Letecky do Turecka

Obsah: Kdo do Turecka létá - Turecké aerolinie - Smartwings - Lowcosty z Německa - Chartery - Turečtí vnitrostátní dopravci - Turecká letiště - Bývávalo

Kdo do Turecka létá

  • Turkish Airlines
  • Pegasus Airlines
  • SmartWings do Antalye
  • České aerolinie už ne
  • Další lowcosty z Německa a Rakouska, například Pegasus airlines, Corendon
  • Další standardní aerolinky z Německa (Lufthanza, Turkish airlines)
  • Občas nějaký charter z Prahy

Turecké aerolinie - THY

Státní společnost Turkish Airlines (turecky Turk Hava Yollari, zkratka THY) je nejčastějším dopravcem mezi Čechami a Tureckem. Je to společnost velmi příjemná, mám ji rád. Možná je to kvůli výbornému jídlu, které se rozdává za letu, ale i jinak jsou THY v pohodě.

Turkish Airlines (THY) mají centrálu v Istanbulu. Na mnoho dalších tureckých letišť se dá dostat právě jenom s THY.

Zpáteční letenka do Istanbulu stojí s THY málokdy méně než 5 tisíc Kč (včetně poplatků), takže to není žádný lowcost, ale taky ne předražené. Jednosměrné lety (ne zpáteční) se moc nevyplácejí. Cenově výhodné jsou lety přestupní, když potřebujete do nějakého dalšího tureckého letiště. Kromě toho, že THY je často jediná společnost, která dopravu po takové trase vůbec zajišťuje, to ani není zas tak drahé. Sice existují ještě další vnirostátní lowcosty (např. Anadolu Jet), ale pokud přiletíte s THY do Istanbulu, je následující letenka slušně levná (kolem tisícovky na jeden let, samozřejmě je to potřeba koupit dohromady s tou z Česka). Například zpáteční přestupní jednosměrná letenka z Prahy do Antalye nebo do Kaiseri  (tedy celkem 4 lety) se dá sehnat kolem osmi tisíc Kč (včetně všech poplatků). S Turkish Airlines se dá také asi nejvýhodněji létat přes Istanbul do některých arabských zemí a do východní Afriky.

U společnosti Turkish Airlines mám velmi rád konfort, který poskytují i v ekonomické třídě.

Turkish Airlines mají web na adrese www.thy.com, případně českou verzi na www.turkishairlines.cz 

SmartWings - Travel Service

Linka Praha - Antalya zkoušela od roku 2011 létat každý den, ale při aktualizaci této stránky v roce 2015 už zase létá jenom v létě, konkrétně od 16. května do 16. října. Ceny letenek jsou srovnatelné s Turkish Airlines (takže kolem 8 tisíc zpáteční, s velkým předstihem mimo sezónu 5 a půl), ale je to bez přestupu, takže rychlé. Kupuje se na Smartwings. Předpokládám, že většinu letenek vykoupí cestovní kanceláře. (SmartWings je maloobchodní značka české firmy Travel Service).

Pegasus Airlines

Od léta 2014 létá z Prahy 2krát nebo 3krát týdně Pegasus Airlines. Z pražského letiště na istanbulské letiště Sahiba Goçken. Když se nakupuje brzo (psáno v dubnu 2014), dá se zpáteční letenka sehnat pod 3 tisíce. http://www.flypgs.com/en/

Lowcosty z Německa

Pegasus airlines http://www.flypgs.com/, létá například z Drážďan do Antalye

Sun Express http://www.sunexpress.com taky například z Drážďan do Antalye. Není tak laciný jako Pegasus airlines, ale je levnější než Turkish Airlines.

Corendon http://www.corendon.com/ taky například z Drážďan do Antalye.

Chartery

České cestovky do Turecka vozí své klienty charterovými lety. To znamená, že si cestovka objedná celé letadlo nebo jeho část a náklady účtuje klientům přímo v ceně zájezdu. Teoreticky se dá zařídit, že si můžete koupit jenom letenku bez toho, abyste kupovali také ubytování. Můžete to zkusit jednak přímo u cestovek, ovšem ty prodávají své charterové letenky jenom nerady a říkají si za ně nesmyslné ceny. Druhá možnost je zkusit koupit letenku u nějaké firmy, která prodává letenky přímo cestovkám nebo fyzickým osobám.

Co jsem ale zkoušel sehnat, tak je do dost bída. Netradiční způsob, jak se dostat do Turecka charterovým letadlem, je přes řecké ostrovy Rhodos, Samos, Chios nebo Kos a pak trajektem. To se hodí, pokud míříte do jihozápadní části Turecka. Cena charterové letenky například na Rhodos se v létě 2008 pohybovala kolem 3600 za jednu cestu (konečná cena). Šíleně vysoké ceny trajektů mezi Řeckem a Tureckem (kolem 30 euro za jednu cestu) této variantě ale ubírají na přitažlivosti, protože THY jsou pak jasně lacinější.

Turečtí vnitrostátní dopravci

Atlas jet http://www.atlasjet.com/

Pegasus Airlines létá i z Německa, ale také po Turecku http://www.flypgs.com/

Onur air létá uvnitř Turecka http://www.onurair.com.tr/

Sun Express létá velmi levně uvnitř Turecka.

Turecká letiště

kód letištěnázev letiště nebo město
ADAAdana
ADFAdiyaman
AJIAgri
ANKAnkara
AYTAntalya
BALBatman
BXNBodrum (Milas)
YEIBursa
DLMDalaman
DNZDenizli
DIYDiyarbakir
EZSElazig
ERCErzincan
ERZErzurum
ESKEskisehir
GZTGaziantep (Antep)
HTYHatay (Antakya)
IGDIgdir
ISTIstanbul Atatürk
SAWIstanbul Sabiha Gokcen
IZMIzmir
KCMK. Maras
KSYKars
ASRKayseri
KYAKonya
MLXMalatya
MQMMardin
MSRMus
NAVNevsehir
SSXSamsun
SFQSanliurfa (Urfa)
VASSivas
TZXTrabzon
VANVan

Pokud letíte přes Istanbul, téměř vždy budete využívat letiště Istanbul Atatürk, které leží na Evropském břehu Istanbulu. Druhé letiště Sabiha Gokcen leží na straně asijské, za Bosporem. Kdybyste náhodou přes Sabiha Gökçen cestovali, počítejte s tím, že přeprava na Sabiha Gökçen zabere nějaký čas a stojí nějaké peníze. Dá se tam dostat MHDéčkem (metrem, pak tramvají, pak lodí, pak autobusem, přibližně 2 hodiny, 6TL) nebo rovnou autobusem přes most (podrobnosti neznám) nebo taxíkem (1 hodina, 30TL, ve skupině levněji).

Igdir funguje od léta roku 2012, je hned pod Araratem (ideální pro někoho, kdo chce vyzkoušet cestu na Ararat nebo do Arménie).

Bývávalo

Do této části přesouvám texty o tom, co bylo od roku 2008 do 2012. Jak vidět, dost se to mění:

České aerolinie a Click4sky (bývávalo)

Asi je slušné zmínit i České aerolinie, které do Istanbulu létají za zhruba stejné ceny jako THY (tedy přinejlepším asi 4 a půl tisíce jednosměrná do Istanbulu, obvykle víc). Kromě toho, že mají český personál, není důvod s nimi létat.

Velmi zřídka se stávalo, že nějaký termín od ČSA propadne do "lowcostové" nabídky na Click4Sky. Od roku 2009 již Click4sky neexistuje.

České aerolinie přestaly v roce 2010 do Turecka létat (nedokázaly konkurovat) a Click4Sky nezávisle na tom zrušily. Do Antálie od roku 2011 létá SmartWings.

Skyeurope a další lowcosty (bývávalo)

Nízkonákladová společnost SkyEurope létala do Istanbulu z Bratislavy. Pokud se to kupovalo včas (ideálně pár měsíců předem), dalo se dostat zhruba na cenu 2 tisíce Kč za jednu cestu (včetně všech poplatků). Některé reklamní ceny bývaly ještě nižší.

Skyeurope v roce 2009 zkrachovalo.

Další lowcostoví přepravci mezi československem a Tureckem nefungují. Dobrý nápad je zkusit letět z Vídně nebo z některého německého města. Dobré ceny má Air Berlin. Obecně je ovšem hledání laciných letenek z Německa do Turecka určitým druhem magie. Létá to spíše z měst v bývalém západním Německu, protože v nich žije hodně Turků. Vyzkoušejte určitě společnost SunExpress (specializuje se na lety mezi Německem a Tureckem, létá hlavně do Izmiru), TUIfly a Condor.

Vizte též: Istanbul - doprava z letiště