikina 15 TL
svetr vlněný 30 TL
kožený pásek 20 TL
koženkový pásek 10 TL
plastové sluneční brýle 10 TL

Vstupné a doprava

Tokapi 30 TL
Agia Sophia 20 TL
Galatská věž 20 TL
Yerebatanská cisterna 20 TL
Modrá mešita zdarma
(obecně mešity zdarma)

Lístek na tramvaj a metro (nepřestupný) 1,50 TL
Žeton na trajekt 1,50 TL
Hodina internetu 1,50 TL
Turistický výlet na Bospor 9 TL

Ceny jídla

Iskender kebab 10 TL
Menu pro jednoho v restauraci 5 až 10 TL
čaj v restauraci 1 TL
Polévka (většinou čočková) 3 TL
Svačina ze sámošky 2 TL
Pomerančový džus 2,50 TL
Ayran (jogurtový nápoj) 1,45 TL za litr
Chleba 1 TL
Kilo okurek 2 TL

Ceny ubytování zmiňuji na stránce ubytování v Istanbulu.

 


univerzitní věž kousek od Velkého bazaru


vevnitř ve Velkém bazaru


všudypřítomné stánky s rychlým občerstvením fungují do noci


ryba v housce pod mostem v Eminonu


ředkvičky na trhu v Uşkudaru


značka DOLU znamená, že je plno


jedna z podobizen Atatürka


Velký bazar zvenku, když jsme prošli jedním obchůdkem


krmení holubů u mešity v Eminonu

nakupy-antalya-80824
kalhoty ve slevě


Toptan je důležité slovo. V mnoha obchůdcích v Istanbulu lze nakoupit jenom série, například košile po šesti (jedno S, dvě M, dvě L a jedno XL). Série se řekne Toptan. Jednu košili vám neprodají.


v neděli je velký bazar zavřený, šli jsme sem zbytečně

Další fotky jsou na stránce nakupování v Turecku.

Turecko > Istanbul > Nákupy

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.