Jak se dostat z různých letišť do centra Istanbulu. A zase zpátky.
Pozor: všechny popisy cesty, které zmiňují Atatürkovo letiště, už nefungují, protože Atatürkovo letiště je od jara 2019 vypnuté. Musíte hledat informace o Novém letišti, případně o dalším letišti Sabiha Gökçen.
Nové obrovské Istanbulské letiště u městečka Karaburun od dubna 2019 převzalo úlohu hlavního istanbulského letiště. Je v Evropě, asi 30 km na severozápad od centra. Od starého letiště převzalo kód IST, ale nově už se nejmenuje Atatürkovo, ale prostě "istanbulské letiště". Je to největší letiště na světě. Postupně k novému letišti bylo vybudováno metro M11, takže už se nemusí jezdit taxíkem a autobusy.
Istanbulská letiště jsou 3:
Cestovné je nejlepší platit lítačkou zvanou Istanbulkart, kterou si na letišti lze koupit v automatu nebo na stánku. Istanbulkart popisuji na stránce o dopravě v Istanbulu. Od roku 2021 lze na letišti sehnat jen tak zvanou limitovanou Istanbulkartu, která se nemusí registrovat, ale je s ní cestování o polovinu dražší. Přes Istanbulkartu vyjde cesta z nového letiště autobusem do centra Istanbulu asi na 100 Kč (70 Kč v roce 2019).
Ceny udávám v korunách (protože v Turecku je velká inflace), ale samozřejmě musíte zaplatit tureckými lirami. Mělo by to v automatech už jít kartou (i českou), ale pokud by to snad nešlo, tak na letišti se dají liry vyměnit nebo vyzvednout v bankomatu (pozor na bankovní fígle, nenechat si to přepočítávat na koruny, pak je blbý kurz).
Krom toho od roku 2024 lze turniketem projít i s normální, klidně českou, bankomatní kartou. Jízdné je o pár korun dražší a nevyužije to přestupní tarif, ale je to extrémně jednoduché. Žádný doklad to nevydává, zpětně kontrolovat to umím jen podle odečtení částky z účtu.
Jsou v podstatě dvě možnosti.
Na nové letiště už vede metro (2023), takže celou cestu můžete jet metrem, ale se dvěma přestupy.
Na letiště jezdí autobusy společnosti Havaist. Havaist má stránku hava.ist, zatím jim teda moc nefunguje, ale je z ní zřejmé, kam to zhruba jezdí.
Chcete-li jet do starého centra, najděte si bus firmy Havaist jedoucí na Sultanahmet (číslo busu neznám, napište mi ho prosím). Stojí zhruba 80 Kč a jezdí každou půl hodinu, cesta může trvat až 2 hodiny (autobus v ucpaném Istanbulu), ale běžně trvá hodinu. Je výhodné platit ji istanbulkartou, kterou lze snadno koupit na letišti, ale lze také platit u řidiče normální platební kartou. Autobus začíná na letišti, staví v podzemí u nástupiště č. 16 a končí na Sultanahmetu mezi Modrou mešitou a Agia Sophia, takže skoro na metr přesně v samotném srdci historického Istanbulu.
Chcete-li jet do nového moderního centra, jeďte na Taksim. Jede každých 15 minut, cesta trvá až hodinu a půl, cena taky kolem 80 Kč.
Pokračujete-li dál z Istanbulu autobusem, jeďte na Otogar (hlavní autobusák). Cena asi 65 Kč, každých 20 minut, jede až hodinu a čtvrt.
Nejbližší stanice metra je v roce 2019 Başakşehir (Bašakšehir, Başakşehir Metrokent). Cesta na něj z nového letiště trvá tři čtvrtě hodiny, stojí asi 55 Kč a jede každou půl hodinu, v noci po hodině. Metro (linka M3) se dál platí istanbulkartou, takže peněžní úspora to nebude, ale může to být rychlejší.
Druhé istanbulské letiště Sabiha Gökçen leží docela daleko na asijské straně Istanbulu, takže z tohoto letiště do evropského centra se musí přes vodu. V podstatě vždy se na této cestě dostanete do přestupního uzlu Kadiköy na východním pobřeží Bosporu. Je to velká autobusová stanice a přístav ještě v asijské části Istanbulu.
Z letiště Sabiha Gökçen do Kadiköy jezdí v první řadě metro M4. Funguje od října 2022. Podle zpráv, které mám, je stanice metra na letišti zatím poněkud schovaná (možná aby lidé více jezdily taxíkem).
Do Kadoköy se dá dostat i autobusem. Zhruba každou půlhodinu jede autobus E10 (či 10E). Jiný autobus jedoucí po trase Sabiha Gökçen > Kadiköy je E11, jede ale jen ve dne. Oproti E10 by měl být rychlejší. Cesta autobusem E11 nebo E10 stojí asi 35 Kč, bez ohledu na to, kde nastoupíte.
V Kadiköy je potřeba přejít do přístavu (zeptejte se na ferry, ferybot, ale je to fakt blízko), a přejet lodí do centra. Nejčastěji se jezdí do Eminönü, což je přístav pod Sultanahmetem, starým městem.
Na letiště Sabiha Gokcen se cestuje stejným způsobem, akorát opačně. V Kadiköy je potřeba najít správně metro linky M4 (není to těžké) nebo zastávku autobusu E10 nebo E11. Přes den v Kadiköy funguje informační cetrum.
Z letiště Sabiha Gokcen jezdí také autobus E4, který jede do evropské zastávky Levent. Tam už je zelené metro.
Využijete-li letištní autobusy Havataş, počítejte s vyšší cenou kolem 14 TL (v roce 2014, tedy asi 140 Kč). Mají oficiální monopol na zajíždění přímo na letiště. Ale zase vás doveze až na Taksim, což je jedno z center (Havas jezdí přes Bospor přes most).
Taxi ze Sabiha Gokcen na Taksim vyjde v přepočtu na naše asi tisícovku. Také tam jezdí přímé minibusy, které vyjdou asi na dvě stovky.
Paní Sabiha Gökçen, podle které se druhé istanbulské letiště jmenuje, byla první turecká vojenská pilotka a adoptivní dcera Atatürka. Časté překlepy jsou Sahiba Gokcen, Sahiba Gocken apod.
Přejezd mezi novým istanbulským letištěm a asijským letištěm Sabiha Gokcen se dá podniknout:
V první řadě si uvědomte, že to je daleko. Autem to je z jednoho letiště na druhé letiště 90 km!
Já doporučuji tuto kombinaci přes Kadiköy (přístav, metro a autobusák na asijském břehu Bosporu):
To je nejpřímější postup. Časově to i s čekáním na přestupy odhaduji na minimálně 3 hodiny. Kdo chce rezervu, dá tomu hodin až pět.
Při použití dvou autobusů Havatas a Havaist třeba přes Taksim by přejezd mezi letišti byl asi nejrychlejší. Cena asi 240 Kč. Také předpokládám, že budou existovat busy pendlující mezi letišti, ale nenašel jsem o nich žádné informace, zejména protože velké istanbulské letiště je nové a nikdo nic neví.
Tato kapitola je od roku 2019 pravděpodobně zbytečná, nechávám ji tu, kdyby se přeci jen někomu hodila.
Nejlepší je využít metro a pak případně přestoupit na tramvaj. Letiště se nachází na západě Istanbulu na červené trati, která jede přes hlavní autobusové nádraží a končí na Yenikapı.
Stanice metra je na starém letišti v suterénu letištní budovy (musí se tedy z příletové haly dolů). Istanbulkarta nebo lístky se dají koupit těsně před turnikety. Hned naproti jsou bankomaty. Automaty berou bankovky.
Do centra se dá dostat s jedním přestupem na tramvaj, tedy na dvě pípnutí istanbulkartou. Přestupovat se dá na stanicích Zeytinburnu nebo na Aksaray (delší pěší přestup).
Nejlepší památky a ubytování se v centru Istanbulu vyskytují v relativně malém prostoru kolem tramvajové zastávky Sultanahmet. Při cestě do centra na Sultanahmet je tedy vhodné přestoupit na modrou linku tramvaje. Překvapivě se dá přestoupit na dvou různých stanicích (červené metro se s tramvají protíná dvakrát). Pravděpodobně je lepší přestoupit už na stanici Zeytinburnu než na stanici Aksaray - Yusufpaşa, protože celková cesta je pak kratší. Možná by to přes Aksaray bylo rychlejší, ale je tam docela dlouhý přechod mezi Aksaray a Yusufpaşa, na kterém se dá dokonce i bloudit. Takže přestupte na Zeytinburnu.
Chcete-li ze starého letiště na Taksim, což je takové hlavní náměstí Istanbulu v Beyoğlu, nejlepší je jet červeným metrem na konečnou do Yenikapı a tam přestoupit na zelené metro.
Poslední metro ze starého letiště vyjíždí ve 12 hodin v noci. Pak nevím, ale určitě fungují taxíky, možná noční autobusy.
stanice metra Otogar = hlavní autobusák
istanbulské metro občas jezdí nad zemí
Stránka aktualizována 4. 11. 2022
Vizte též: Letecky do Turecka
stanoviště autobusu č. 16 v mínus prvním podlaží nového istanbulského
letiště, odkud odjíždí autobusy Havaist na
Sultanahmet
stanoviště autobusů Havaist, které jedou na nové letiště, na
Sultanahmetu mezi Modrou mešitou a
Agia Sophia