Bursa

Bursa je velké dvoumiliónové město v severozápadní části Anatolie, relativně blízko Istanbulu. V Burse bylo první hlavní město Osmanské říše, jsou zde pochováni první sultáni.

Hlavním důvodem, proč jsem navštívil Bursu, byla touha poznat co nejprůměrnější turecké město. Je teda pravda, že jsme také chtěli do hor na Uludağ, ale sázka na průměrnost se vyplatila. Bursa je ještě relativně blízko Istanbulu, aby tady bylo všechno v pořádku a naprosto po evropském způsob, ale už je kousek víc na východě, aby to zase nebyla taková echt Evropa, jako je ještě Istanbul.

Bursa leží v širokém údolí mezi horami, docela daleko od moře. Z hor stékají prudké bystřiny, díky nimž je město docela zelené a milé. Město vyplňuje celé velké údolí od úpatí k úpatí. Většina domů je klasická dvou- nebo třípatrová turecká zástavba, prostě činžáky s ulicemi. Jenom v historickém centru Hisar a kousek kolem jsou domy menší a starší.

Doprava v Burse

Autobusové nádraží (otogar) je v Burse relativně velmi daleko od centra, na severním okraji nížiny. Přitom historické jádro je na jižním okraji nížiny. Z otogaru jede do centra autobus číslo 38. Nejrušnější část Bursy se jmenuje Heykel. Takže na Heykelu je dobré z autobusu vystoupit. Městské autobusy v Burse mají jednu obrovskou zvláštnost a totiž že jezdí dokola. Například na Heykelu neexistuje žádná zastávka v protějším směru, protože v protějším směru ta linka prostě nejede. Takže kdo jede městským autobusem z Otogaru do centra a chystá se vystoupit na konečné, tak má smůlu, protože konečná je opět na otogaru. Je potřeba uhodnout, kde už je centrum, a tam vystoupit. Jmenuje se to tam Heykel.

Cena dopravy, namátkou:

  • lístek na autobus nepřestupný 2 TL
  • dolmuş na teleferic (lanovka do hor) 3 TL jedna jízda
  • lanovka na pohoří Uludağ 15 TL zpáteční

V Burse je jakési metro, jezdí po jedné trase od západu k východu, ale protože míjí historické centrum, neměl jsem příležitost jím cestovat.

Zajímavá místa

Historické centrum s hradbami se jmenuje Hisar, ale překvapivě v něm není vůbec nic zajímavého, jenom malé domy, jinak tam chcípnul pes. Za vidění stojí jenom okolní hradby, brána a samozřejmě hodinová věž. Kolem věže je park, do kterého se chodí na vyhlídku. Z vyhlídky je konečně patrné, kde těch 1,8 miliónů lidí bydlí. Všude kolem. V parku taky stojí mauzoleum Osmana Gaziho, prvního tureckého sultána. Někteří turisté z Bursy poznají jen toto místo, neboť je sem cestovky vozí na výlet jenom na tu vyhlídku (a pak ještě možná k Zelené mešitě).

Čtvrť Heykel, moderní oblast kousek na východ od Hisaru, je živější než Hisar a představuje skutečné centrum města Bursa. Heykel je kromě mešit zajímavý výskytem starých obchodních dvorů, které se nazývají hány. Takže třeba Koza Hani nebo Emir Bey Hani. Hány vypadají skoro jako karavanseraje, ale jsou větší. Uprostřed mají dvůr a kolem budovy jednoho stylu, v patře s podloubím, do kterého se dá jít. Na dvoře obvykle rostou hezké kytky nebo tam jsou židličky restaurací. Hány byly v minulosti používány jako tržiště a burza hedvábí. Bursa se výrobou hedvábí proslavila. Ještě dnes jsou v hánech v podloubích na prodej velké balíky hedvábí, ale čert ví, jestli je tady koupě výhodná (skoro bych si tipnul, že ne, ale nevím).

Kolem hánů se v přilehlých uličkách až po Heykel nachází tržiště. Nejvýznamnější tržní ulice je Uzun Çarşi, kterou dokonce celou zastřešili, aby se jim tam v ní lépe obchodovalo. Uzun Çarşi je dobrá i na procházku, protože se z ní dá vejít do všech Hánů. Dál nad tržištěm je hezký a živý park Koza Parki, který přiléhá k nejrušnější ulici Atatürk caddesi. Na Atatürk caddesi staví všechny místní autobusy a kousek dál i dolmuşe na všechna možná místa v Burse a okolí.

V Burse jsou zajímavé dvě mešity. Jednak největší stará mešita Ulu Camii. Její návštěvu doporučuju hlavně kvůli krásné kaligrafické výzdobě. Napočítal jsem tu přes deset různých kaligrafických stylů, ale určitě jich bude víc. Uprostřed mešity je také hezká fontánka. Ulu Camii stojí u Koza Parki, v centru (tedy v Heykelu). Naopak druhá významná mešita, Yeşil Camii, tedy zelená mešita, stojí notný kus cesty od centra Bursy na východ. Musí se i překročit bystřina (může se po zajímavém mostě Irgandi). Yeşil Camii je zajímavá svou výbavou ze zelených a modrých dlaždic. Já jsem na této mešitě nejvíc ocenil útulnost. Vevnitř jsem nefotil, ale je to tam prostě takové milé. Zvenku tolik zajímavá není, má šest výklenků (jakoby kaplí), postavená po roce 1414. Nedaleko Yeşil Camii je hrobka Yeşil Türbe, do které se dá dostat a prohlédnout si sarkofágy nejstarších sultánů. Zajímavé to je hlavně asi pro Turky, mě to moc neoslovilo. Kolem Yeşil Cammii a Türbe je hodně turistických restaurací, asi sem cestovky vozí na jídlo vopižury (své klienty). Kousek dál jsem si koupil flétnu "ney" u celkem solidně vypadajícího výrobce v domě nadepsaném jako "Ney house".

Výlety po okolí Bursy

Nejzajímavější vesnice v okolí Bursy je Cumalikizik. Půldení i delší výlet se dá podniknout do hor na Uludağ. Podle fotek jsem na netu našel zajímavě vypadající městečko Gölyazı asi 45 km západně od Bursy. Je postavené na poloostrově vybíhajícím do jezera Uluabat. Asi by stálo za výlet, protože ty fotky se starými domy byly působivé, ale sám jsem tam nebyl.

Ubytování v Burse

Ubytování je v Burse soustředěno do čtvrti nad Heykelem, tedy přesněji mezi Heykelem a Hisarem, v okolí ulice Maskem caddesi. Zajímavé je, že jinde v Burse hotely ani jiné ubytování nejsou, prostě jsou tu všechny hotely na jednom fleku v asi pěti ulicích. To je pro Turecko typické. Vyzkoušel jsem dva pravděpodobně nejlevnější penziony, mimo sezónu stál dvoulůžkáč 40 TL na noc (2010). Byly to hotely Uğul a Günes. V roce 2014 stál dvoulážkáč už 70 TL, což je docela dost, vzhledem k nízké úrovni penzionu Güneş (společné sprchy, turecké záchody). Proto jsme se přesunuli z bláta do louže, tedy konkrétně do hotelu Petek. Cena také 70 TL (2014), ale pokoje jednoduché, naštěstí se sprchou na pokoji. Další ubytování jsem se snažil najít přes AirBnB, ale je divně drahé, nebo daleko od centra.

V penzionu Günes jsme potkali "učitele Ahmeda". Teacher Ahmet má email joerdem@gmail.com. Je to starší pán, ředitel lycea, který nemá rodinu, a tak má čas povídat si s turisty a ukazovat jim Bursu. Baví ho to. Je zajímavé si s ním povídat (umí dobře anglicky a německy), od třetího dne už to možná trochu leze na nervy. Dobře se orientuje ve zdejších kulturních událostech, takže nás navigoval na dervišské tance, do čajoven, kde se zpívalo, a ke zdejšímu výrobci nástrojů. Podle toho, co říkal v roce 2014, už v penzionu Güneş nebývá, protože se zhoršil. Je velká šance potkat ho na dervišských tancích.

Kultura v Burse

Zpěváci se obvykle v různých čajovnách u tržiště scházejí po šesté, dalo by se to najít podle zvuku saazů a bubnů. V čajovně se platí pouze za čaj. Je velmi zajímavé poslechnout si opravdu lidové písně.

Dervišské tance se odehrávají v rekonstruovaném objektu Karabaş Veli na ulici 5. Çardak Sokak. Je dost těžké to najít, protože uličky jsou křivolaké v Googlích mapách trochu špatně zakreslené. Je to takový dům s parčíkem nebo předzahrádkou s lavičkami. Tancuje se obvykle každý den od osmi večer. Diváci - muži sedí dole, ženy nahoře. Tancují muži, prý pokaždé jiní. Dervišský tanec spočívá v dlouhém točení se dokola, přičemž se točí víc lidí najednou a různě při tom pomalu mění rozestavění. Taky se tam vstupné neplatí.

V Burse je nejhezčí obyčejný život, proto památky popisuju jenom zběžně. Procházka v ulicích a pozorování obchůdků je samo o sobě dobrou zábavou. V Burse se stejně jako ve většině Turecka obchody jednoho druhu soustředí do jedné čtvrti nebo ulice. V Burse obzvlášť doporučuji prodejce nožů, prodávají celkem solidní nože z místní výroby.

Doprava do Bursy

Do Bursy se dá dostat z Istanbulu autobusem. V Istanbulu autobus vyjíždí z Istanbulu z centrálního otogaru, dlouho stojí ve druhém otogaru v asijské části Istanbulu (Harem) a lístek stojí 17 TL (přes agenturu 20 TL), tedy asi dvě české stovky. Autobus je příjemný a část své trasy u Yalova absolvuje přes záliv trajektem. Dohromady to trvá asi 4 hodiny. Končí na autobusovém nádraží na severním okraji Bursy. Pravidelné spoje jezdí také do Izmiru (asi 6 hodin cesty) a do Ankary.

V květnu roku 2010 vypukla v Burse veliká sláva, protože místní klub Bursa Sport vyhrál tureckou fotbalovou ligu. Z Bursy údajně pochází jídlo iskender kebab, protože Iskender (turecky Alexandr) je název restaurace, ze které pochází. Jednou jsem si tam iskender kebab dal. Byl předražený (17 TL) a docela dobrý. Žádný zázrak, ale co už bych chtěl.

 

bursa-5354-teacher-ahmetbursa-60216-derviske-tancebursa-70232-hotel-petek

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.