Midyat

Midyat je prastaré město v jihovýchodním Turecku. Čte se to Midjat. Zástavba pochází ze středověku a obsahuje hodně kostelů, původně asyrských. V Midyatu jsem nenavštívil žádnou oficiální atrakci ani muzeum, prostě jsem se jenom na jeden večer ubytoval a nechal na sebe toto místo působit. Procházení mezi starými domečky a hledání cesty uličkami mezi kostely a záhumenky mi prostě dělalo radost.  Kromě hlavních neznečištěných ulic lze snadno odbočit do uliček jak ze středověku, kde si děti hrají s kozami na ulici a paní je tam všechny vyšívajíc hlídá.

Kromě starého města je v Midyatu i jakési město nové, s moderními domy a volnější zástavbou. Je asi dvacetkrát rozlehlejší než staré město a celé leží západně. Není těžké najít hlavní silnici, která oba druhy zástavby odděluje. Kolem této hlavní ulice se nachází i nejvíce restaurací, obchodů a nějaké hotely. Myslím, že jsem prošel tři, než jsem si podle ceny a (naštěstí nedostatku) zápachu vybral jeden z nich za 15 TL na noc. Další hotely jsem potom při procházkách nacházel mezi starými domy. Některé z nich byly velmi luxusní a asi i velmi drahé. Ale je fakt, že by stálo za to se tu na pár dnů ubytovat, protože celé prostředí starého Midyatu je takové milé.

Křesťanské kostely jsou původně asyrské. Midyat býval bohaté město, to je na domech vidět. Dnes v Midyatu žijí téměř stoprocentně muslimští Kurdové a kostely jsou zavřené.

Kromě starého křesťanského města jsem v Midyatu identifikoval i cosi jako staré město muslimské. Leží hodně daleko na západ za moderními čtvrtěmi a tvoří jakési druhé městské centrum s mešitou uprostřed.

Autobusové nádraží jsem našel na jižním konci té hlavní ulice u starého křesťanského města. Mikrobusy jezdí na západ do Mardinu a na sever přes Hasankeyf do Batmanu. Na jh ani na východ jsem nejel, ale v krajině na jihovýchod je tady spousta zajímavých starých kostelíků a klášterů. Mít auto, určitě by to stálo za průzkum.

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.