Muğla

Svérázné menší turecké město asi 20 km od pobřeží a 30 km od Marmarisu. Dá se tu poznat normální turecký život a projít se bludištěm vybílených starodávných uliček v horní části města.

Já jsem si Muglu vybral jako zástupce takového normálního městečka poblíž pobřeží (ale ne na pobřeží). Přiznávám se, že mám tahle městečka moc rád, protože se v nich dá ještě najít normální Turecký život. Tady v oblasti Egejské riviéry už je to co říct, protože na pobřeží už je moc turistických oblastí. Mugla (a Milas) jsou naštěstí ještě turismem nezasažené (a těžko říct, jestli vůbec někdy budou).

Mugla se skládá ze tří -- pro stará turecká města typických -- částí. Jednak je to staré město s uzounkými, bíle natřenými uličkami na svahu hlavního kopce, za druhé je to centrum s uličkami širšími a plnými řemeslného ruchu. Ty mám právě nejraději. A za třetí je to moderní město, v případě Mugly na jihu, s velkým kruhákem (u autobusového nádraží) a s moderní výstavbou.

V Mugle jsem strávil víc dnů, psal jsem tady a chodil do kopců. Tedy spíše do údolí mezi kopci. Vedle hlavního vrchu Mugly prochází takové zvláštní suché údolí s malým potůčkem, který se brzo ztrácí v kamení. Hned u vstupu do údolí mě upoutala značně vysoká protipovodňová hráz, takže předpokládám, že tu mají i přívalové deště. Pokud jde o obytování, v Mugle je asi šest hotýlků různé kvality, umístěných na přechodu centra a starých uliček. Ty nejlacinější jsou velmi laciné (jednolůžkáč za 15 TL na první noc, další noc za 10 TL), ale horší úrovně (společné turecké záchody, občas něco špinavé, obrtlíky místo zámků), takže to chce mít vlastní spacák. Na druhou stranu to má ale svoje značné kouzlo (staré prostory, původní vybavení). Nejdražší hotel, na hlavní moderní třídě, stojí 40 TL za jednolůžkáč.

Ve starém městečku mě upoutaly komíny, jejichž špičky jsou stavěné zvláštním způsobem, který jsem viděl jenom tady. Pravděpodobně jim tady v nějakém období hodně prší, a tak potřebují mít komíny chráněné.

Jak už jsem zmínil, nejvíc se mi líbila ta prostřední centrální část. Odhaduju, že byla založena někdy v 18. století. Je plná krámků, malých restaurací a drobných parčíků. Není to nic nóbl, občas je něco špinavé, některé uličky jsou proměněné ve skladiště a podobně. Ale lidé jsou tu velmi milí.

Z Mugly odjíždějí mikrobusy pravidelně do Milasu, Marmarisu, Denizli a na východ směrem k Fethii. Dobrý dopravní uzel. Centrum je od autobusáku vzdáleno asi 12 minut chůze.

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.