Ararat

Vyrazil jsem si na výlet pod horu Ararat. Ararat je nejvyšší hora Turecka, Turci ji nazývají Ağrı Dağı (tedy nějak jako [áry dáy]). Arméni říkají Araratu přibližně "Masis" a Kurdové Čijaje Agiri, takže do češtiny přišel jeho název pravděpodobně z nějakého jiného biblického jazyka. Ararat je vysoký 5137 nad mořem. Kousek za Araratem končí Turecko, je to tady velmi na východě.

Masiv Araratu má dva vrcholy. Malý Ararat je poznání menší než velký Ararat (Büyük Agrı Dağı). V pohledu od severozápadu, od Iğdiru, není malý Ararat vůbec vidět, protože je až za velkým. On tedy není většinou vidět ani ten velký, protože je po většinu času zahalen v mracích. To ostatně můžu potvrdit, protože se mi během tří dnů, co jsem se potuloval v okolí, podařilo vyfotit Ararat bez mraku jenom jednou a to ještě náhodou.

Dvě větší města v podhůří Araratu jsou Iğdir na severozápadě a Dogubayazıt na jihozápadě. Častým cílem turistů je v okolí také palác Işak Paşa Saray.

Lézt nahoru na Ararat jsem se nepokoušel, protože nejsem blázen. Jednak bych potřeboval vysokohorskou výbavu, nějakou společnost, pár dnů na cestu, aklimatizaci, povolení, místního průvodce a lepší fyzičku. I pro zkušené alpinisty bývá výstup na Ararat náročnější oříšek. Celkem zábavně je cesta na Ararat popsána v knížce Chomout trojského koně od Jana Šťovíčka.

Výstup na Ararat se začíná v kurdské vesnici Eliköy 2200 m n.m. První den výstupu se obvykle končí v základním táboře v Zeleném kempu (Yeşil camp) 3200 m n.m. Další výstup je obvykle na dva dny.

Informace 2019

Za 70 € se prý na Ararat dá dostat, dává se to prý jako úplatek vojákům. V posledních čtyřech letech se na Ararat vůbec nechodilo, protože byla válka v Sýrii (sice je Sýrie daleko, ale asi se zvýšila bezpečnostní opatření). Od letoška se tam zase chodí, ale nějak pololegálně.

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.