Çıralı

Čirali (psáno též někdy Chirali) není ani vesnička, je to prostě pláž u ústí dvou říček mezi horami s mnoha zahradními hotýlky, dvěma prodejnami a s asi pěti otevřenými hospůdkami. Moc pěkné místo, extrémně klidné, na ubytování dražší až nejdražší. Skoro nic se tu nesmí, protože široko daleko leží národní park. Fantastickým toto místo dělá blízkost dvou špeků - vývěvů zemního plynu zvaných Chiméra a zříceninami starověkého města Olimpos.

Do Çirali se dá dojet vlastním autem a jinak jenom složitě: mikrobusem, stopem nebo na kole. Odbočka na hlavní silnici mezi Kemerem a Fethií je dlouhá asi 7 km a křižovatka je už dost vysoko v kopci. Zpočátku vede dost malebným údolím říčky.

Druhá silnice jižnějším údolím přes obec Belen nebo Yazır, která do této oblasti vede, ve skutečnosti končí nad byzantskými ruinami Olimpos a dál nepokračuje. Ale dá se to dojít pěšky.

V Čirali jsou dvě půjčovny kol. Ceny smluvní.


V Çıralı jsme bydleli v zahradním hotelu Yıldız Pension. Přestože byl dražší (mimo sezónu 100 TL za dvoulůžkáč a noc, v sezóně 180 TL za dvoulůžkáč a noc; 2016), moc se nám tam líbilo. Hlavně zahrada s pomeranči a avokády.

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.