Cesta z letiště v Istanbulu

Jak se dostat z různých letišť do centra Istanbulu. A zase zpátky.

Nové letiště

Níže uvedený návod jsem psal pro staré Atatürkovo letiště. Nové obrovské letiště u městečka Karaburun, které má od roku 2019 postupně převzít úlohu hlavního istanbulského letiště, je 25 km na severozápad od centra a nic o něm zatím nevím. Občas je označováno jako IGA, ale má převzít kód IST. Postupně k němu má být vybudováno metro, které ale zatím neexistuje.

Cestovné

Cestovné je nejlepší platit lítačkou zvanou Istanbulkart, kterou si na letišti lze koupit v automatu. Istanbulkart popisuji na stránce o dopravě v Istanbulu. Platí se za přestupy. Alternativou k istanbulkartě jsou žetony, ty ale vyjdou dvakrát dráž. Přes Istanbulkartu vyjde cesta z letiště do centra asi 40 Kč (2015).

Istanbulská letiště jsou 3:

  • Západní, dříve hlavní, nyní zvané "staré" v evropské části. Jmenuje se Atatürk Havalimanı a létají na něj velké aerolinky včetně Turkish Airlines.
  • Hlavní, velké severozápadní, nyní zvané "nové" v evropské části u Černého moře. Ještě nevím, jak se bude jmenovat.
  • Východní, na asijské části, zvané Sabiha Gökçen

Ze starého letiště Atatürk Havalimanı do centra

Nejlepší je využít metro a pak případně přestoupit na tramvaj. Letiště se nachází na západě Istanbulu na červené trati, která jede přes hlavní autobusové nádraží a končí na Yenikapı.

Stanice metra je na letišti v suterénu letištní budovy (musí se tedy z příletové haly dolů). Istanbulkarta nebo lístky se dají koupit těsně před turnikety. Hned naproti jsou bankomaty. Automaty berou bankovky.

Do centra se dá dostat s jedním přestupem na tramvaj, tedy na dva žetony (či na dvě pípnutí istanbulkartou). Přestupovat se dá na stanicích Zeytinburnu nebo na Aksaray (delší pěší přestup).

Nejlepší památky a ubytování se v centru Istanbulu vyskytují v relativně malém prostoru kolem tramvajové zastávky Sultanahmet. Při cestě do centra na Sultanahmet je tedy vhodné přestoupit na modrou linku tramvaje. Překvapivě se dá přestoupit na dvou různých stanicích (červené metro se s tramvají protíná dvakrát). Pravděpodobně je lepší přestoupit už na stanici Zeytinburnu než na stanici Aksaray - Yusufpaşa, protože celková cesta je pak kratší. Možná by to přes Aksaray bylo rychlejší, ale je tam docela dlouhý přechod mezi Aksaray a Yusufpaşa, na kterém se dá dokonce i bloudit. Takže přestupte na Zeytinburnu.

Chcete-li z letiště na Taksim, což je takové hlavní náměstí Istanbulu v Beyoğlu, nejlepší je jet červeným metrem na konečnou do Yenikapı a tam přestoupit na zelené metro.

Poslední metro z letiště vyjíždí ve 12 hodin v noci. Pak nevím, ale určitě fungují taxíky, možná noční autobusy.

Ačkoli to podle mapky dopravy Istanbulu vypadá, že kolem letiště jede ještě jedna linka (pobřežní vlak), ve skutečnosti je tato linka od letiště hodně daleko a snadno se na ni dostat nedá.

Taxikáři a provozovatelé dolmuší nabízejí na letišti odvoz do centra za nesmyslně vysoké ceny (přibližně 400 Kč na osobu).

To bylo letiště Atatürkovo, istanbulské hlavní. Na něj létají Turkish Airlines a další velké aerolinky. Většina lowcostů naopak létá na letiště Sabiha Gokçen.

Z letiště Sabiha Gokcen

Druhé istanbulské letiště Sabiha Gökçen leží docela daleko na asijské straně Istanbulu, takže z tohoto letiště do centra se musí přes vodu. Z letiště jezdí zhruba každou půlhodinu autobus E10 (či 10E) do Kadiköy ferry, což je velká autobusová stanice a přístav ještě v asijské části Istanbulu. Další autobus jedoucí po trase Sabiha Gökçen > Kadiköy je E11, jede ale jen ve dne. Oproti E10 by měl být rychlejší. Cesta autobusem E11 nebo E10 stojí 4,24 Liry (2016), bez ohledu na to, kde nastoupíte.

V Kadiköy je potřeba přejít do přístavu (zeptejte se na ferry, ferybot, ale je to fakt blízko), a přejet do centra. Nejčastěji se jezdí do Eminönü, což je přístav pod Sultanahmetem, starým městem.

Na letiště Sabiha Gokcen se cestuje stejným způsobem, akorát opačně. V Kadiköy je potřeba najít správně zastávku autobusu E10 nebo E11. Přes den v Kadiköy funguje informační cetrum.

Z letiště Sabiha Gokcen jezdí také autobus E4, který jede do evropské zastávky Levent. Tam už je zelené metro.

Využijete-li letištní autobusy Havataş, počítejte s cenou kolem 14 TL (2014). Mají oficiální monopol na zajíždění přímo na letiště. Ale zase vás doveze až na Taksim, což je jedno z center (Havas jezdí přes Bospor přes most).

Taxi ze Sabiha Gokcen na Taksim vyjde v přepočtu na naše asi tisícovku. Také tam jezdí přímé minibusy, které vyjdou asi na dvě stovky.

Další možnost je jet autobusem pouze ke stanici metra Kartal a tam na metro přestoupit. Metro jede také na Kadiköy. Nevyplatí se to ale finančně, protože metro stojí 1,70 a autobus lacinější nebude. Je to o něco rychlejší a pohodlnější, protože autobusy jedou z Kartalu ještě dlouho.

Sabiha Gökçen, podle které se druhé istanbulské letiště jmenuje, byla první turecká vojenská pilotka a adoptivní dcera Atatürka. Častý překlep je Sahiba Gokcen.

Z letiště na letiště

Přejezd mezi starým letištěm Atatürk a Sabiha Gokcen se dá přes den podniknout hromadnou dopravou (v noci nevím). Je to trochu komplikovanější popojíždění a jde o kombinaci výše zmíněných návodů, jak se z letišť dostat to centra. Ale bacha, je to dálka. Autem to je z letiště na letiště 70 km!

  • Na Ataturkově letišti do metra, jet na Zeytinburnu.
  • Přestoupit na tramvaj jedoucí na Eminonu.
  • Přejet lodí do Kadiköy (asijská část města).
  • Najít autobus E10 nebo E11 a dojet jím na Sabiha Gokcen.

To je nejpřímější postup, ale může kvůli mnoha přestupům vyjít draho - s istanbulkartou asi 10 TL (2016). Časově to i s čekáním na přestupy odhaduji na minimálně 3 hodiny. Nejdéle jedou autobusy E10 nebo E11.

Kdyby se náhodou stalo, že z Eminonu do Kadikoy nepojede brzo žádný trajekt, je potřeba dostat se do přístavu Karaköy (také na evropském břehu), což se dá buď pěšky (přejít most přes Zlatý roh a jít podél pobřeží na východ), nebo jet další tramvají do stanice Karaköy a odtud dojít do přístavu.

Při použítí dvou autobusů Havatas třeba přes Taksim by přejezd mezi letišti byl asi nejrychlejší. Cena asi 30 TL. Také předpokládám, že budou existovat busy pendlující mezi letišti. Víc nevím.

Poznámky

Nejspolehlivější wifi ve vnitřním transferovém prostoru starého Ataturkova letiště je u baru Eat&Go. Stačí si koupit vodu a na papírku dostanete heslo.

Vizte též: Letecky do Turecka


starý plánek istanbulského metra


automat na istanbulkart


starý automat na žetony


vchod do metra na starém letišti


domácí terminál starého Atatürkova letiště


stanice metra Otogar = hlavní autobusák


přestup na tramvaj na Zeytinburnu


istanbulské metro občas jezdí nad zemí


moje karta Istanbulkart


dobíjení istanbulkarty


metro na jedné z hlavních stanic Taksim

Turecko > Istanbul > Jak se dostat z letiště

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.