Vesnice Cumalıkızık

Jedna z více podobných vesnic poblíž velkého města Bursa. Vybrali jsme si ji k návštěvě v podstatě náhodou, když jsme prostě chtěli vidět nějakou tureckou vesnici v severozápadním Turecku.

Ve vesnici Cumalikizik je hodně starých malebných domů a příjemné okolí plné zahrad, sadů a lesa. Je to taková malebná vesnička, která kdyby byla třeba v Čechách, tak do ní budou pořádat zájezdy cestovky. Tady v Turecku je ale normální a jenom trošku nadprůměrně malebná. Zajímavou z ní dělá to, že je docela dobře dostupná z centra Bursy eMHáDéčkem. Jede sem autobus 22A, stojí 2 TL. Takže je to výborný cíl půldenního výletu.

V Cumalikiziku se dá ještě do určité míry vidět normální zemědělský život. Všímal jsem si věcí, které mám hluboko uložené v paměti, že se vyskytovaly ještě v sedmdesátých letech v Českém středohoří, jako třeba způsob dláždění uliček kamenem, odtokové strouhy, vázání bylin. Nad vesnicí je zajímavá zemědělská krajina, která postupně přechází v les, který pokrývá pohoří Uludağ. Zajímavý mi přišel pouliční prodej ryb (asi jsme měli štěstí) a ukončení výuky ve škole (spousta dětí na návsi).

Název se správně píše s tvrdými I jako Cumalıkızık. Protože se ale to tvrdé i špatně píše na české klávesnici, píšu to obvykle s měkkými i. Wikipedie na stránce Bursy chybně udává zápis Cumalikaze.

Další fotky z Cumalikiziku jsou také na stránce kytek.

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.