Hasankeyf

Hasankeyf je prastaré městečko v jihovýchodním Turecku. Je zajímavé zejména tím, že se v něm nacházejí trosky středověkého mostu přes Tigris (zde se Tigrisu říká Didžle). Kromě mostu jsou pro turistu zajímavé i skály nad vesnicí, ve kterých jsou zpřístupněna různá skalní obydlí historických i prehistorických obyvatel (vstupné na skálu 3 TL). Různá archeologická naleziště jsou zajímavá hlavně pro odborníky, ale lokalita je to velká a bohatá, srovnatelná se skalními městy v Kapadokii.

Rozpadlý středověký most je značně fotogenický. Postavený roku 1116, je považován za největší středověký most vůbec. Některé části mostu prý byly dřevěné. Ze dvou pilířů a ze dvou břehových mostních staveb toho už moc nezbývá, ale i tak je panoráma vyhledávané. Fotí se zejména z nového mostu překonávajícího řeku asi o 100 metrů po proudu.

Značnou popularitu Hasankeyfu přidává fakt, že má celá vesnice i se zbytky mostu zaniknout po výstavbě nové přehrady na Tigrisu, jménem Ilısu Dam. Když jsem v roce 2011 Hasankeyf navštívil, už měla přehrada podle prvních plánů stát, ale stavba se stále protahuje a napouštění odkládá, možná i kvůli mnoha protestům. Ale Nový Hasankeyf už je rozparcelovaný na protějším svahu, mají se tam stavět nové domy a obyvatelé přestěhovat (skoro všichni Kurdové). V době psaní tohoto článku (2014) se mluví o datu výstavby a zaplavení na 2016. Takže si možná jeďte prohlédnout most, dokud ještě stojí. Až bude přehrada napuštěná, možná bude nejlepší Hasankeyf prostě vynechat.

Hasankeyf leží na cestě z Midyatu do Batmanu, případně do Diyarbakiru. Zatímco Midyat za návštěvu rozhodně stojí, na městě Batman je zajímavé asi jenom to jméno. Po hlavní silnici jezdí čas od času autobusy a dolmuše, ale asi nejlepší je mávnout na první auto, staví tu skoro všichni.

  

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.