Cesta z letiště v Istanbulu

Jak se dostat z různých letišť do centra Istanbulu. A zase zpátky.

Nové letiště

Nové obrovské Istanbulské letiště u městečka Karaburun od dubna 2019 převzalo úlohu hlavního istanbulského letiště. Je asi 30 km na severozápad od centra a zatím jsem na něm sám nebyl (aktualizace duben 2019). Od starého letiště převzalo kód IST, ale nově už se nejmenuje Atatürkovo, ale prostě istanbulské letiště. Je to největší letiště na světě. Postupně k novému letišti má být vybudováno metro, které ale zatím neexistuje, takže se jezdí taxíkem a autobusy.

Istanbulská letiště jsou 3:

  • Hlavní, velké severozápadní, nyní zvané "nové" nebo prostě Letiště Istanbul. Je v evropské části u Černého moře, asi 30 km od centra.
  • Východní, na asijské části Istanbulu, zvané Sabiha Gökçen
  • Západní, dříve hlavní, nyní zvané "staré" v evropské části. Jmenuje se Atatürk Havalimanı a už neodbavuje linkové lety, takže ho můžete zapomenou.

Cestovné

Cestovné se musí platit lítačkou zvanou Istanbulkart, kterou si na letišti lze koupit v automatu nebo na stánku. Istanbulkart popisuji na stránce o dopravě v Istanbulu. Přes Istanbulkartu vyjde cesta z nového letiště do centra Istanbulu asi 70 Kč (2019).

Ceny udávám v korunách (protože v Turecku je velká inflace), ale samozřejmě musíte zaplatit tureckými lirami, které se na letišti dají vyměnit nebo vyzvednout v bankomatu (pozor na bankovní fígle).

Z nového letiště İstanbul Havalimanı do centra

Jsou v podstatě dvě možnosti.

  • autobusem k nějaké zastávce metra nebo tramvaje a dál metrem nebo tramvají
  • autobusem přímo do centra

Protože na nové letiště ještě nevede metro (2019), stejně musíte jet aspoň část cesty autobusem.

Nejjednodušší je cesta autobusem. Na letiště jezdí autobusy společnosti Havaist. Havaist má stránku www.hava.ist, zatím jim teda moc nefunguje, ale je z ní zřejmé, kam to zhruba jezdí.

Chcete-li jet do starého centra, najděte si bus jedoucí na Sultanahmet. Má stát asi 80 Kč a jezdí každou půl hodinu, cesta trvá skoro 2 hodiny (autobus v ucpaném Istanbulu).

Chcete-li jet do nového moderního centra, jeďte na Taksim. Jede každých 15 minut, cesta trvá hodinu a půl, cena taky kolem 80 Kč.

Pokračujete-li dál z Istanbulu autobusem, jeďte na Otogar (hlavní autobusák). Cena asi 65 Kč, každých 20 minut, jede hodinu a čtvrt.

Nejbližší stanice metra je v roce 2019 Başakşehir (Bašakšehir, Başakşehir Metrokent). Cesta na něj trvá tři čtvrtě hodiny, stojí asi 55 Kč a jede každou půl hodinu, v noci po hodině. Metro (linka M3) se dál platí istanbulkartou, takže peněžní úspora to nebude, ale může to být rychlejší.

Z letiště Sabiha Gokcen do centra

Druhé istanbulské letiště Sabiha Gökçen leží docela daleko na asijské straně Istanbulu, takže z tohoto letiště do centra se musí přes vodu. Z letiště jezdí zhruba každou půlhodinu autobus E10 (či 10E) do Kadiköy, což je velká autobusová stanice a přístav ještě v asijské části Istanbulu. Jiný autobus jedoucí po trase Sabiha Gökçen > Kadiköy je E11, jede ale jen ve dne. Oproti E10 by měl být rychlejší. Cesta autobusem E11 nebo E10 stojí asi 35 Kč, bez ohledu na to, kde nastoupíte.

V Kadiköy je potřeba přejít do přístavu (zeptejte se na ferry, ferybot, ale je to fakt blízko), a přejet lodí do centra. Nejčastěji se jezdí do Eminönü, což je přístav pod Sultanahmetem, starým městem.

Další varianta je jet stejným autobusem pouze na stanici metra Kartal a tam přestoupit na metro. Je to o něco rychlejší a pohodlnější, protože autobusy jedou z Kartalu ještě dlouho. Metro potom jede také na Kadiköy. Nevyplatí se to ale finančně, protože metro stojí asi 10 Kč a autobus je i na kratší úsek za stejnou cenu.

Na letiště Sabiha Gokcen se cestuje stejným způsobem, akorát opačně. V Kadiköy je potřeba najít správně zastávku autobusu E10 nebo E11. Přes den v Kadiköy funguje informační cetrum.

Z letiště Sabiha Gokcen jezdí také autobus E4, který jede do evropské zastávky Levent. Tam už je zelené metro.

Využijete-li letištní autobusy Havataş, počítejte s vyšší cenou kolem 14 TL (2014). Mají oficiální monopol na zajíždění přímo na letiště. Ale zase vás doveze až na Taksim, což je jedno z center (Havas jezdí přes Bospor přes most).

Taxi ze Sabiha Gokcen na Taksim vyjde v přepočtu na naše asi tisícovku. Také tam jezdí přímé minibusy, které vyjdou asi na dvě stovky.

Sabiha Gökçen, podle které se druhé istanbulské letiště jmenuje, byla první turecká vojenská pilotka a adoptivní dcera Atatürka. Častý překlep je Sahiba Gokcen.

Z letiště na letiště

Přejezd mezi novým istanbulským letištěm a asijským letištěm Sabiha Gokcen se dá podniknout:

  • kombinací dvou městských autobusů
  • kombinací metra a dvou autobusů, popř. jeden úsek lodí
  • taxíkem

V první řadě si uvědomte, že to je daleko. Autem to je z letiště na letiště 90 km!

Já doporučuji tuto kombinaci přes Kadiköy (přístav, metro a autobusák na asijském břehu Bosporu):

  • z nového letiště jet autobusem na Kadiköy (asi 100 Kč, 90 minut).
  • v Kadiköy najít autobus E10 nebo E11 a dojet jím na Sabiha Gokcen (asi 35 Kč, 45 minut)

To je nejpřímější postup. Časově to i s čekáním na přestupy odhaduji na minimálně 3 hodiny.

Při použití dvou autobusů Havatas a Havaist třeba přes Taksim by přejezd mezi letišti byl asi nejrychlejší. Cena asi 240 Kč. Také předpokládám, že budou existovat busy pendlující mezi letišti, ale nenašel jsem o nich žádné informace, zejména protože velké istanbulské letiště je nové a nikdo nic neví.

Ze starého letiště Atatürk Havalimanı do centra

Tato kapitola je od roku 2019 pravděpodobně zbytečná, nechávám ji tu, kdyby se přeci jen někomu hodila.

Nejlepší je využít metro a pak případně přestoupit na tramvaj. Letiště se nachází na západě Istanbulu na červené trati, která jede přes hlavní autobusové nádraží a končí na Yenikapı.

Stanice metra je na starém letišti v suterénu letištní budovy (musí se tedy z příletové haly dolů). Istanbulkarta nebo lístky se dají koupit těsně před turnikety. Hned naproti jsou bankomaty. Automaty berou bankovky.

Do centra se dá dostat s jedním přestupem na tramvaj, tedy na dvě pípnutí istanbulkartou. Přestupovat se dá na stanicích Zeytinburnu nebo na Aksaray (delší pěší přestup).

Nejlepší památky a ubytování se v centru Istanbulu vyskytují v relativně malém prostoru kolem tramvajové zastávky Sultanahmet. Při cestě do centra na Sultanahmet je tedy vhodné přestoupit na modrou linku tramvaje. Překvapivě se dá přestoupit na dvou různých stanicích (červené metro se s tramvají protíná dvakrát). Pravděpodobně je lepší přestoupit už na stanici Zeytinburnu než na stanici Aksaray - Yusufpaşa, protože celková cesta je pak kratší. Možná by to přes Aksaray bylo rychlejší, ale je tam docela dlouhý přechod mezi Aksaray a Yusufpaşa, na kterém se dá dokonce i bloudit. Takže přestupte na Zeytinburnu.

Chcete-li ze starého letiště na Taksim, což je takové hlavní náměstí Istanbulu v Beyoğlu, nejlepší je jet červeným metrem na konečnou do Yenikapı a tam přestoupit na zelené metro.

Poslední metro ze starého letiště vyjíždí ve 12 hodin v noci. Pak nevím, ale určitě fungují taxíky, možná noční autobusy.

Stránka aktualizována 6. 4. 2019

Vizte též: Letecky do Turecka


starý plánek istanbulského metra


automat na istanbulkart


starý automat na žetony


vchod do metra na starém letišti


domácí terminál starého Atatürkova letiště


stanice metra Otogar = hlavní autobusák


přestup na tramvaj na Zeytinburnu


istanbulské metro občas jezdí nad zemí


moje karta Istanbulkart


dobíjení istanbulkarty


metro na jedné z hlavních stanic Taksim

Turecko > Istanbul > Jak se dostat z letiště

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.