Bagras Kalesi

Bagras Kalesi je starý křižácký hrad na půl cesty mezi Antakií (Hatay) a pobřežním městem Iskenderun (turecká Alexandrie). Byl postaven v době křižáckých válek, kdy strážil přechod hor mezi Kilikií a Sýrií. Hrad stojí nad vesničkou Bagras, do které se dá dostat po 5 km dlouhé silničce od křižovatky Bagras kavšak (kavšak = křižovatka). Na křižovatce staví minibusy z Hataye, po silničce se pak dá jít pěšky nebo stopovat. Cestou roste obrovská spousta moruší, granátových jablek a mišpulí. Okolí je zemědělské a krásně zelené (podhůří s dostatkem vláhy). Políčka krásně obdělávaná, inu Turecko.

Hrad samotný je samozřejmě úchvatný. Není stavěný jako české hrady, ale jako hrady křižácké. Zatímco české hrady se snaží návrší kopce pečlivě ohradit, křižácký hrad se snaží kompletně obestavět obestavět. Zdá se mi, že zde architekt sledoval hlavní cíl vytřískat z návrhu co nejvíce užitečného prostoru, to jest síní, místností, chodeb, skladů, atd., i s rizikem horší bránitelnosti celého hradu. Tenkrát ovšem nebyla děla, tak si to mohli dovolit. Zranitelnost zdí byla kompenzována jejich fascinující mohutností. (Křižácký hrat v Harranu je stavěn velmi podobným stylem).

Hrad začal být budován v 7. století, ale nejvíc ho postavili Křižáci v 12. století. Postupně byl byzantský, pak ho dobyli Arabové, pak Křižáci, pak Seldžuci.

Na hradě se dá v pohodě a v suchu přespat, akorát tu není moc voda (musí se do zavlažovacích trubek dolů do sadů). Dal by se tady v suchu ubytovat regiment (na to byl hrad vlastně navržen), i když jsou zdi už mnohde rozpadlé. V neděli odpoledne přišli grilovat mladí Turci, bylo jich asi dvacet, v horní kapli si postavili gril (takže žádné ohniště) a zůstali až do deseti večer. Je to tady pro ně asi oblíbené piknikové místo.

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.