Chiméra

Chiméra, plameny Yanartaş

V Chiméře zemní plyn přirozeně proniká na povrch v několika místech, které dnem i nocí už odnepaměti hoří. Vypadá to jako holá kamenitá stráň s několika ohništi. Všechny stromy, které by vyrostly příliš blízko, shoří. Vstupné stojí (po přepočtu) asi 50 Kč. Po zaplacení vstupného se jde ještě hodně do kopce po mnoha schodech (těžko říct, zda schody v chůzi pomáhají).

Na Chiméru se hodně chodí večer, kdy jsou plameny dobře vidět. Přes den vidět skoro nejsou (asi jako když si doma pustíte sporák nebo přesněji v laborce burnsenův kahan se zavřenými spodními záklopkami). V noci určitě doporučuji teplé oblečení a baterku, bez ní je to dost o hubu, hlavně cestou dolů. Od pokladny k plamenům se jde do kopce přibližně ještě 20 minut.

Kromě relativně navštěvovaného souplamení asi kilák nad úpatím se dá pravděpodobně cestou dál nahoru dojít  i k dalším hořícím vývěrům zemního plynu, aspoň tak to vypadá na mapě. Tuhle cestu jsme ale nepodnikli. Při druhé cestě po osmi letech jsme si raději vzali kytaru a hodinu jsme u ohně hráli. Když vyjde měsíc, odráží se od moře. Celou dobu cestou nahoru moře vidět není, ale přímo od plamenů už ano, asi protože tu nejsou stromy.

Těsně pod lokalitou plamenů stojí nějaké ruiny byzantského kostela. GPS plamenů: 36.43146, 30.45597

Chiméra, Čirali a Olimpos leží 25 km jižně od letoviska Kemer. Dojet se tam musí přes hory. Turecky se místům s plameny říká Yanartaş (čte se janartaš).

 

 

 

Turecko > Turecká riviéra > Chiméra

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.