Doğubayazıt

Doğubayazit leží v podhůří Araratu. Je to malé město, na zdejší poměry nejvýchodnějšího Turecka ovšem celkem velké centrum. Doğubayazit je důležité výchozí místo pro cestování na Ararat. Nějaké podrobnosti o tom, jak na Ararat vystoupit, se dají najít v Sorrelově knize "Chomout trojského koně".

Město je velmi jednoduché, bez zásadních památek, takže nemá cenu ho moc popisovat. Jediná opravdu super památka leží asi 5 km jihovýchodně od města: Işak Paşa Sarayı. Dá se tam dojet taxíkem nebo ještě lépe stopem.

Je tu levně. Ubytování se dá sehnat snadno v jediné "hotelové" ulici, levné jednolůžkové pokoje jsou kolem 20 TL za osobu, dvoulůžkáče kolem 35. Některá okna mají výhled na Ararat, jinde zase funguje wifi.

Populaci Duğubayazitu tvoří téměř výhradně Kurdové. Jak tak koukám na výběr svých fotek, tak mě v Dogubayazitu nejvíc zaujala kurdská demonstrace, když pánové demonstrovali proti zákazu některých kurdských nezávislých kandidátů jdoucích do voleb. Napřed dlouho pokojně seděli na křižovatce, kolem se chystali policajti a transportéry s radlicí. Potom, když už jsem odjížděl, se do nich policajti pustili vodním dělem.

Necelých 30 km od Duğubayazitu už je iránská hranice. Není mi známo, zda se na hranici dají sehnat íránská víza. Někteří cestovatelé tvrdí, že v pohodě. Můj známý z pražské íránské ambasády říká, že rozhodně ne, že jenom v Teheránu. Tak nevím.

V bezprostřední blízkosti přechodu do Íránu (tedy také 30 km východně od Dogubayazitu) se nachází údajný meteoritický kráter. Pokud je pravda, že je meteoritický, byl by druhý největší na světě. Poblíž vesničky Sarıçavuş, asi 1,5 km od přechodu. GPS 39.4208, 44.4021.

Přes průsmyk na sever se dá busem nabo stopem dostat do města Iğdir, kousek od arménských hranic, ale bez možnosti přechodu.

 

Turecko > Východní Turecko > Dogubayazit

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.