Yerebatanská cisterna

Podzemní cisterna byla v Konstantinopoli postavená kdysi dávno v antických časech, konkrétně za císaře Justiniána v 6. století. Dnes je to hezká turistická zajímavost Istanbulu.

Vstup do cisterny je malý nenápadný domeček na Sultanahmetu, tedy v oblasti nejúžasnějších istanbulských památek. Jenom přes ulici od vstupu do Hagia Sophia. Vypadá to, že tahle atrakce  má děsně dlouhou frontu, ale docela to postupuje. Ti lidé ve frontě totiž musejí jenom sejít po schodech dolů. Vstupné 20 TL (2015)mi přišlo napřed drahé, ale pak mě překvapení z toho obrovského prostoru hned vedle centra starého Istanbulu překvapilo natolik, že návštěvy fakt nelituji. Otevřeno od 9:00 do 18:30.

Cisterna je obrovské podzemí se stropem podepřeným 336 mramorovými korintskými sloupy. Stěny má z antického betonu a v minulosti skutečně sloužilo jako zásobárna vody pro město. Nyní je prostor zatopený asi jenom do výše půl metru. Ve vodě plavou kapři. Nad vodou jsou pro turisty bytelné dřevěné chodníky s pevným zábradlím. Po chodnících se dá dojít až dozadu k medůzám, což jsou zvláštní patky sloupů v podobě medůz, které jsou navíc nepochopitelně otočené. Prostor je decentně osvětlen malými lampami u pat sloupů. Strop je tvořen klenbami vyskládanými z cihel. Některé sloupy jsou opravované a namísto původních patek mají betonové, což se dá poznat podle kónického tvaru. Pochází pravděpodobně z období restaurace cisterny před rokem 1987, kdy byla otevřena veřejnosti. U východu se ještě v podzemí nachází kavárna, asi předražená. Na povrch se vychází nedaleko od vstupu, ale v jiné ulici (Alemdar).

Yerebatanská cisterna (turecky Yerebatan Sarnıcı) se také někdy označuje jako Basilica Cistern. Asi podle toho, že se cisterna nachází vedle basiliky Agia Sophia. Od svého vzniku byla napájena vodou z Bělehradského lesa vzdáleného asi 20 km. Voda se vedla akvaduktem, jehož zbytky jsou ještě na jiných místech Istanbulu dobře zachovalé.

Souřadnice vstupu do cisterny jsou 41.008386, 28.977954. Ulice Yerebatan.

 

Turecko > Istanbul > Yerbatanská cisterna

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.