Işak Paşa Sarayı

Işak Paşa Sarayı je zvláštní palác nad městečkem Dogubayazit, na dohled od hory Ararat. Ačkoli leží v Turecku, vůbec mi tureckou architekturu nepřipomínal. Spíš jsem si připadal jako v Persii (není divu, Írán má hranice nedaleko).

Ten název Işak Paşa Saray se čte [išak paša saraj] a znamená to prostě palác paši Izáka (Išaka). V anglických zdrojích se dá dohledat jako Ishak Pasha Palace. Stavba byla zahájena v roce 1685 a dokončena roku 1784, takže je to relativně nové. Do areálu se platí vstupné 3 TL (v roce 2011). Palác není ničím vybavený, žádným nábytkem ani atrakcemi. Kromě štukové výzdoby lze ale obdivovat celkovou kompozici paláce, perský styl a nádherné výhledy, nejen na Ararat schovaný v mracích. Jestli jsem správně pochopil turecky psanou ceduli, tak něco z výbavy paláce odvezli Rusové roku 1917 do Moskvy do nějakého muzea. Některé části paláce jsou zastřešené moderními ocelovými konstrukcemi. Rozloha areálu je 7600 m2. Prohlídka trvá půl hodiny až hodinu, podle toho, kdo se jak courá. Po prohlídce je fajn projít se na protější kopec a palác si vyfotit přes údolí. V údolíčku žijí ovce a syslové.

Pod palácem se nachází celkem velká moderně zařízená restaurace, asi připravená na autobusové zájezdy. Myslím, že tam je i nějaké ubytování a možná i kemp, tím si ale nejsem jistý.

Do Işak Paşa Saray se nelze dostat žádnou pravidelnou dopravou, ale z Dugubeyazitu by se dalo dojít pěšky. Mě hned na začátku cesty nabral provozovatel té restaurace a k paláci mě dovezl. Zpátky jsem taky něco stopnul.

 

 

 

 

 

 

  

 

Turecko > Východní Turecko > Işak Paşa Sarayı

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.